wydarzenia - niepodległość

Artykuły - Niepodległość (135)

 • Szkocja: Coraz więcej zwolenników niepodległości

  Szkocja: Coraz więcej zwolenników niepodległości

  Coraz więcej Szkotów za niepodległością. Jak wynika z najnowszego sondażu agencji ICM, już 39 procent obywateli Szkocji jest za oderwaniem się od Wielkiej Brytanii. To o dwa punkty procentowe więcej niż miesiąc temu. Od lutego spadła też liczba osób, które chcą zagłosować na "nie". Liczba przeciwników niepodległości regionu zmniejszyła się z 49 do 46 procent.
 • Hiszpania: Manifestacja w Barcelonie przeciw katalońskim separatystom

  Hiszpania: Manifestacja w Barcelonie przeciw katalońskim separatystom

  Kilkadziesiąt tysięcy osób wyszło w sobotę na ulice Barcelony, by manifestować przeciw separatystom, którzy chcą niepodległości Katalonii. W Madrycie na obchodach święta narodowego Hiszpanii następca tronu książę Filip wezwał do zachowania jedności narodowej.
 • Bruksela myśli o niepodległości

  Bruksela myśli o niepodległości

  Jeśli dojdzie do rozpadu Belgii, to jej stolica - Bruksela - pomyśli o niepodległości. Takie są wyniki najnowszego badania opinii publicznej.
 • Prof. Chwalba: Pierwszym niepodległym miastem Polski był Tarnów

  To Tarnów, a nie Kraków czy Zakopane, pierwszy stał się niepodległym polskim miastem w 1918 roku; Polacy przejęli tam władzę zbrojną, rozbroili wojska austriackie - powiedział w wywiadzie dla PAP historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Chwalba.
 • Szkocja i Kraj Basków uzyskają niepodległość?

  Szkocja i Kraj Basków uzyskają niepodległość?

  Według specjalistów z dziedziny ekonometrii niepodległość Szkocji, a także Kraju Basków, jest prawdopodobna; wskazuje na nią model matematyczny, który zastosowali badacze, by ocenić, gdzie w Europie najbardziej realne jest pojawienie się nowych państw.
 • Kosowo: Serbowie w referendum odrzucili niepodległość

  Kosowo: Serbowie w referendum odrzucili niepodległość

  Serbowie zamieszkujący północ Kosowa odrzucili w środę przygniatającą większością głosów, w przeprowadzonym referendum, niepodległość tego byłego regionu autonomicznego Serbii. Referendum, które nie ma żadnych konsekwencji prawnych, przebiegło bez incydentów.
 • Wielkie święto w Libii. Władze ogłoszą wyzwolenie kraju

  Wielkie święto w Libii. Władze ogłoszą wyzwolenie kraju

  Jutro po południu nowe libijskie władze oficjalnie ogłoszą wyzwolenie kraju. Ma to się stać w Benghazi, głównej siedzibie niegdysiejszej libijskiej opozycji. To właśnie tam rozpoczęły się demonstracje, które zaowocowały zwycięską rewolucją i pokonaniem Muammara Kadafiego.
 • Portugalia: Na Maderze możliwe referendum niepodległościowe

  Portugalia: Na Maderze możliwe referendum niepodległościowe

  Przewodniczący rządu regionalnego Madery Alberto Jardim poparł dążenia separatystycznej organizacji FLAMA, która domaga się oderwania archipelagu od Portugalii. Opowiedział się za przeprowadzeniem referendum niepodległościowego.
 • ETA deklaruje wolę pokojowej współpracy

  Baskijska organizacja zbrojna ETA przekazała w sobotę informację, że gotowa jest podjąć nowe wysiłki mające na celu pokojowe kontynuowanie walki o niepodległość Kraju Basków - poinformował baskijski dziennik Gara.
 • Tusk: Zwracam się do elity młodego pokolenia

  W Krakowie rozpoczął się Jubileuszowy Zlot z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce. Harcerze to elita młodego pokolenia - uważa premier Donald Tusk, który na Rynku Głównym oficjalnie otworzył imprezę.

Filmy - Niepodległość (1)