niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (204)

 • Morawiecki - daliśmy już ponad 100 zł

  Morawiecki - daliśmy już ponad 100 zł

  Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier, na ten cel już teraz zarezerwowaliśmy 23 mld zł - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki inaugurując program Dostępność plus. Premier podpisał w poniedziałek Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025. Obecny rząd w ciągu roku podniósł m.in. rentę socjalną o ponad 100 zł.
 • Mistrzostwa Polski "Sprawni Razem" w Łomiankach

  Mistrzostwa Polski "Sprawni Razem" w Łomiankach

  W dniach 28-29 kwietnia po raz 22. odbędą się mistrzostwa Polski w pływaniu Związku Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni Razem". Weźmie w nich udział ok. 70 zawodników, w tym wszyscy aktualni reprezentanci Polski.
 • Są założenia nowego systemu orzekania o niezdolności do pracy

  Są założenia nowego systemu orzekania o niezdolności do pracy

  Projekt założeń do ustawy wprowadzającej nowy system orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy opracował międzyresortowy zespół, którym kieruje prezes ZUS Gertruda Uścińska. Zespół rekomenduje powstanie jednego systemu orzeczniczego w miejsce pięciu obecnych systemów.
 • Poland Business Run - polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

  Poland Business Run - polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

  Szósta edycja największego charytatywnego biegu w kraju - Poland Business Run - startuje 3 września. Uczestnicy pobiegną w tym roku w 7 miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Rejestracja drużyn rusza już pod koniec kwietnia. Cel? Pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową w powrocie do normalnego życia.
 • Wpływ zmiany stopnia niepełnosprawności na urlop dodatkowy

  Wpływ zmiany stopnia niepełnosprawności na urlop dodatkowy

  Pracownicy niepełnosprawni, aby mogli korzystać z dodatkowych uprawnień w czasie stosunku pracy, muszą legitymować się orzeczeniem o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Orzeczenia takie nie zawsze mają charakter bezterminowy, mogą też być wydane na określony czas. Ponadto stopień niepełnosprawności może ulec zmianie z wyższego na niższy i odwrotnie. Obniżenie stopnia niepełnosprawności do lekkiego wpływa na prawo do urlopu dodatkowego.
 • Czas pracy niepełnosprawnych w 2017 r.

  Pracownicy niepełnosprawni stanowią grupę, której normy czasu pracy uregulowano w odrębnej ustawie. Przy czym dla niektórych niepełnosprawnych, np. legitymujących się znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, normy te są niższe niż wskazane w Kodeksie pracy. W oparciu o te niższe normy ustala się obowiązujący tę grupę pracowników wymiar czasu pracy.
 • Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo

  Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo

  Od 3. do 28. kwietnia br. można zgłaszać się do Fundacji Poland Business Run, aby zostać jej podopiecznym i beneficjentem biegu. Fundacja pomaga osobom z niepełnosprawnością ruchową, w tym także osobom po amputacji.
 • Polski komunikator, który ma pomóc w pisaniu niepełnosprawnym

  Polski komunikator, który ma pomóc w pisaniu niepełnosprawnym

  ParrotOne projektowany był z myślą zarówno o osobach z niepełnosprawnością ruchową, jak i zdrowych użytkownikach, którzy chcą pisać szybciej. Aplikacja ułatwi pisanie wiadomości poprzez podawanie sugestii w zakresie zarówno słów, jak i całych komunikatów. Uczy też w prosty sposób języka angielskiego. Twórcy zbierają pieniądze na platformie Wspieram.to.

Filmy - Niepełnosprawni (13)

 • "To jest państwo prorodzinne? Tracicie twarz każdego dnia". Trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie

  Trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. W niedzielę wieczorem (22.04) spotkała się z nimi minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dyskusja była pełna emocji. Minister próbowała tłumaczyć, że chce rozwiązać zaistniały problem i pomóc rodzicom, jednak jej zapewnienia nie spotkały się za aprobatą protestujących. - To ma być państwo prorodzinne? Państwo prospołeczne? Nie negowaliśmy tego, co zrobiliście, ale chcemy też coś dla siebie – stwierdziła jedna z matek.
 • "Powinna pani wykazać trochę człowieczeństwa". Emocjonalna dyskusja z protestującymi w Sejmie

  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w niedzielę wieczorem (22.04) z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. Spotkanie trwało około 15 minut, a rozmowie towarzyszyły emocje. Minister przypomniała, że w najbliższym czasie powstanie projekt ustawy dotyczący zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS, ale rodziny osób niepełnosprawnych podkreślały, że jest to tylko jeden z ich postulatów. - Jeżeli dajecie wsparcie 300 zł na każde dziecko na rozpoczęcie roku, to ja chciałabym dostać 300 złotych chociaż raz w roku. Takich pieniędzy nie dostajemy. Pani ma dziś problem, że jest tyle potrzebujących grup, a my się zmagamy z naprawdę poważnym problemem. Jak mamy żyć w tym kraju? - zwróciła się do minister jedna z matek. - Pani powinna wykazać trochę człowieczeństwa. czy wam nie wstyd? Dlaczego państwo polskie nie chce pomóc osobom chorym od urodzenia? - dopytywała inna z matek. Elżbieta Rafalska odpowiedziała, że rząd pomaga niepełnosprawnym, a zarzuty stawiane jej przez protestujących są dla niej obraźliwe. - Każdy ma godność. minister też ma prawo do godności – stwierdziła minister.
 • "Czujemy się oszukani i zażenowani". Niepełnosprawni protestują w Sejmie

  W Sejmie trwa protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Jak mówią, jest to kontynuacja protestu z 2014 roku. Ich postulaty to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania po ukończeniu 18 roku życia i zwiększenia kwoty renty socjalnej. - Czuję się oszukany i zażenowany. Po proteście z 2014 były spotkania i okrągły stół, a na koniec tylko chciało się zabrać to, co zostało wywalczone. Później o naszych problemach o dalszych świadczeniach i postulatach zapomniano – powiedział Kuba Hartwich, niepełnosprawny. Pani Iwona, matka niepełnosprawnego dziecka uważa, że świadczenia na niepełnosprawnych są zbyt niskie, gdyż dostają jedynie 900 zł, na życie i rehabilitację. - W tym roku podnosiliśmy świadczenia, zwiększyliśmy rentę socjalną i świadczenie pielęgnacyjne. Wiele spraw jest nierozwiązanych, ale musimy sprzątać po poprzednikach. Wiele świadczeń latami nie było podnoszone – tłumaczył Stanisław Szwed, wiceminister pracy i polityki społecznej. Z protestującymi niepełnosprawnymi spotkała się minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
 • Szumlewicz: Polska nie jest krajem przyjaznym dla seniorów

  Państwo nie interesuje się seniorami, nie interesuje się niepełnosprawnością, nie interesuje się niedołężnością. Nie interesuje się właśnie tym, że osoby starsze potrzebują wsparcia ze strony państwa, potrzebują też opieki instytucjonalnej ze strony państwa. Bardzo ważne jest, żeby wreszcie zmienić te represyjne wzorce wobec ludzi starszych - że ludzie starsi powinni tylko siedzieć w domu i opiekować się wnukami. Myślę, że naprawdę seniorzy powinni stać się ważnym podmiotem życia społecznego i politycznego – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.