nieruchomości

Synonimy:
nieruchomość,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Nieruchomości (7728)

 • Ulgi podatkowe na zakup nieruchomości i dopłaty do czynszów

  Ulgi podatkowe na zakup nieruchomości i dopłaty do czynszów

  Ulgi podatkowe na zakup lub budowę nieruchomości, a także dopłaty do czynszów dla najemców - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, który w środę opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
 • Raport Expandera i Rentier.io - najem mieszkań, maj 2020

  Raport Expandera i Rentier.io - najem mieszkań, maj 2020

  Kwiecień 2020 r. był trudnym miesiącem dla wynajmujących. Przedłużający się zakaz najmu na doby zmusił wielu właścicieli mieszkań do poszukiwania "ratunku" w najmie długoterminowym. To oczywiście przełożyło się na spadek cen.
 • Jak zmieniła się oferta deweloperów w kwietniu?

  Jak zmieniła się oferta deweloperów w kwietniu?

  Koronawirus zdecydowanie wpłynął na sprzedaż deweloperów oraz liczbę nowych ofert z kwietnia 2020 r. Sprawdzamy, gdzie miesięczne zmiany były największe.
 • Szczególny dzień w Balicach

  Szczególny dzień w Balicach

  - 18 maja 2020 roku to szczególny dzień dla Kraków Airport. Mimo wstrzymanego ruchu pasażerskiego jest dniem nadziei na przyszłość, którą przez cały pontyfikat - także podczas swoich licznych wizyt na lotnisku w podkrakowskich Balicach - przekazywał nasz patron Jan Paweł II. Dniem optymizmu dla Kraków Airport i całej małopolskiej gospodarki, w tym turystyki. Wszyscy wiemy, że teraz cała branża lotnicza i turystyczna przeżywa trudne chwile i czeka ją wiele wyzwań i trudności. Jestem jednak przekonany, że przezwyciężymy obecne trudności i odbudujemy małopolską gospodarkę, poprzez odbudowę potencjału Kraków Airport - powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
 • Nieruchomości to najważniejszy składnik majątków najbogatszych

  Nieruchomości to najważniejszy składnik majątków najbogatszych

  Za ponad połowę majątków światowych milionerów odpowiadają nieruchomości – wynika z raportu Knight Frank. Co więcej, udział nieruchomości w portfelach rósł w ostatnim roku najmocniej, bo ludzie zamożni szykowali się na mające nadejść gospodarcze zawirowania, mimo że nikt nie mógł spodziewać się wybuchu pandemii.
 • Średnia cena mieszkania w Warszawie po raz pierwszy przekroczyła 11 tys. zł za mkw.

  Średnia cena mieszkania w Warszawie po raz pierwszy przekroczyła 11 tys. zł za mkw.

  Mimo epidemii ceny nowych mieszkań w stolicy w I kwartale 2020 r. cały czas rosły. Przeciętna cena mieszkania dostępnego w ofercie po raz pierwszy w historii wyniosła 11,1 tys. zł za mkw. - wynika z najnowszego raportu CBRE.
 • Mimo wysokich rabatów ceny mieszkań wzrosły

  Mimo wysokich rabatów ceny mieszkań wzrosły

  NBP opublikował dane na temat cen transakcyjnych w I kwartale. Był to w większości okres jeszcze przed pandemią, więc nie powinno nikogo dziwić, że ceny niemal we wszystkich miastach ustanowiły nowe rekordy. W siedmiu największych miastach nowe mieszkania zdrożały o 11 proc. rok do roku, a na rynku wtórnym o 10 proc.
 • Fiskusowi wystarczy 8,5 proc. podatku od najmu. KIS zmienia interpretację

  Fiskusowi wystarczy 8,5 proc. podatku od najmu. KIS zmienia interpretację

  Można płacić niski ryczałt od najmu nieruchomości, którą dosłownie przed chwilą wynajmowało się w ramach działalności gospodarczej - stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji.
 • Jak szukać domu mobilnego w sieci? Kilka sztuczek pomoże go wybrać

  Jak szukać domu mobilnego w sieci? Kilka sztuczek pomoże go wybrać

  Niewielki nowy dom mobilny kosztuje od 30 do 40 tys. zł. Za większy trzeba zapłacić nawet ponad 100 tys. zł. W przypadku używanych konstrukcji, ale utrzymanych w bardzo dobrym stanie, na zakup powinno wystarczyć 15-40 tys. zł. Dla porównania, ceny kamperów i przyczep kempingowych wynoszą zazwyczaj 100-400 tys. zł.
 • Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby kupić tanie mieszkanie?

  Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby kupić tanie mieszkanie?

  Ceny mieszkań zarówno tych nowych, jak i tych używanych rosły ostatnio niezwykle szybko, co było jednym z symptomów rosnących cen w gospodarce w ogóle. Nieruchomości to bowiem, jak głosi teoria ekonomii, jedne z najlepszych aktywów chroniących kapitał przed inflacją. Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną, warto sprawdzić, jakie dzisiaj mogą być najmniejsze koszty zakupu mieszkania.

Filmy - Nieruchomości (73)

 • Mieszkanie z widokiem na ścianę. Jak walczyć z inwestorami?

  Tomasz Siciarz kupił mieszkanie w Krakowie z widokiem na dworzec. Po pewnym czasie okazało się, że przy jego budynku ruszyła budowa kolejnej inwestycji. W wyniku tego, okna balkonowe jego mieszkania wychodzą na ścianę nowego bloku. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Zasady stawiania budynków i projektowania mieszkań w „Dzień Dobry TVN” przedstawił Artur Celiński z Magazynu Miasta. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Wróciły kłopoty z działkami pod budownictwo

  Prócz zasady, zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności, ustawodawca wprowadził instytucję tzw. opóźnionego przekształcenia w art. 13 omawianej ustawy. Choć jej wprowadzenie miało wyeliminować problemy, jakie pojawiały się przy zastosowaniu dotychczasowych przepisów regulujących określone stany faktyczne związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przyjęte brzmienie art. 13 wcale nie jest tak jednoznaczne i zero jedynkowe, jak zakładali autorzy ustawy. Na pierwsze rzut oka wydaje się, że z treści przepisu wynika, iż w przypadku wzniesienia po dacie 1 stycznia 2019 r. na gruncie przeznaczonym do zabudowy na cele mieszkaniowe budynku mieszkalnego w rozumieniu ustawy, prawo użytkowania wieczystego tego gruntu przekształca się w prawo własności z dniem uostatecznienia się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie tego budynku. - Pierwsze zagadnienie, jakie wyłania się na tle omawianej regulacji, sprowadza się do ustalenia, czy warunkiem przekształcenia opóźnionego jest trwająca w dniu 1 stycznia 2019 roku budowa na gruncie. Część komentatorów stoi na stanowisku, iż istotnie trwająca i formalnie niezakończona z końcem 2018 r. budowa jest warunkiem niezbędnym, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa art. 13. Stanowisko przeciwne zajęli jednak autorzy projektu ustawy, a także za wykładnią odmienną od przedstawionej opowiadają się urzędnicy opowiada się Aleksandra Karteczka, prawnik z kancelarii Zięba&Partners.
 • DW Stories: Norman Foster zaprojektował osadę na Marsie

  Norman Foster to niekwestionowana gwiazda wśród architektów. Teraz zaprojektował osadę na Marsie. Będziemy kiedyś tak mieszkać?
 • Jak kupić sycylijską posiadłość za 1 euro?

  Sambuca di Sicilia w 2016 roku zostało uznane przez włoską telewizję za jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Teraz można tam kupić domy za... 1 euro. Jest jednak kilka zasad, do których trzeba się zastosować, aby wszystko było zgodne z prawem. Jakich? O tym opowiedział w "Dzień Dobry TVN" ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka. (Dzień Dobry TVN/x-news)