Neandertalczyk

Artykuły - Neandertalczyk (13)

 • Ząb znaleziony w polskiej jaskini rzuca nowe światło na gatunek

  Ząb znaleziony w polskiej jaskini rzuca nowe światło na gatunek

  ​W jaskini Stajnia na Wyżynie Częstochowskiej znaleziono ząb neandertalczyka sprzed dziesiątków tysięcy lat. Dzięki analizie DNA mitochondrialnego ukrytego we wnętrzu trzonowca, naukowcy odkrywają kolejne tajemnice tego gatunku człowiekowatych.
 • Węch mamy po neandertalczykach?

  Węch mamy po neandertalczykach?

  Mimo że neandertalczycy wyginęli dziesiątki tysięcy lat temu, ich wpływ na ludzi współczesnych pozostaje zauważalny. Każdy z nas ma w swoim DNA cechy odziedziczone po neandertalczyków.
 • Ludzie byli w Arabii Saudyjskiej już 85 000 lat temu

  Ludzie byli w Arabii Saudyjskiej już 85 000 lat temu

  Naukowcy odkryli w Arabii Saudyjskiej zbiór ludzkich odcisków stóp sprzed 85 000 lat.
 • Mózgi neandertalczyków rozwijały się wolniej od naszych

  Mózgi neandertalczyków rozwijały się wolniej od naszych

  Analiza neandertalskiego szkieletu dziecka sugeruje, że jego mózg wciąż rozwijał się w wieku, gdy mózgi współczesnych dzieci są już niemal w pełni uformowane. To kolejny dowód na to, że ten wymarły gatunek człowieka był bardziej brutalny i prymitywniejszy od naszego.
 • To nie my ich wykończyliśmy

  To nie my ich wykończyliśmy

  My, ludzie mamy sobie wiele do zarzucenia w różnych dziedzinach. Dzięki badaniom międzynarodowego zespołu naukowców możemy teraz oczyścić sumienie przynajmniej z jednego przewinienia.
 • Człowiek sprzed 400 tysiącleci!

  Człowiek sprzed 400 tysiącleci!

  Kiedy pojawił się pierwszy człowiek naszego gatunku? Na to pytanie nauka udziela odpowiedzi wciąż zmieniają datę. 50, 100, 200 tysiącleci temu? Najnowsze odkrycie dowodzi, że nasz gatunek istniał już przed 400 tysiącami lat.
 • Neandertalczycy uwielbiali seks

  Neandertalczycy uwielbiali seks

  Nasi dalecy kuzyni może i byli nieokrzesanymi typami o dużych czaszkach, mocno odstających żuchwach i krzaczastych brwiach. Może i walili ciężkimi pałkami na prawo i lewo oraz targali kobiety za włosy, ale w jednym na pewno nas przebili: w liczbie partnerów seksualnych.
 • Neandertalczyk był inteligentny, stosował makijaż

  Neandertalczyk zamieszkujący Europę Zachodnią ok. 50 tys. lat temu stosował makijaż, malując sobie ciało w celach rytualnych - sądzi prof. Joao Zilhao z wydziału archeologii uniwersytetu w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii.
 • Dawno temu z DNA

  Dawno temu z DNA

  Nasza historia zapisana jest w genach. Dzięki badaniom DNA wiemy coraz więcej o dziejach Ziemi i człowieka. Ale czy wszystko da się z nich wyczytać?
 • Zwiedzał czy siedział w domu?

  Zwiedzał czy siedział w domu?

  Czy neandertalczyk był "domatorem", czy też lubił podróżować? Po zbadaniu zęba sprzed 40 tys. lat, znalezionego w 2002 roku na południu Peloponezu, okazało się, że jego właściciel przynajmniej część życia spędził poza obszarem, na którym umarł. Potwierdzałoby to tezę o zacięciu podróżniczym tego hominida (Journal of Archaeological Science).

Filmy - Neandertalczyk (3)

 • Niezwykłe odkrycie we Włoszech. Znaleźli szczątki neandertalczyków

  W Circeo we włoskim stołecznym regionie Lacjum odkryto szczątki dziewięciu neandertalczyków - ogłosił w sobotę minister kultury Dario Franceschini. Odkrycia dokonano ponad 80 lat po tym, kiedy odnaleziono tam pierwszą czaszkę tego gatunku.
 • Niezwykłe odkrycie we Włoszech. Znaleźli szczątki neandertalczyków

  W Circeo we włoskim stołecznym regionie Lacjum odkryto szczątki dziewięciu neandertalczyków - ogłosił w sobotę minister kultury Dario Franceschini. Odkrycia dokonano ponad 80 lat po tym, kiedy odnaleziono tam pierwszą czaszkę tego gatunku.
 • Tajemnicze kości. Mają 200 tysięcy lat!

  To pierwsze tego rodzaju znalezisko w tej części Europy! W miejscowości Tourville-la-Riviere w Normandii odkryto kości człowieka ze środkowego plejstocenu. Chociaż współczesny neandertalczykom, osobnik z Tourville nie do końca ich przypomina - a przynajmniej do takich wniosków doszli naukowcy, analizując trzy znalezione kości ramieniowe. - Pewne cechy wydają się wskazywać na jego wcześniejsze pochodzenie - mówi Bruno Maureille z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych. Człowiek neandertalski to wymarły przedstawiciel rodzaju Homo. Żył w plejstocenie. Niektórzy naukowcy uważają go jednak tylko za podgatunek człowieka rozumnego.