niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (159)

 • "Rzeczpospolita": Nie ma ulgi na komputer dla niepełnosprawnych

  "Rzeczpospolita": Nie ma ulgi na komputer dla niepełnosprawnych

  Jak pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", fiskus zmienił zdanie w sprawie rozliczeń osób niepełnosprawnych. Laptop nie jest indywidualnym sprzętem niezbędnym w rehabilitacji, a jego zakupu nie można odliczyć od dochodu.
 • ​US Open. Tenisista na wózku Dylan Alcott: Brak naszej rywalizacji to dyskryminacja

  ​US Open. Tenisista na wózku Dylan Alcott: Brak naszej rywalizacji to dyskryminacja

  Zdobywca 10 tytułów wielkoszlemowych w tenisie na wózku Australijczyk Dylan Alcott oskarżył organizatorów US Open, po rezygnacji z tej rywalizacji w tym roku, o dyskryminację. Światowa federacja (ITF) zapewniła, że prowadzi jeszcze rozmowy, by zmagania te przeprowadzić.
 • Koronawirus: Potrzebna pilna zmiana przepisów

  Koronawirus: Potrzebna pilna zmiana przepisów

  Federacja Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że przy obecnych przepisach firmy zatrudniające niepełnosprawnych nie będą mogły skorzystać z tarczy antykryzysowej. Apeluje o pilne zmiany.
 • Papież: Nie dla podziału ludzi na pierwszą i drugą kategorię

  Papież: Nie dla podziału ludzi na pierwszą i drugą kategorię

  - Należy rozwinąć przeciwciała przeciwko mentalności, która uważa życie niektórych za pierwszą kategorię, a innych - za drugą - napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Takie dzielenie ludzi nazwał "grzechem społecznym".
 • Kreatywna księgowość budżetowa znana nie od dziś

  Kreatywna księgowość budżetowa znana nie od dziś

  W Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest za mało pieniędzy by finansować zadania, które zamierzają na niego nałożyć posłowie PiS. W projekt ustawy wpisano więc możliwość zaciągania pożyczek z budżetu. W ten sposób posłowie PiS zakładają kreatywną księgowość: budżet pożyczy Funduszowi pieniądze, ale taki dług nie jest wliczany do deficytu budżetowego.
 • PFRON zapowiada dopłatę do wóżka

  PFRON zapowiada dopłatę do wóżka

  Osoby z dysfunkcją narządu ruchu będą mogły otrzymać do 10 tysięcy złotych dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Poinformowała o tym prezes PFRON Marlena Maląg.
 • Dostępność Plus - dobra wiadomość dla 5 mln

  Dostępność Plus - dobra wiadomość dla 5 mln

  Rząd przyjął projekt ustawy Dostępność Plus. Są w nim m.in. zapisy, na mocy których właściwi ministrowie wydadzą rozporządzenia dotyczące standardów dostępności: architektonicznej, transportowej i cyfrowej, które ułatwią życie ok. 5 mln. osób. Ma on pomóc w likwidacji barier, z którymi zmagają się osoby niepełnosprawne czy starsze. Powstanie też Fundusz Dostępności na likwidację barier architektonicznych.
 • W lipcu rząd przyjmie projekt ustawy ws. dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych

  Projekt ustawy w sprawie dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych rząd przyjmie w lipcu; następnie trafi on do parlamentu i zrobimy wszystko, aby proces legislacyjny zakończył się tak, by jesienią wypłaty tego świadczenia były już realizowane - oświadczył w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
 • Koszty płacy pracownika niepełnosprawnego bez składki na Fundusz Solidarnościowy

  Artykuł 26a w ust. 1 i 1b ustawy o rehabilitacji określa wysokości kwot miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników w zależności od stopnia niepełnosprawności jakim się legitymują, a ponadto przewiduje ich zwiększenie, w odniesieniu do osób z orzeczoną chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, całościowym zaburzeniem rozwojowym lub epilepsją oraz niewidomych. Przy czym w ust. 4 zastrzega, że kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, zwanego dalej prowadzącym działalność gospodarczą - 75% tych kosztów.
 • Danina solidarnościowa to koniec liniowego podatku

  Danina solidarnościowa to koniec liniowego podatku

  Zapowiadany od kwietnia, a przedstawiony w tym tygodniu projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych niepokoi przedsiębiorców. - Znowu karani są najaktywniejsi - twierdzą.

Filmy - Niepełnosprawni (25)

 • "Jedyny taki obiekt na świecie". W Pile powstała specjalna platforma, która umożliwi nurkowanie niepełnosprawnym przez cały rok

  W Pile na jeziorze Płocie powstała platforma do nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami, która jest obiektem unikatowym w skali światowej. Obiekt umożliwia nurkowanie przez cały rok i przez całą dobę. Przedsięwzięcie zrealizowało działające w Pile stowarzyszenie "Krok po kroku", zajmujące się rehabilitacją poprzez nurkowanie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Platforma została tak zaprojektowana, że dostanie się na nią nie będzie sprawiało niepełnosprawnemu żadnej trudności. Jest tam winda, którą można spuścić osobę do wody oraz podjąć ją po nurkowaniu. Jest też regulowana platforma, na której można zamontować kratownicę, pozwalającą przeprowadzać ćwiczenia z początkującym nurkiem. Platforma posiada też strefę wytchnienia dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy mogą obserwować na monitorze, co dzieje się pod wodą i jak radzą sobie nurkowie.
 • "Michał doświadczył sytuacji traumatycznych związanych z hospitalizacją"

  Michał, mieszkaniec Farmy Życia, doświadczył sytuacji traumatycznych związanych z hospitalizacją, która wynikała z bezradności. W szpitalu, z przerwami, przebywał kilka lat - opowiada Alina Perzanowska, mama Michała i prezes Fundacji Wspólnota Nadziei. - Inaczej odbierał świat. Miał zaburzenia sensoryczne, nadwrażliwość słuchową, węchową. Wtedy nie wiedzieliśmy, co znaczą jego komunikaty. Przeżyte dramaty nakładały się na autyzm. Więcej przeczytasz w artykule
 • "Takich nie badam" - ginekolog nie dla kobiet niepełnosprawnych?

  Kobieta niepełnosprawna powinna tak samo często bywać u ginekologa jak zdrowa. Jednak nie jest to takie proste. Lekarze często odmawiają wizyty, zasłaniając się brakiem przystosowania gabinetu. W naszym kraju nie opracowano dotychczas standardów, które uwzględniają specyficzne potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami. W studiu „Dzień Dobry TVN” Katarzyna Bierzanowska i Iwona Cichosz opowiedziały, jakie problemy napotykają w życiu codziennym. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Zastępca RPO: Będziemy się przyglądali temu, co będzie robione w sprawie niepełnosprawnych

  „Będziemy się przyglądali temu, co będzie robione w sprawie niepełnosprawnych” – powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania. „Mam wrażenie, że poważnego podejścia i poważnego spojrzenia na problemy niepełnosprawnych nie było. Czekamy aż ktoś pochyli się na tym, co już proponowaliśmy” – stwierdziła odpowiadając na pytanie o to, czy biuro RPO zorganizuje „okrągły stół” w sprawnie problemów niepełnosprawnych. Zastępca RPO oceniła też rządową ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. „To cały czas jest pomoc społeczna, to cały czas są rozwiązania. To są kwestie tak podstawowe, jak dostęp do specjalisty. Nie powinniśmy już być na tym etapie ” – mówiła. „Rząd nie wie ilu jest niepełnosprawnych i to już pokazuje na jakim etapie debaty jesteśmy” – komentowała.