Nelson Mandela

Artykuły - Nelson Mandela (76)

 • Bramkarz NHL uważa Nelsona Mandelę za hokeistę

  Bramkarz NHL uważa Nelsona Mandelę za hokeistę

  Nelson Mandela był gwiazdą hokeja? Tak uważa Jonathan Bernier, bramkarz Toronto Maple Leafs.
 • Testament Mandeli: Majątek przypadnie rodzinie, szkołom i partii

  Testament Mandeli: Majątek przypadnie rodzinie, szkołom i partii

  Majątek Nelsona Mandeli przypadnie - według ogłoszonego w poniedziałek testamentu zmarłego - członkom jego rodziny, dawnym współpracownikom, kilku szkołom i rządzącemu Afrykańskiemu Kongresowi Narodowemu. Łącznie majątek wart jest 46 mln randów (4,1 mln USD).
 • U2 ze Złotym Globem

  U2 ze Złotym Globem

  Pochodzący z filmu "Mandela: Long Walk to Freedom" utwór "Ordinary Love" grupy U2 został wyróżniony Złotym Globem dla najlepszej piosenki filmowej.
 • Pomylili Mandelę ze znanym aktorem

  Pomylili Mandelę ze znanym aktorem

  Morgan Freeman jako Nelson Mandela? Na billboardzie mającym uhonorować byłego prezydenta RPA zamiast zdjęcia przywódcy umieszczono zdjęcie popularnego aktora.
 • ​Zeitgeist - najczęściej wyszukiwane hasła w Google w 2013 roku

  ​Zeitgeist - najczęściej wyszukiwane hasła w Google w 2013 roku

  Ewa Chodakowska bardziej popularna od papieża, światowy fenomen Harlem Shake, “czym jest iban" i inne ciekawostki tegorocznej edycji Zeitgeist. Ewa Chodakowska, Piotr Żyła i Paul Walker to najczęściej googlowane osoby 2013 roku w Polsce. Na pierwszym miejscu globalnej listy TOP 10 znalazł się natomiast Nelson Mandela. Polacy szukali w internecie także odpowiedzi na pytania dotyczące ich życia codziennego, od tego jak segregować śmieci?
 • RPA: Olbrzymi pomnik Mandeli odsłonięto przed siedzibą władz w Pretorii

  RPA: Olbrzymi pomnik Mandeli odsłonięto przed siedzibą władz w Pretorii

  Olbrzymi pomnik byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli odsłonił w poniedziałek obecny szef państwa Jacob Zuma przed siedzibą władz - Union Buildings - w Pretorii, nazajutrz po uroczystościach pogrzebowych zmarłego 5 grudnia bohatera walki z apartheidem.
 • Pogrzeb Nelsona Mandeli

  Pogrzeb Nelsona Mandeli

  O godzinie w wiosce Kunu w RPA rozpoczął się pogrzeb Nelsona Mandeli. To ostatnia część uroczystości, które trwają w Afryce od 5 grudnia, czyli od śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.
 • Trumnę z ciałem Mandeli przewieziono w jego rodzinne strony

  Trumnę z ciałem Mandeli przewieziono w jego rodzinne strony

  Samolot, na którego pokładzie znajdowała się trumna z ciałem Nelsona Mandeli, przybył w sobotę z Pretorii do Prowincji Przylądkowej Wschodniej. W tych stronach Mandela przyszedł na świat i w tej prowincji, w wiosce Qunu, odbędzie się w niedzielę jego pogrzeb.
 • Wielotysięczne tłumy żegnają Nelsona Mandelę w Pretorii

  Wielotysięczne tłumy żegnają Nelsona Mandelę w Pretorii

  Dziesiątki tysięcy mieszkańców RPA stoją w piątek w ogromnych kolejkach, by osobiście pożegnać się z Nelsonem Mandelą. To ostatni dzień, kiedy trumna ze zwłokami bohatera walki z apartheidem jest wystawiona na widok publiczny w siedzibie władz w Pretorii.
 • Pogrzeb Mandeli prywatną sprawą rodzinną

  Pogrzeb Mandeli prywatną sprawą rodzinną

  Po trwającej dwie godziny oficjalnej części pogrzebu zaplanowanego na najbliższą niedzielę nastąpi właściwy moment pochówku Nelsona Mandeli. Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki nie będą mogli go jednak obejrzeć.

Filmy - Nelson Mandela (4)

 • Nelson Mandela na zdjęciach

  Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 w Mvezo. Był synem wodza plemienia Thembu. Ukończył studia prawnicze. Jako student uczestniczył w działaniach na rzecz praw politycznych, społecznych i ekonomicznych czarnoskórej większości w RPA. W 1942 roku wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a w 1950 roku zaczął nim kierować. W latach 60-tych został skazany na 5 lat za działalność sabotażową. Wyrok został potem zmieniony na dożywotnie pozbawienie wolności. W 1985 roku odmówił skorzystania ze zwolnienia warunkowego. Z więzienia na wyspie Robben wyszedł po 27 latach - 11 lutego 1990 - pod wpływem kampanii ANC i nacisków międzynarodowych. 18 marca 1992 mieszkańcy RPA opowiedzieli się w referendum za likwidacją apartheidu. W 1993 roku Mandela otrzymał pokojową Nagrodę Nobla. Rok później został wybrany pierwszym czarnoskórym prezydentem w historii RPA. Pełnił ten urząd do 16 czerwca 1999 roku, w okresie pokojowego odejścia od apartheidu. Nelson Mandela zmarł z powodu infekcji płuc 5 grudnia 2013 r. w swoim domu w Houghton w Johannesburgu w otoczeniu rodziny.
 • Afryka żegna Nelsona Mandelę

  Członkowie rodziny przybyli do Pretorii, stolicy RPA, by ostatni raz oddać hołd zmarłemu kilka dni temu Nelsonowi Mandeli. Trumna z ciałem byłego przywódcy Republiki Południowej Afryki przez trzy dni będzie leżała w amfiteatrze, gdzie 19 lat temu Mandela został zaprzysiężony na prezydenta. Żałobnicy zgromadzili się wokół Union Buildings, siedziby rządu RPA. Kondukt żałobny z trumną przejechał ulicami Pretorii.
 • Nelson Mandela nie żyje. Afryka w żałobie

  Prezydent RPA Jacob Zuma poinformował, że Nelson Mandela zmarł w czwartek w swym domu w Johannesburgu. - Straciliśmy naszego największego syna - powiedział Zuma. Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA dożył 95 lat.
 • Przyjaciele Mandeli: Oby wyzdrowiał

  Wiekowy Nelson Mandela walczy o życie w szpitalu, dokąd trafił z powodu infekcji płuc. Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki mają nadzieję, że ich bohater narodowy pokona chorobę. Szczególnie mocno trzymają za Mandelę kciuki jego przyjaciele i znajomi z czasów młodości. Dla nich ikona walki z apartheidem i pierwszy czarnoskóry prezydent RPA jest po prostu "Madibą" - tak brzmi plemienne imię laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Czy Nelson Mandela wygra i tę walkę?