nieruchomości rolne

Artykuły - Nieruchomości rolne (23)

 • Czy zbycie nieruchomości rolnej będzie łatwiejsze?

  Czy zbycie nieruchomości rolnej będzie łatwiejsze?

  Na początku września Sąd Najwyższy wydał przełomową uchwałę, w której stwierdził, że ograniczenie, uregulowane w art. 2b ust. 1 i 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, związane z obowiązkiem nabywcy nieruchomości do prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia oraz z brakiem możliwości jej sprzedaży, nie dotyczy sytuacji, w której osoba zbywająca nieruchomość uzyskała co prawda jej własność po dniu 30 kwietnia 2016 r., ale na drodze egzekucji z nieruchomości, wszczętej przed tą datą. Dlaczego orzeczenie jest korzystne dla właścicieli niektórych nieruchomości rolnych? - pyta Robert Tomaszewski, prezes zarządu w Saveinvest Sp. z o.o.
 • Jak opodatkowana będzie sprzedaż prywatnych działek przez przedsiębiorcę?

  Jak opodatkowana będzie sprzedaż prywatnych działek przez przedsiębiorcę?

  Przedsiębiorca, jako osoba fizyczna, może być posiadaczem zarówno działek prywatnych, jak i firmowych. W jakich okolicznościach sprzedaż nieruchomości tego pierwszego typu nie zostanie uznana za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?
 • Wielkie zmiany w ustawie o zakupie nieruchomości przez cudzoziemców

  Wielkie zmiany w ustawie o zakupie nieruchomości przez cudzoziemców

  Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - przewiduje projekt zmian w ustawie, którym jutro zajmie się rząd.
 • Prawnicy: zmiany w obrocie ziemią rolną podwyższą ceny gruntów pod inwestycje

  Prawnicy: zmiany w obrocie ziemią rolną podwyższą ceny gruntów pod inwestycje

  Wejście w życie procedowanej obecnie ustawy dot. obrotu ziemią może spowodować wzrost cen działek przeznaczonych na cele inwestycyjne - przewidują prawnicy z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
 • MF za podatkiem dochodowym dla rolników o przychodach powyżej 100 tys. zł

  MF za podatkiem dochodowym dla rolników o przychodach powyżej 100 tys. zł

  Ministerstwo Finansów chce, by właściciele gospodarstw, których przychód nie przekracza 100 tys. zł rocznie, płacili podatek od nieruchomości rolnych, zaś zarabiający więcej - podatek dochodowy. Minister rolnictwa jest sceptyczny. Zapowiada konsultacje koalicyjne.
 • Zysk z nieruchomości trzykrotnie wyższy niż na lokacie bankowej

  Zysk z nieruchomości trzykrotnie wyższy niż na lokacie bankowej

  Od kilku do ponad 20 proc. rocznie - takie stopy zwrotu mogą przynieść inwestycje w nieruchomości. Wszystko zależy od wybranej klasy aktywów i przyjętej strategii inwestycyjnej. Niektóre strategie mogą być jednak bardzo ryzykowne. Nawet te bezpieczne powinny dać jednak wynik lepszy niż lokata bankowa - ocenia Lion's Bank.
 • Inwestycje w grunty rolne coraz bardziej opłacalne

  Inwestycje w grunty rolne coraz bardziej opłacalne

  Kupując grunty rolne można zyskać niższe składki na ubezpieczenie, unijne dopłaty i wzrost wartości nieruchomości w ciągu kilku lat. Za trzy lata ten rynek zostanie całkowicie uwolniony, może więc wzrosnąć popyt ze strony zagranicznych inwestorów, a ceny - poszybować w górę.
 • Ziemia rolna wciąż drożeje

  Ziemia rolna wciąż drożeje

  Według danych Agencji Nieruchomości Rolnych grunty rolne w Polsce zdrożały w ciągu roku o 12 proc. i według prognoz tej instytucji należy się spodziewać dalszych wzrostów cen.
 • Nadchodzi kres ustawianych przetargów

  Nadchodzi kres ustawianych przetargów

  Resort budownictwa przygotował projekt przepisów, który ma przeciwdziałać zmowom cenowym w przetargach na zakup nieruchomości Skarbu Państwa i samorządów. Zgodnie z nim wadium ma być wyższe, a stający do pierwszego przetargu mają ryzykować utratą jego połowy.
 • Ceny gruntów nadal rosną

  Ceny gruntów nadal rosną

  Państwowa ziemia podrożała w III kwartale 2012 r. o 20,0 proc. rdr, a w ujęciu kwartalnym jej cena wzrosła o 11 proc. - poinformowała Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Średnia cena gruntów w III kwartale 2012 r. wyniosła 20 557 zł za 1 hektar.