nieruchomości komercyjne

Artykuły - Nieruchomości komercyjne (36)

 • Nieruchomości. Pandemia odcisnęła piętno na rynku

  Nieruchomości. Pandemia odcisnęła piętno na rynku

  Pandemia odcisnęła swoje piętno na branży nieruchomości. Największa rewolucja czeka rynek biurowy.
 • Nieruchomości komercyjne. Eksperci: "To było trzęsienie ziemi"

  Nieruchomości komercyjne. Eksperci: "To było trzęsienie ziemi"

  Od lutego br. rynek nieruchomości komercyjnych przeżywa trzęsienie ziemi - zwracają uwagę eksperci. Pandemia spowodowała, że praktycznie z dnia na dzień w centrach handlowych, parkach i hotelach musiały zostać wprowadzone w życie różnego rodzaju restrykcje.
 • Węgrzy, Chińczycy i Czesi wydali ponad 2 mld euro na nieruchomości w Polsce, najwięcej na magazyny

  Węgrzy, Chińczycy i Czesi wydali ponad 2 mld euro na nieruchomości w Polsce, najwięcej na magazyny

  Od początku roku inwestorzy na nieruchomości komercyjne w Polsce wydali 4 mld euro. Ponad połowa kapitału przypłynęła do nas z Węgier, Chin oraz Czech, a jedna piąta z USA, Francji i Niemiec - wynika z raportu CBRE. Eksperci firmy wskazują, że z kwartału na kwartał obserwowany jest spadek wartości obrotu na rynku, który był oczekiwany w panujących warunkach pandemii. W pierwszych miesiącach roku wartość transakcji sięgnęła 1,7 mld euro, by w okresie lipiec-wrzesień spaść do 1,1 mld euro.
 • W segmencie biurowym spodziewane są spektakularne transakcje

  W segmencie biurowym spodziewane są spektakularne transakcje

  Inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnęły w 2019 roku rekordową wartość - 7,6 mld euro. Polska pozostaje najbardziej atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, a prognozy wskazują, że w tym roku będzie podobnie.
 • 9 na 10 euro zainwestowanych w polskie nieruchomości pochodziło z zagranicy

  9 na 10 euro zainwestowanych w polskie nieruchomości pochodziło z zagranicy

  Jak wynika z raportu CBRE "Poland Market Outlook 2019", aż 90 proc. wszystkich inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w I kwartale 2019 r. pochodziło z zagranicznego kapitału.
 • Opodatkowanie nieruchomości komercyjnych - zmiany 2019

  Opodatkowanie nieruchomości komercyjnych - zmiany 2019

  Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych. Polskie przepisy dotyczące przychodu z nieruchomości w pierwotnym kształcie nie spotkały się jednak z akceptacją ze strony Komisji Europejskiej, która wskazała, że dyskryminują one niektórych podatników (dotyczą wyłącznie właścicieli budynków biurowych oraz handlowo-usługowych).
 • Raport: Prognozy dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

  Raport: Prognozy dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

  W pierwszym półroczu 2018 odnotowano utrzymujący się wysoki wskaźnik PKB - ok.5 proc., co potwierdza dużą dynamikę inwestycji w poszczególnych segmentach rynku. W tym czasie zanotowano rekordową w historii polskiego rynku wartość zawartych transakcji, która wyniosła ponad 3 mld euro, przy czym największy udział przypadł na segment nieruchomości handlowych - ok 60 proc. wszystkich transakcji na rynku inwestycyjnym.
 • Wartość początkowa nieruchomości inwestycyjnych - jak poprawnie ją ustalić?

  Nieruchomość inwestycyjna to obiekt, który powstał w wyniku długotrwałego procesu budowlanego, przy najczęściej sporych nakładach finansowych. Sam proces ustalenia wartości początkowej takiej nieruchomości może przysparzać zatem potencjalnym inwestorom wielu problemów. Jak nie pogubić się w obowiązujących zasadach wyceny nieruchomości inwestycyjnych?
 • Spółka zapłaci podatek dochodowy od wynajmu powierzchni biurowej

  Spółka zapłaci podatek dochodowy od wynajmu powierzchni biurowej

  Przychody z tytułu własności nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeśli budynek wykorzystywany jest wyłącznie lub w głównym stopniu na własne potrzeby podatnika. Problem pojawia się w sytuacji, gdy spółka wynajmuje część powierzchni biurowej innym podmiotom. Zdaniem fiskusa, jedynie przeznaczenie niewielkiej części nieruchomości na cele komercyjne pozwala uniknąć podatku.
 • Przybywa nieruchomości wynajmowanych na krótki czas. Taki najem może dać zarobić więcej niż długoterminowy

  Przybywa nieruchomości wynajmowanych na krótki czas. Taki najem może dać zarobić więcej niż długoterminowy

  Krótkoterminowy wynajem lokali turystom może być znacznie bardziej opłacalny niż wynajem na dłuższy czas. Zwłaszcza że taka forma noclegu zyskuje na popularności. Najem krótkoterminowy sprawdzi się w największych miastach i kurortach turystycznych. Jest jednak zdecydowanie bardziej absorbujący niż wynajęcie mieszkania na kilka miesięcy czy nawet lat. Szybko rośnie też liczba apartamentów inwestycyjnych w systemie condohotelowym. To połączenie bloku mieszkalnego z funkcją hotelu, którym zwykle zarządza pośrednia firma.

Filmy - Nieruchomości komercyjne (1)

 • Boom inwestycyjny na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych nie ominie Polski

  Europejski rynek nieruchomości komercyjnych, hoteli i biurowców jest w fazie wzrostowej – ocenia austriacki Warimpex. W otoczeniu niskich stóp procentowych i rosnącej gospodarki zyskuje on na popularności wśród inwestorów. Dalszy rozwój rynku oczekiwany jest także w Polsce. Wciąż najbardziej perspektywiczna dla inwestorów pozostaje stolica, ale rośnie także znaczenie miast regionalnych. Komentuje Christoph Salzer, Warimpex.