Nieruchomości / Budownictwo

Artykuły - Nieruchomości / Budownictwo (23)

 • Dobre dane budownictwa mieszkaniowego w pierwszym kwartale 2021 r.

  Dobre dane budownictwa mieszkaniowego w pierwszym kwartale 2021 r.

  W pierwszym kwartale 2021 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
 • Przed nami kolejna fala hossy na rynku materiałów budowlanych?

  Przed nami kolejna fala hossy na rynku materiałów budowlanych?

  Materiały budowlane stanowią zasadniczy koszt każdej budowy, stąd tendencje cenowe ich dotyczące mają podstawowe znaczenie dla kształtowania stawek metra kwadratowego mieszkań deweloperskich. Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, czy ubiegłoroczne sygnały nadchodzącej korekty hossy rynku materiałów budowlanych pozostają aktualne.
 • Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2020 r.

  Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2020 r.

  W okresie dziewięciu miesięcy 2020 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto. ​Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2020 r. spadła o 9,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem analityków sektor obecnie boryka się z dwoma problemami: przeciągającej się pauzy w inwestycjach publicznych oraz słabości inwestycji prywatnych w warunkach gigantycznej i nieusuwalnej niepewności.
 • Handel: Polacy chcą kupować lokalnie i wygodnie

  Handel: Polacy chcą kupować lokalnie i wygodnie

  Jak informuje firma doradcza JLL, cała branża nieruchomości handlowych powraca do normalności. Nasi rodacy nadal stawiają na wygodne zakupy, a na sile przybiera trend lokalności.
 • Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2020

  Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2020

  GUS podał w piątek, że produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2020 r. spadła o 0,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w kwietniu rdr o 1,2 proc., a mdm wzrostu o 1,5 proc.
 • "Rzeczpospolita": Piwnice i komórki blokują uwłaszczenie

  "Rzeczpospolita": Piwnice i komórki blokują uwłaszczenie

  Przekształcenie użytkowania wieczystego idzie w wielu wypadkach jak po grudzie; miasta odmawiają wydania zaświadczeń z powodu piwnic - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
 • Czy zamiana domu na mieszkanie się opłaca?

  Czy zamiana domu na mieszkanie się opłaca?

  Coraz więcej par w średnim wieku decyduje się na zamianę dużego domu na niewielkie, kilkupokojowe mieszkanie. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy dzieci "idą na swoje" i nagle dom okazuje się zwyczajnie zbyt duży dla dwóch osób. Jednak czy taka zamiana jest rzeczywiście opłacalna? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Deweloperzy przyspieszają

  Deweloperzy przyspieszają

  Wrzesień był pod względem aktywności deweloperów bardzo dobry. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły więcej projektów, ale też dostarczyły na rynek wyraźnie więcej gotowych mieszkań. Obraz dopełnia wyższa niż przed rokiem sprzedaż mieszkań.
 • W ciągu roku wzrost cen mieszkań powinien wyhamować

  W ciągu roku wzrost cen mieszkań powinien wyhamować

  Ceny nieruchomości nadal wyraźnie rosną. Co więcej, najnowsze dane sugerują, że nie tylko wspomniany wzrost nie hamuje, ale nawet nieznacznie przybiera na sile. Zdaniem ekspertów, na rynku mamy ogromny rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami sprzedających i kupujących jest najwyższy w ponad 12-letniej historii danych zbieranych.
 • Rezydencje marzeń

  Rezydencje marzeń

  Wraz ze wzrostem zamożności Polaków rozwija się obrót nieruchomościami premium między innymi rezydencjami. Ten segment nieruchomości cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwłaszcza w przypadku nieruchomości wykończonych luksusowo już pod klucz.