niepełnosprawni

Artykuły - Niepełnosprawni (206)

Filmy - Niepełnosprawni (23)

 • "Takich nie badam" - ginekolog nie dla kobiet niepełnosprawnych?

  Kobieta niepełnosprawna powinna tak samo często bywać u ginekologa jak zdrowa. Jednak nie jest to takie proste. Lekarze często odmawiają wizyty, zasłaniając się brakiem przystosowania gabinetu. W naszym kraju nie opracowano dotychczas standardów, które uwzględniają specyficzne potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami. W studiu „Dzień Dobry TVN” Katarzyna Bierzanowska i Iwona Cichosz opowiedziały, jakie problemy napotykają w życiu codziennym. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Zastępca RPO: Będziemy się przyglądali temu, co będzie robione w sprawie niepełnosprawnych

  „Będziemy się przyglądali temu, co będzie robione w sprawie niepełnosprawnych” – powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania. „Mam wrażenie, że poważnego podejścia i poważnego spojrzenia na problemy niepełnosprawnych nie było. Czekamy aż ktoś pochyli się na tym, co już proponowaliśmy” – stwierdziła odpowiadając na pytanie o to, czy biuro RPO zorganizuje „okrągły stół” w sprawnie problemów niepełnosprawnych. Zastępca RPO oceniła też rządową ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. „To cały czas jest pomoc społeczna, to cały czas są rozwiązania. To są kwestie tak podstawowe, jak dostęp do specjalisty. Nie powinniśmy już być na tym etapie ” – mówiła. „Rząd nie wie ilu jest niepełnosprawnych i to już pokazuje na jakim etapie debaty jesteśmy” – komentowała.
 • Scheuring-Wielgus w Porannej rozmowie RMF (25.05.18)

  „Byłam przekonana, że ten protest nie będzie trwał dłużej niż 17 dni - czyli tyle, ile trwał w 2014 roku. Jestem zszokowana, że protest trwa ta długo – a trwa tak długo, bo PiS nie chce tego protestu zakończyć” - powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Joanna Scheuring-Wielgus, komentując trwający 38. dzień protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. „Rządzący kłamią, kłamie minister Rafalska i kłamie premier Morawiecki” – stwierdziła była posłanka Nowoczesnej odnosząc się do kwestii spełniania postulatów osób niepełnosprawnych przez rząd. Scheuring-Wielgus skomentowała także niewpuszczenie do Sejmu założycielki PAH Janiny Ochojskiej: „Uważam, że to był wierutny skandal”. „Posłanka odniosła się również do swojego odejścia z Nowoczesnej. "Decyzja była podyktowana tym, jak patrzę na politykę (…) Dopóki protest niepełnosprawnych się nie zakończy, nie planuję zakładania żadnej nowej formacji. Od blisko 40 dni jestem zaangażowana w 100 procentach tylko w tę sprawę” – podkreśliła Scheuring-Wielgus. Posłanka nie wykluczyła jednak utworzenia koła poselskiego, ale – jak zaznaczyła – nie rozmawiała na ten temat z posłami UED. W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa o słowa Ryszarda Petru o spłacie długów Nowoczesnej. „Ja już nie chcę mówić o Nowoczesnej, to dla mnie temat zamknięty. Nie interesuje mnie to, co w Nowoczesnej się dzieje” – stwierdziła Joanna Scheuring-Wielgus. W trzecią rocznicę oficjalnego ogłoszenia przez Państwową Komisję Wyborczą, że wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda poprosiliśmy też posłankę niezrzeszoną o życzenia dla głowy państwa na kolejne dwa lata. „Życzę mu zdrowia, mam nadzieję, że w przyszłej kadencji będziemy mieli innego prezydenta – lub prezydentkę” – powiedział gość RMF FM.
 • Ochojska o proteście osób niepełnosprawnych: Ten problem nie jest atrakcyjny

  "Każdy z nas może stać się niepełnosprawnym, albo za młodu, albo na starość. Wszystkich nas to czeka. Tym bardziej powinniśmy zauważać problemy tych ludzi" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Janina Ochojska. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej zwraca uwagę, że jest potrzebne większe wsparcie protestu ze strony całego społeczeństwa: "Ja bym nie wskazywała jakieś grupy zawodowej. W każdej grupie zawodowej mogą być osoby niepełnosprawne. Jeżeli uważamy, że tym ludziom jest potrzebna pomoc, to ja bym się spodziewała większego poparcia, jak na skalę tego problemu. Bo niepełnosprawni nie są atrakcyjni. Ten problem nie jest atrakcyjny" - mówi gość Marcina Zaborskiego. Zapytana o to, czy chciałaby dołączyć do protestu zwraca uwagę, że warunki dla osób niepełnosprawnych w Sejmie są bardzo trudne. „Musiałabym mieć asystenta, ktoś kto by mi pomógł. Warunki bytowania dla osób niepełnosprawnych są tam tak trudne, że ja nie wiem czy bym się zdecydowała. (..) Jak widzę, jak panie siedzą przy parapetach i jedzą, to mi byłoby to bardzo trudno zrobić” - mówi Ochojska. Zwraca też uwagę na to, z czego wynika tak duża determinacja protestujących: „Niepełnosprawni i ich rodzice nie maja innego wyjścia. Jeżeli oni wyjdą z Sejmu bez osiągnięcia celu, to sprawa osób niepełnosprawnych już nigdy nie wróci. (...)Te osoby, które tam są, to są pewnym symbolem. Oni też nie reprezentują całego środowiska osób niepełnosprawnych, wszystkich złożonych problemów, które wiążą się z egzystencją osoby niepełnosprawnej. To są osoby, które zdecydowały się na ten protest. Ja ich podziwiam za tą odwagę i uważam, że powinni wytrwać do końca. Chętnie im pomogę” - mówi Ochojska.