NBP

Synonimy:
Narodowy Bank Polski, Narodowy Bank Polski
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - NBP (86)

Filmy - NBP (12)

 • Obowiązki podatkowe, o których wiele osób zapomina

  Podatnicy posiadający aktywa za granicą mają obowiązki podatkowe, o których często zapominają. Obowiązkowe jest raportowania do NBP o aktywach, o ile ich wartość przekracza 7 mln zł. Takie raporty powinniśmy składać po zakończeniu każdego kwartału, do 20-tego dnia kolejnego miesiąca. Ich brak może być potraktowany jako przestępstwo. Inny obowiązek, z którym muszą się zderzyć przedsiębiorcy, dotyczy zagranicznych spółek przez nich kontrolowanych. Obowiązek ten wszedł w życie od stycznia 2015 r. Deklaracje trzeba składać po dziewięciu miesiącach od zakończenia roku podatkowego spółki zagranicznej. W dużej mierze przypadków będzie to 30 września. W rozmowie z MarketNews24 mówi o tym Anna Turska, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg Tomczykowski.
 • Prof. Orłowski: Rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe posunięcia NBP i Rady Polityki Pieniężnej

  Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna sytuacja Polski skomplikowała się – uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista. Jego zdaniem rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe decyzje NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Obie instytucje muszą zdobyć ich zaufanie, więc ewentualne decyzje powinny być ostrożne i głęboko przemyślane. – Myślę, że dobrym pomysłem jest w tej chwili bardzo ostrożne działanie banku centralnego – przekonuje prof. Witold Orłowski, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Nowa Rada Polityki Pieniężnej, ostatnio mianowany prezes NBP muszą zyskać zaufanie, choćby po to, żeby w przyszłości skutecznie móc pełnić rolę ostatniego strażnika wiarygodności i siły złotego. Na początku czerwca nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego, w miejsce prof. Marka Belki, został prof. Adam Glapiński, formalnie niebędący członkiem Prawa i Sprawiedliwości jednak od dziesięcioleci związany ze środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej był m.in. nauczycielem i wykładowcą akademickim głównie w macierzystej Szkole Głównej Handlowej (wcześniej Szkoła Główna Planowania i Statystyki) oraz w Paryżu, Kansas, Dubrowniku i Kielcach. Przede wszystkim jednak w przeszłości pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i był członkiem Rady Polityki Pieniężnej z jego nominacji.
 • A. Kurnicki: Rynek czeka na wybór nowego prezesa NBP

  Niecały miesiąc pozostał do końca kadencji prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Marka Belki. Rynek dobrze ocenia kandydaturę Adama Glapińskiego, wysuniętą przez prezydenta Dudę. Zdaniem dra Andrzeja Kurnickiego z Uczelni Łazarskiego polscy ekonomiści związani z NBP dotychczas zbyt mało angażowali się w sprawy międzynarodowe. – To od prezydenta zależy, czy na następcę prof. Belki zostanie wybrana osoba odpowiedzialna, znająca rynek finansowy, rynek kapitałowy i rynki międzynarodowe – mówi Andrzej Kurnicki, kierownik Zakładu Rynków Kapitałowych Uczelni Łazarskiego. – Czy będzie to osoba, która ma wykształcenie z zakresu finansów, polityki pieniężnej, czy będzie to osoba, która może wyjechać np. na ważną konferencję w Jackson Hole czy w Davos, przedstawić swój referat, zabrać głos w dyskusji.
 • NBP: Tempo wzrostu PKB do końca 2017 roku utrzyma się na poziomie 3,3-3,5 proc.

  Narodowy Bank Polski prognozuje, że do końca 2017 r. tempo wzrostu gospodarczego w Polsce utrzyma się na poziomie 3,3–3,5 proc. rocznie. Silny pozostanie także rynek pracy. Dobra sytuacja wynikać będzie jednak nie ze wzrostu zatrudnienia, ale z mniejszej liczby osób poszukujących pracy. Najpoważniejszym czynnikiem ryzyka będzie kondycja rynków wschodzących, w tym Chin. – Spodziewamy się, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie prawdopodobnie 3,4 proc., w kolejnych latach będzie zbliżony. W roku 2016 – 3,3 proc., a w roku 2017 – 3,5 procent. Mamy więc w miarę stabilną ścieżkę wzrostu gospodarczego przy poprawiającej się koniunkturze przede wszystkim w krajach rozwiniętych – mówi Jacek Kotłowski, wicedyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP.