Nieruchomości / Budownictwo

Artykuły - Nieruchomości / Budownictwo (19)

 • Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2020

  Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2020

  GUS podał w piątek, że produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2020 r. spadła o 0,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w kwietniu rdr o 1,2 proc., a mdm wzrostu o 1,5 proc.
 • "Rzeczpospolita": Piwnice i komórki blokują uwłaszczenie

  "Rzeczpospolita": Piwnice i komórki blokują uwłaszczenie

  Przekształcenie użytkowania wieczystego idzie w wielu wypadkach jak po grudzie; miasta odmawiają wydania zaświadczeń z powodu piwnic - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
 • Czy zamiana domu na mieszkanie się opłaca?

  Czy zamiana domu na mieszkanie się opłaca?

  Coraz więcej par w średnim wieku decyduje się na zamianę dużego domu na niewielkie, kilkupokojowe mieszkanie. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy dzieci "idą na swoje" i nagle dom okazuje się zwyczajnie zbyt duży dla dwóch osób. Jednak czy taka zamiana jest rzeczywiście opłacalna? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Deweloperzy przyspieszają

  Deweloperzy przyspieszają

  Wrzesień był pod względem aktywności deweloperów bardzo dobry. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły więcej projektów, ale też dostarczyły na rynek wyraźnie więcej gotowych mieszkań. Obraz dopełnia wyższa niż przed rokiem sprzedaż mieszkań.
 • W ciągu roku wzrost cen mieszkań powinien wyhamować

  W ciągu roku wzrost cen mieszkań powinien wyhamować

  Ceny nieruchomości nadal wyraźnie rosną. Co więcej, najnowsze dane sugerują, że nie tylko wspomniany wzrost nie hamuje, ale nawet nieznacznie przybiera na sile. Zdaniem ekspertów, na rynku mamy ogromny rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami sprzedających i kupujących jest najwyższy w ponad 12-letniej historii danych zbieranych.
 • Rezydencje marzeń

  Rezydencje marzeń

  Wraz ze wzrostem zamożności Polaków rozwija się obrót nieruchomościami premium między innymi rezydencjami. Ten segment nieruchomości cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwłaszcza w przypadku nieruchomości wykończonych luksusowo już pod klucz.
 • Grunty inwestycyjne - biurowce hitem na rynku nieruchomości

  Grunty inwestycyjne - biurowce hitem na rynku nieruchomości

  Wyścig inwestorów na rynku nieruchomości nasilił się w ostatnich latach przede wszystkim w związku z realizacją nowych inwestycji mieszkaniowych. Rozbudowa infrastruktury biurowej, magazynowej i handlowej idzie krok w krok za perspektywami rozwoju urbanistycznego największych ośrodków miejskich - za tym z kolei idzie wzrost cen wartości gruntów.
 • Dom - twierdza czy pętla u szyi?

  Dom - twierdza czy pętla u szyi?

  Dom moją twierdzą - to powiedzenie oddaje podejście wielu Polaków, ale również przedstawicieli innych nacji do nawet nie tyle samych domów, co generalnie do nieruchomości mieszkaniowych. Czy jednak tak rzeczywiście jest?
 • Pensje budowlańców w Polsce i za granicą - czy nadal opłaca się wyjechać?

  Pensje budowlańców w Polsce i za granicą - czy nadal opłaca się wyjechać?

  W ciągu ostatnich lat w branży budowlanej odnotowuje się znaczny rozkwit. Buduje się coraz więcej, a z roku na rok Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydaje coraz więcej pozwoleń na budowę. Mimo tego ceny usług budowlanych rosną o 10-15 proc. rocznie. Przyczyny tego stanu upatruje się nie tylko w rosnących cenach materiałów budowlanych, lecz także w stale rosnących płacach pracowników.
 • Zabezpieczenie przy nabywaniu nieruchomości

  Zabezpieczenie przy nabywaniu nieruchomości

  Obrót nieruchomościami jest sformalizowany i wiąże się między innymi z koniecznością zawarcia umowy w formie aktu notarialnego oraz dokonaniem wpisu w księdze wieczystej. Z uwagi na wartość nieruchomości oraz ich znaczenie należy także zadbać o należyte zabezpieczenie interesów nabywcy nieruchomości.