niewidomi

Artykuły - Niewidomi (37)

 • Zachciało się ślepej babie zakon zakładać - historia Elżbiety Czackiej

  Zachciało się ślepej babie zakon zakładać - historia Elżbiety Czackiej

  W książce "Siostry z powstania" Agata Puścikowska opisuje dramatyczne historie zakonnic biorących udział w powstaniu warszawskim. Poniżej publikujemy fragment poświęcony Elżbiecie Czackiej.
 • Implant mózgowy, który częściowo przywraca wzrok

  Implant mózgowy, który częściowo przywraca wzrok

  Naukowcy częściowo przywrócili wzrok niewidomym osobom za pomocą innowacyjnego implantu mózgowego, który przesyła obrazy wideo z kamer umieszczonych w okularach bezpośrednio do mózgu.
 • Stracił wzrok. Jak radzi sobie z samotnym ojcostwem?

  Stracił wzrok. Jak radzi sobie z samotnym ojcostwem?

  Sebastian Grzywacz jest niewidomym, samotnym ojcem. Pomimo utraty wzroku prowadzi normalne życie.
 • Druk 3D pozwala niewidomym dotknąć wspomnień

  Druk 3D pozwala niewidomym dotknąć wspomnień

  Druk 3D to technologia, którą w przyszłości będziemy coraz częściej oglądali w codziennych czynnościach. Ale dzięki niej możliwa jest także realizacja tych najskrytszych marzeń.
 • Nie wpuścił do busa niewidomej z psem. Jest wyrok

  5 tysięcy złotych na cel społeczny musi wpłacić firma przewozowa, której kierowca nie wpuścił do busa niewidomej z psem przewodnikiem. Musi też przeprosić pisemnie kobietę. Przed warszawskim sądem zapadł dziś wyrok w tej sprawie.
 • Trwają prace nad tabletem dla niewidomych

  Trwają prace nad tabletem dla niewidomych

  Naukowcy z Uniwersytetu Michigan pracują nad tabletem dla osób niewidomych, który z pomocą specjalnej technologii zdolny będzie do tworzenia na swojej powierzchni wypukłości w postaci alfabetu Braille'a.
 • Niewidomi pozwali warszawską restaurację

  Niewidomi pozwali warszawską restaurację

  Jawna dyskryminacja czy zwykłe nieporozumienie? Dwoje niewidomych żąda od warszawskiej restauracji przeprosin i łącznie 50 tysięcy złotych na cele charytatywne za incydent sprzed dwóch lat. Chcieli wtedy wejść do restauracji z psami-przewodnikami, ale obsługa zaproponowała im tylko miejsca na zewnątrz lokalu. Dziś przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces cywilny w tej sprawie.
 • Śląsk Wrocław trenował z kadrą niewidomych

  Śląsk Wrocław trenował z kadrą niewidomych

  Występujący w Ekstraklasie zespół Śląska trenował z przygotowującą się do mistrzostw Europy kadrą niewidomych i niedowidzących. - Oni naprawdę nieźle operują piłką i świetnie radzą sobie na boisku - ocenił zawodnik wrocławskiego klubu Tomasz Hołota.
 • Lewandowski wspomógł niewidomych piłkarzy

  Lewandowski wspomógł niewidomych piłkarzy

  Jedyna polska drużyna niewidomych grających w piłkę nożną zakwalifikowała się na mistrzostwa Europy w Anglii. Zespół wsparł między innymi Robert Lewandowski.

Filmy - Niewidomi (2)

 • Pomóc niewidomym uczniom nauczyć się matematyki

  Najtrudniejsze jest przekonanie do nowych narzędzi nauczycieli a nie uczniów - zapewnia dr inż. Jolanta Brzostek-Pawłowska z NASK, która kieruje międzynarodowym projektem EuroMath. Dzięki niemu dzieci niewidome i słabowidzące mogą się łatwiej uczyć matematyki. Wraz z aplikacją powstała ogólnodostępna, europejska baza danych zawierająca testy i zadania matematyczne dla uczniów z niepełnosprawnością wzroku.
 • Niezwykła orkiestra. Tworzą ją niewidomi

  Czytanie nut w alfabecie Braille'a nie jest proste, jednak Alongkot Chukaew, nauczyciel muzyki z Tajlandii, znalazł sposób na to, jak nauczyć niewidome osoby grania na instrumentach. To była ciężka praca, ale udało się! – Nauczyciele pracowali z dziećmi indywidualnie, ucząc je odpowiedniego trzymania instrumentów i układania palców – mówi Alongkot Chukaew. Wytrwała praca dość szybko przyniosła rezultaty, chociaż młodzi muzycy nierzadko przeżywali chwile zwątpienia. Dziś ich mała orkiestra daje im siłę i zwiększa poczucie własnej wartości. W Tajlandii dodatkowym obciążeniem dla niepełnosprawnych jest tamtejsza mentalność. Mieszkańcy tego kraju wszelką ułomność traktują jak karę za złe postępowanie w poprzednich wcieleniach. – Z pojęciem karmy wiąże się bardzo silne przekonanie, że to, co zrobiliśmy w przeszłości, zaowocuje w przyszłości. Innymi słowy: zbierzesz to, co zasiałeś – tłumaczy Rosalina Alexander McKay, działaczka Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym.