nieruchomości

Synonimy:
nieruchomość,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Nieruchomości (7755)

 • Używane mieszkania. Gorzej niż u nas jest tylko na Słowacji

  Używane mieszkania. Gorzej niż u nas jest tylko na Słowacji

  Eurostat opublikował dane na temat cen mieszkań w I kw. 2020 r. Ceny na rynku wtórnym wzrosły aż o 15,1 proc. rok do roku, czyli niemal najmocniej w UE. Minimalnie wyprzedziła nas pod tym względem jedynie Słowacja (wzrost 15,4 proc. r/r).
 • Polacy wydali na mieszkania najwięcej gotówki w historii

  Polacy wydali na mieszkania najwięcej gotówki w historii

  5,7 miliardów złotych - tyle Polacy wydali na zakup mieszkań w dużych miastach w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. - wynika z najnowszych danych NBP. Co więcej, mowa jest tu tylko o osobach, które kupiły mieszkania za gotówkę. Mamy więc nowy historyczny rekord.
 • Ceny mieszkań przed pandemią biły rekordy

  Ceny mieszkań przed pandemią biły rekordy

  Na początku 2020 roku ceny mieszkań były o ponad 11 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Wciąż trudno powiedzieć, czy pandemia spowoduje istotne zmiany na rynku nieruchomości.
 • Najem lokali w okresie epidemii - skutki w VAT

  Najem lokali w okresie epidemii - skutki w VAT

  Najem lokalu podczas pandemii. Jako czynny podatnik VAT prowadzę działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług fryzjerskich. Ze względu na wprowadzony zakaz prowadzenia takiej działalności lokal jest zamknięty, ale ponoszę wydatki z tytułu najmu. Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących najem lokalu?
 • Najem o połowę droższy niż zakup

  Najem o połowę droższy niż zakup

  Kupując mieszkanie, w większości przypadków wybieramy rozwiązanie bardziej opłacalne niż najem. Ma to sens szczególnie wtedy, gdy osiedlamy się w danym miejscu na dłużej. Dziś dużym problemem, na drodze ku własności, są jednak wyższe wymagania odnośnie wkładu własnego.
 • Ministerstwo Rozwoju chce poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce. Powstaną społeczne agencje najmu

  Ministerstwo Rozwoju chce poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce. Powstaną społeczne agencje najmu

  Proponowana przez Ministerstwo Rozwoju zmiana przepisów ma poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce. Wśród pomysłów resortu jest wprowadzenie społecznych agencji najmu, ulgi na urządzenie się i dopłaty do czynszu.
 • Wartość rynku nieruchomości premium przekroczyła 1,8 mld zł

  Wartość rynku nieruchomości premium przekroczyła 1,8 mld zł

  Od początku 2019 roku rynek nieruchomości premium wzrósł o ponad jedną trzecią. Odkąd rozpoczęła się pandemia luksusowych apartamentów sprzedano wprawdzie mniej, ale ich średnia cena wzrosła, najwięcej Warszawie, o ponad 13 proc. - wynika z raportu "High Level Book" opracowanego przez High Level Sales & Marketing.
 • Co dalej z cenami mieszkań w naszym kraju?

  Co dalej z cenami mieszkań w naszym kraju?

  Od początku pandemii koronawirusa ceny mieszkań są jednym z najbardziej podnoszących temperaturę tematów. Dyskusja trwa od marca, kiedy to rozpoczęła się narodowa kwarantanna. A że kurz powoli opada, warto przyjrzeć się argumentom obu stron i, co najważniejsze, zajrzeć w cenniki deweloperów.
 • Recesja: Tegoroczne perspektywy rynku nieruchomości mocno ograniczone - PKO BP

  Recesja: Tegoroczne perspektywy rynku nieruchomości mocno ograniczone - PKO BP

  Agnieszka Krawczyk, dyrektor Departamentu Produktów Bankowości Hipotecznej PKO BP twierdzi, że tegoroczne perspektywy rynku, zarówno sprzedaży mieszkań, jak i kredytów hipotecznych, są ograniczone. Za to 2019 r. zakończył się rekordową w historii wartością kredytów.
 • Jak pandemia zmienia rynek nieruchomości

  Jak pandemia zmienia rynek nieruchomości

  Na rynku nieruchomości skutki pandemii najszybciej uderzyły w akademiki. Jednak najbardziej ucierpią centra handlowe. Wzrośnie popyt na nieco większe mieszkania. Nadal najtrudniej o ocenę, jaka będzie korekta cenowa.

Filmy - Nieruchomości (73)

 • Mieszkanie z widokiem na ścianę. Jak walczyć z inwestorami?

  Tomasz Siciarz kupił mieszkanie w Krakowie z widokiem na dworzec. Po pewnym czasie okazało się, że przy jego budynku ruszyła budowa kolejnej inwestycji. W wyniku tego, okna balkonowe jego mieszkania wychodzą na ścianę nowego bloku. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Zasady stawiania budynków i projektowania mieszkań w „Dzień Dobry TVN” przedstawił Artur Celiński z Magazynu Miasta. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Wróciły kłopoty z działkami pod budownictwo

  Prócz zasady, zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności, ustawodawca wprowadził instytucję tzw. opóźnionego przekształcenia w art. 13 omawianej ustawy. Choć jej wprowadzenie miało wyeliminować problemy, jakie pojawiały się przy zastosowaniu dotychczasowych przepisów regulujących określone stany faktyczne związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przyjęte brzmienie art. 13 wcale nie jest tak jednoznaczne i zero jedynkowe, jak zakładali autorzy ustawy. Na pierwsze rzut oka wydaje się, że z treści przepisu wynika, iż w przypadku wzniesienia po dacie 1 stycznia 2019 r. na gruncie przeznaczonym do zabudowy na cele mieszkaniowe budynku mieszkalnego w rozumieniu ustawy, prawo użytkowania wieczystego tego gruntu przekształca się w prawo własności z dniem uostatecznienia się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie tego budynku. - Pierwsze zagadnienie, jakie wyłania się na tle omawianej regulacji, sprowadza się do ustalenia, czy warunkiem przekształcenia opóźnionego jest trwająca w dniu 1 stycznia 2019 roku budowa na gruncie. Część komentatorów stoi na stanowisku, iż istotnie trwająca i formalnie niezakończona z końcem 2018 r. budowa jest warunkiem niezbędnym, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa art. 13. Stanowisko przeciwne zajęli jednak autorzy projektu ustawy, a także za wykładnią odmienną od przedstawionej opowiadają się urzędnicy opowiada się Aleksandra Karteczka, prawnik z kancelarii Zięba&Partners.
 • DW Stories: Norman Foster zaprojektował osadę na Marsie

  Norman Foster to niekwestionowana gwiazda wśród architektów. Teraz zaprojektował osadę na Marsie. Będziemy kiedyś tak mieszkać?
 • Jak kupić sycylijską posiadłość za 1 euro?

  Sambuca di Sicilia w 2016 roku zostało uznane przez włoską telewizję za jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Teraz można tam kupić domy za... 1 euro. Jest jednak kilka zasad, do których trzeba się zastosować, aby wszystko było zgodne z prawem. Jakich? O tym opowiedział w "Dzień Dobry TVN" ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka. (Dzień Dobry TVN/x-news)