nerki

Artykuły - Nerki (70)

 • Jak dbać o nerki, żeby były zdrowe?

  Jak dbać o nerki, żeby były zdrowe?

  Mają wielkość zaciśniętej pięści i ważą ok. 150 g. Są naszą wewnętrzną stacją oczyszczającą - do kluczowych zadań nerek należy usuwanie toksycznych produktów przemiany materii poprzez filtrowanie krwi oraz wydalanie ich z organizmu w postaci moczu. Nie jest trudno zadbać o swoje nerki. Dowiedz się, co im szkodzi, a co pomaga.
 • Mężczyzna z trzema nerkami

  Mężczyzna z trzema nerkami

  ​U pewnego mężczyzny odkryto rzadką anomalię medyczną. Okazało się, że urodził się on z trzema nerkami.
 • Wynalazek z UW pomoże w leczeniu poważnych schorzeń nerek

  Wynalazek z UW pomoże w leczeniu poważnych schorzeń nerek

  Uniwersytet Warszawski wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym rozwija nową metodę diagnostyczną pozwalającą na wykrywanie białka w moczu, a także na wcześniejsze prognozowanie jego wystąpienia. Pozwoli to znacznie zredukować ilości sterydów przyjmowanych w leczeniu zespołu nerczycowego. Wynalazek współautorstwa dr. hab. prof. UW Macieja Mazura z Wydziału Chemii UW oraz dr Elżbiety Kuźmy-Mroczkowskiej i dr hab. n. med. Małgorzaty Pańczyk-Tomaszewskiej z WUM niebawem wejdzie na rynek pod szyldem nowej uniwersyteckiej spółki spin off - Nephrolab Plus.
 • Przedawkowanie witaminy D zniszczyło mu nerki

  Przedawkowanie witaminy D zniszczyło mu nerki

  ​Pewien mężczyzna doznał trwałego uszkodzenia nerek, po tym, jak zastosował się do zaleceń naturopaty i przedawkował witaminę D.
 • ​Wynalazek z UW zwiększy bezpieczeństwo dializowanych pacjentów

  ​Wynalazek z UW zwiększy bezpieczeństwo dializowanych pacjentów

  Na Uniwersytecie Warszawskim opracowano nowatorskie urządzenie do monitorowania hemodializ. Poddaje ono chemicznej analizie płyn podializacyjny, co pozwoli zwiększyć efektywność prowadzonych terapii i przełoży się na poprawę jakości życia pacjentów. Podnosi także bezpieczeństwo samego zabiegu.
 • Chore nerki w dzieciństwie? Badaj się, kiedy dorośniesz

  Chore nerki w dzieciństwie? Badaj się, kiedy dorośniesz

  Choroby nerek to częste problemy w dzieciństwie. Zwykle mają podłoże zapalne, wywołane patogenami. Po ich przechorowaniu najczęściej zapominamy o problemie. Niesłusznie.
 • Epidemia kamicy nerkowej - czy mamy się czego obawiać?

  Epidemia kamicy nerkowej - czy mamy się czego obawiać?

  Amerykańscy naukowcy odnotowali znaczny wzrost liczby przypadków kamicy nerkowej w ciągu ostatnich 30 lat. Skąd się on wziął?
 • Rollercoaster wyleczy z kamieni nerkowych

  Rollercoaster wyleczy z kamieni nerkowych

  Na przestrzeni lat stosowano liczne środki, próbując radzić sobie z kamieniami nerkowymi, ale jak do tej pory nie proponowano odwiedzenia wesołego miasteczka. Amerykańskie czasopismo medyczne donosi jednak, że jazda rollercoasterem o umiarkowanej intensywności może ułatwić przechodzenie małych kamieni nerkowych w ponad 60 proc.
 • To zjawisko wpływa negatywnie na nerki

  To zjawisko wpływa negatywnie na nerki

  Zanieczyszczenie powietrza to więcej chorób nerek - informuje American Society of Nephrology. W tych regionach Chin, w których najwięcej jest zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi, stosunkowo częściej stwierdza się jedną z chorób nerek.

Filmy - Nerki (1)