neapol

Artykuły - Neapol (23)

Filmy - Neapol (4)

 • Strzelczynie zdobywają pierwszy złoty medal dla Polski na uniwersjadzie w Neapolu. Wideo

  Drużyna strzelczyń w składzie Aneta Stankiewicz, Katarzyna Komorowska i Natalia Kochańska zdobyły złoto na uniwersjadzie w Neapolu w konkurencji karabin pneumatyczny 10 metrów.
 • Najlepsza pizza? Wystarczą trzy składniki!

  Każdego roku podczas specjalnego festynu mieszkańcy Neapolu fetują swój najsłynniejszy gastronomiczny wynalazek. To właśnie tutaj, u stóp Wezuwiusza, pod koniec XIX wieku narodziła się Margherita – pizza z sosem pomidorowym, mozzarellą i świeżą bazylią: trzema składnikami w kolorach włoskiej flagi. Zdaniem wielu, to właśnie jest pizza doskonała: prosta, a jednocześnie szlachetna w smaku. Neapolitańczycy liczą na to, że ich słynna trójkolorowa pizza i sztuka jej pieczenia trafią niebawem na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – podobnie jak dieta śródziemnomorska i kuchnia francuska.
 • Mają najpiękniejsze metro w Europie!

  Szklany dach, zawieszone w powietrzu ruchome schody, setki luster... Oto Garibaldi - najnowsza "stacja sztuki" w neapolitańskim metrze, uchodzącym za prawdziwy cud architektury. Takich wyjątkowych stacji jest tutaj aż 16. Jedna z nich, Toledo, została uznana przez brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" za najpiękniejszą w Europie. Mając taki środek transportu, warto zrezygnować z jazdy do pracy autem, by choć przez kilka minut móc obcować ze sztuką.
 • Przerażające! Toksyczne śmieci uszkadzają płody!

  Azbest, kleje, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne… Pola pod Neapolem, zwane „trójkątem śmierci”, to miejsce, gdzie od wielu lat pali się i zakopuje groźne dla ludzi substancje i odpady. Ten przestępczy proceder trwa, odkąd Camorra przejęła przedsiębiorstwo utylizacji odpadów toksycznych. Efekt? Wzrost zachorowalności na nowotwory i alergie wśród lokalnych mieszkańców, a także ciężkie wady rozwojowe płodów, zmuszające kobiety do aborcji…