niemiecka gospodarka

Artykuły - Niemiecka gospodarka (73)

 • Wyjście awaryjne

  Wyjście awaryjne

  Koronawirus w zawrotnym tempie zainfekował niemiecką gospodarkę. Państwo chce ocalić rodzime firmy przed bankructwem, łamiąc ustanowione przez siebie zasady. Ekonomiści zadają sobie pytanie, jak będą wyglądały Niemcy na mapie zdeglobalizowanego świata.
 • PKB Niemiec w I kw. spadł o 2,2 proc. kdk

  PKB Niemiec w I kw. spadł o 2,2 proc. kdk

  Produkt Krajowy Brutto Niemiec w I kwartale 2020 r. spadł o 2,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w I wyliczeniu.
 • Indeks Ifo w Niemczech to już katastrofa

  Indeks Ifo w Niemczech to już katastrofa

  Nastroje w niemieckich firmach katastrofalne
 • Bundesbank mówi o recesji

  Na ostatnim posiedzeniu EBC prezes Mario Draghi mówił, że nie ma powodów do bycia pesymistą. Najwyraźniej innego zdania są eksperci z niemieckiego Bundesbanku, którzy ostrzegli, że niemiecka gospodarka już teraz może być w recesji. Polityczne spory, którymi żyje teraz Europa, oczywiście nie pomagają.
 • Ekonomista Markus Krall: Euro prowadzi do dewastacji niemieckiej gospodarki

  Ekonomista Markus Krall: Euro prowadzi do dewastacji niemieckiej gospodarki

  Markus Krall, niemiecki ekonomista i menadżer zajmujący się oceną ryzyka w gospodarce, w rozmowie z PAP przewiduje załamanie systemu bankowego RFN i głęboki kryzys ekonomiczny. Odpowiedzialnością za to obarcza wspólną unijną walutę, euro.
 • Niemiecka gospodarka zwalnia

  Niemiecka gospodarka zwalnia

  Eksperci zapowiadają osłabienie koniunktury gospodarczej Niemiec. Winne są między innymi konflikty handlowe USA z Chinami oraz niepewność co do skutków brexitu.
 • Niemiecka gospodarka u progu recesji

  Niemiecka gospodarka u progu recesji

  Na pozór niemiecka gospodarka nadal ma się dobrze. Świadczy o tym wysoki poziom inwestycji i niskie bezrobocie. Ale najnowsze dane statystyczne dają powód do obaw.
 • Stagnacja niemieckiej gospodarki

  Zeszłotygodniowa wyprzedaż na europejskich parkietach giełdowych oraz słabość wspólnej waluty wywołane były w dużej mierze przez serię negatywnych rewizji dotyczących wzrostu gospodarczego w strefie euro. Nic więc dziwnego, że poranny odczyt niemieckiego PKB budził spore zainteresowanie wśród uczestników rynku.
 • Niemiecka gospodarka spodziewa się wzrostu eksportu

  Niemiecka gospodarka spodziewa się wzrostu eksportu

  Wbrew obawom związanym z chaosem wokół brexitu niemieccy eksporterzy są optymistyczni. Sytuacja nie jest kryzysowa - zapewnia Niemieckie Zrzeszenie Handlu Zagranicznego.
 • Brexit. Jak mocno uderzy w niemiecką gospodarkę?

  Brexit. Jak mocno uderzy w niemiecką gospodarkę?

  Miękki czy twardy brexit - niemiecka gospodarka śledzi z dużym zainteresowaniem, w jaki sposób Wielka Brytania rozstanie się z UE. Przygotowania trwają.

Filmy - Niemiecka gospodarka (1)

 • Spadek produkcji przemysłowej i PKB Niemiec odbije się negatywnie na polskiej gospodarce

  Nadchodzi gorszy czas dla niemieckiej gospodarki. Po zaskakujących danych o spadku produkcji przemysłowej, który w czerwcu wyniósł 5% w stosunku do zeszłego roku, pojawiły się informacje o zmniejszeni dynamiki niemieckiego PKB. Stosunek jego wysokości w drugim kwartale do wysokości z pierwszego kwartału 2019 roku różnił się o 1/10 procenta. Nie jest to duża różnica, zwiastuje ona jednak spowolnienie niemieckiej gospodarki – która może wejść w fazę recesji. I chociaż mówienie o kryzysie byłoby wyolbrzymieniem, możemy spodziewać się utrzymania trendu spadkowego w niemieckiej produkcji i PKB. Analitycy wskazują na eksport, jako główny powód spowolnienia gospodarki w Niemczech. Mimo dobrego popytu wewnętrznego, eksport niemiecki spada – szczególnie do Wielkiej Brytanii, USA i Chin. Nie ma się czemu dziwić, bowiem te państwa łączy niepewna przyszłość gospodarcza. USA i Chiny pozostają w wojnie handlowej, Wielką Brytanię czeka zaś niedługo październikowy Brexit. W takiej sytuacji warto pomyśleć o tym, jak postępujące spowolnienie niemieckiej gospodarki może wpłynąć na Polskę.