new delhi

Artykuły - New delhi (7)

Filmy - New delhi (5)

 • Wybuch gazu w Indiach. 6 osób nie żyje

  New Delhi, Indie. Przynajmniej 6 osób zginęło po wybuchu butli z gazem i częściowym zawaleniu się budynku w stolicy Indii, New Delhi. Policja poinformowała, że spod gruzów wydobyto 8 osób. Zawalenia budynków to częsty problem w Indiach. Budowniczy często oszczędzają na materiałach przy budowie konstrukcji nośnej budynku. (Associated Press/x-news)
 • Niezwykła gazeta. Tworzą ją dzieci ulicy

  „Balakname” to niezwykłe czasopismo, redagowane przez bezdomne dzieci z New Delhi. W swoich artykułach młodzi reporterzy starają się zwrócić uwagę opinii publicznej na trudności, z jakimi muszą się borykać. A tematów nie brakuje: małżeństwa nieletnich, molestowanie seksualne, narkotyki… - Kiedy cały zespół zbiera się, aby wybrać materiał do następnego numeru, często wybuchają kłótnie o to, która historia wywoła większą reakcję – mówi Shanno, redaktor naczelna pisma „Balakname”. Czasopismo powstało w 2002 roku i zatrudnia 70 młodych reporterów. Niegdyś pismo pojawiał się co kwartał, dziś wychodzi co miesiąc. Obecnie dociera do ok. 10 tysięcy odbiorców, ale liczba czytelników nieustannie rośnie. – Czują się silniejsi, gdy ich praca jest doceniana przez innych – twierdzi dyrektor stowarzyszenia CHETNA, które wydaje miesięcznik. Młodzi dziennikarze dokształcają się dzięki systemowi edukacji zdalnej. Praca i edukacja wiele dla nich znaczą. – Wcześniej żebrałam, brałam narkotyki, zbierałam odpady – opowiada Jyoti Kumari, dziennikarka czasopisma „Balakname”. – Potem usłyszałam o piśmie i zaczęłam dla niego pracować. Najpierw jako stażystka, potem jako reporterka, a teraz jestem na dobrej drodze, aby zostać redaktor naczelną - dodaje młoda dziewczyna. „Balakname” to szansa dla tych młodych ludzi, aby wyrwać się do lepszego życia.
 • Śmiercionośne upały w Indiach. Zabiły już setki osób!

  Fala upałów, jaka ponad tydzień temu nawiedziła Indie, zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje już około 1,5 tysiąca osób – ekstremalne temperatury przyczyniły się do zgonów głównie ludzi starszych, bezdomnych, a także pracowników fizycznych. W New Delhi słupki rtęci pokazują 45 stopni Celsjusza. Szpitale są przepełnione: pacjenci cierpią z powodu odwodnienia i dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego.
 • Policjantki walczą o bezpieczeństwo kobiet

  Te kobiety trenują karate od pół roku. Wszystkie należą do nowej elitarnej jednostki indyjskiej policji. – Będziemy szkolić uczennice i studentki. Udamy się też do dzielnic mieszkalnych i zorganizujemy tam zajęcia karate – mówi Bharti Wadhwa, szefowa kobiecej jednostki policji w Delhi. Wszystko po to, aby kobiety potrafiły się same obronić. To właśnie w New Delhi doszło do głośnych przypadków napaści na tle seksualnym, a miejscowe organy ścigania wciąż otrzymują nowe zgłoszenia. Dla Hindusek przemieszczanie się po stolicy nie zawsze jest miłym doświadczeniem, dlatego obecność policjantek w środkach publicznego transportu bardzo podoba się pasażerkom. - Jeżeli będziemy się bać, mężczyźni będą pozwalać sobie na jeszcze więcej – komentuje mieszkanka Delhi. Czy policyjna akcja przyniesie pożądany skutek?