nieruchomości

Synonimy:
nieruchomość,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Nieruchomości (7956)

 • Kupujący nowe mieszkania będą lepiej chronieni

  Kupujący nowe mieszkania będą lepiej chronieni

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Zakłada ona zwiększenie ochrony osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.
 • Kolejki po hipoteki jeszcze nigdy nie były tak długie

  Kolejki po hipoteki jeszcze nigdy nie były tak długie

  Majowy popyt na kredyty mieszkaniowe osiągnął kolejny historyczny rekord - sugerują dane BIK. Każdego dnia roboczego składaliśmy średnio ponad 2,5 tysiąca wniosków opiewających łącznie na ponad 800 milionów złotych.
 • Sprzedaż domku letniskowego nie uzasadnia podwójnej opłaty za śmieci

  Sprzedaż domku letniskowego nie uzasadnia podwójnej opłaty za śmieci

  Chcemy na najbliższej sesji zmienić uchwałę w sprawie opłat za odpady od domków letniskowych. Chodzi o ustalenie nowych terminów uiszczania tych opłat. Zasadniczo będzie to 30 czerwca danego roku, a gdy nieruchomość zostanie nabyta po tej dacie – nowy właściciel będzie miał czas na zapłatę 14 dni od dnia kupienia domku. Czy będzie to legalne rozwiązanie?
 • Mania mieszkaniowa zdarza się raz na pokolenie

  Mania mieszkaniowa zdarza się raz na pokolenie

  W 2007 r. ceny mieszkań nominalnie były takie jak teraz, ale nasze dochody o wiele niższe. Dlatego średnia pensja nie starczała nawet na 0,3 m kw. mieszkania, a dziś starczy jednak na 0,76 m kw. - mówi dr hab. Jacek Łaszek, profesor SGH i doradca w Departamencie Stabilności Finansowej NBP.
 • Polacy wyprowadzają się z dużych miast

  Polacy wyprowadzają się z dużych miast

  Z najnowszego raportu GUS na temat powierzchni i ludności w przekroju terytorialnym 2020 roku wynika, że liczba mieszkańców miast w naszym kraju zmniejszyła się o ponad 46 tys. osób w porównaniu do roku poprzedniego. Najwięcej ludności ubyło w takich miastach jak Łódź, Sosnowiec i Bydgoszcz.
 • Rzeczywistość w biurach już nigdy nie będzie taka jak dawniej

  Rzeczywistość w biurach już nigdy nie będzie taka jak dawniej

  Pandemia pokazała, że praca zdalna może być nie mniej efektywna co stacjonarna. Zdaniem Huberta Abta, dyrektora generalnego New Work - operatora przestrzeni do pracy i spotkań - przyszłością branży biurowej jest możliwość wykonywania swoich obowiązków niezależnie od lokalizacji, na dworcu czy w centrum handlowym.
 • Kraków. Rekordowe zainteresowanie mieszkaniami z programu Mieszkanie Plus

  Kraków. Rekordowe zainteresowanie mieszkaniami z programu Mieszkanie Plus

  1320 wniosków złożono w niespełna dobę od uruchomienia naboru najemców 481 mieszkań wybudowanych w Krakowie z rządowego programu Mieszkanie Plus. Zdaniem przedstawicieli PFR Nieruchomości, jest to rekordowe zainteresowanie w skali całego kraju.
 • Podatek katastralny. Dlaczego nie ma go wciąż w Polsce?

  Podatek katastralny. Dlaczego nie ma go wciąż w Polsce?

  System jaki obecnie mamy w Polsce, w niewielkim stopniu opodatkowuje osoby najbardziej zamożne, posiadające wiele nieruchomości. Dlatego powinien zostać wprowadzony dobrze skalibrowany podatek katastralny - oceniają eksperci. Przy okazji zostałby też ograniczony popyt spekulacyjny na mieszkania.
 • Popyt na mieszkania jest na bardzo wysokim poziomie

  Popyt na mieszkania jest na bardzo wysokim poziomie

  Popyt na mieszkania jest na bardzo wysokim poziomie. Potwierdza to m. in. ogromne zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Na niektórych rynkach (np. w Sosnowcu) obserwujemy wręcz symptomy przegrzania. Choć ceny rosną, to tempo zmian jest niższe niż przed pandemią. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu do poziomu przed rokiem, ceny są średnio o 7 proc. wyższe.
 • Co bardziej się opłaca - budować samemu czy kupować od dewelopera?

  Co bardziej się opłaca - budować samemu czy kupować od dewelopera?

  Nowe mieszkania od deweloperów nadal szybko drożeją. Tym bardziej aktualne jest pytanie, czy inwestycja okaże się tańsza, gdy dom jednorodzinny budujemy sami.

Filmy - Nieruchomości (71)

 • Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera: pięć najważniejszych porad

  Zakup mieszkania to dla wielu osób najważniejsza inwestycja w życiu. Jak zwiększyć bezpieczeństwo transakcji? Na co szczególnie zwracać uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?
 • Wróciły kłopoty z działkami pod budownictwo

  Prócz zasady, zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności, ustawodawca wprowadził instytucję tzw. opóźnionego przekształcenia w art. 13 omawianej ustawy. Choć jej wprowadzenie miało wyeliminować problemy, jakie pojawiały się przy zastosowaniu dotychczasowych przepisów regulujących określone stany faktyczne związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przyjęte brzmienie art. 13 wcale nie jest tak jednoznaczne i zero jedynkowe, jak zakładali autorzy ustawy. Na pierwsze rzut oka wydaje się, że z treści przepisu wynika, iż w przypadku wzniesienia po dacie 1 stycznia 2019 r. na gruncie przeznaczonym do zabudowy na cele mieszkaniowe budynku mieszkalnego w rozumieniu ustawy, prawo użytkowania wieczystego tego gruntu przekształca się w prawo własności z dniem uostatecznienia się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie tego budynku. - Pierwsze zagadnienie, jakie wyłania się na tle omawianej regulacji, sprowadza się do ustalenia, czy warunkiem przekształcenia opóźnionego jest trwająca w dniu 1 stycznia 2019 roku budowa na gruncie. Część komentatorów stoi na stanowisku, iż istotnie trwająca i formalnie niezakończona z końcem 2018 r. budowa jest warunkiem niezbędnym, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa art. 13. Stanowisko przeciwne zajęli jednak autorzy projektu ustawy, a także za wykładnią odmienną od przedstawionej opowiadają się urzędnicy opowiada się Aleksandra Karteczka, prawnik z kancelarii Zięba&Partners.
 • DW Stories: Norman Foster zaprojektował osadę na Marsie

  Norman Foster to niekwestionowana gwiazda wśród architektów. Teraz zaprojektował osadę na Marsie. Będziemy kiedyś tak mieszkać?
 • Co jest najważniejsze przy inwestowaniu w nieruchomości?

  Wysoka stopa zwrotu nie powinna być jedynym czynnikiem wyboru inwestycji. Najważniejsze jest bezpieczeństwo.