NBP

Synonimy:
Narodowy Bank Polski, Narodowy Bank Polski
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - NBP (1369)

Filmy - NBP (24)

 • #Koronawirus - Nadchodzący kryzys zagraża polskiej walucie, ostrzegają ekonomiści

  Obserwujemy osłabienie polskiej waluty, które jest najpewniej odbiciem niepewności w światowej gospodarce. W czasach kryzysu i wahań gospodarczych inwestorzy lokują swoje środki w pewnych i bezpiecznych miejscach. Kupują więc walutę szwajcarską, a także obligacje stabilnych rządów – amerykańskiego i niemieckiego. Polski złoty taką bezpieczną przystanią nie jest. Naturalne więc, że inwestorzy wycofują swoje pieniądze z polskiego rynku. Póki co nie są to objawy kryzysu finansowego, tylko naturalnej reakcji inwestorów na zmiany gospodarcze. Jednak Narodowy Bank Polski powinien bardzo uważnie śledzić bieżące wydarzenia – by wyłapać moment, w którym zachowania na giełdzie i rynku światowym staną się niebezpieczne dla naszej waluty.
 • Co się stało z polskim złotem?

  Niemal całość przedwojennych rezerw złota, dzięki zdolnościom organizacyjnym i poświęceniu pracowników Banku Polskiego, szczęśliwie przetrwała okres wojny. Większość złota znalazła się po wojnie w dyspozycji władz nowego polskiego banku centralnego – Narodowego Banku Polskiego. Złoto to aż do wyczerpania wykorzystane zostało przez komunistyczne władze Polski na bieżące potrzeby. Po 1998 r. NBP systematycznie powiększa polskie zapasy złota. Ich udział w rezerwach Polski sięga obecnie 9 proc.
 • Monety i banknoty kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego

  W Polsce wyłączne prawo emisji pieniędzy – złotych – ma Narodowy Bank Polski. Poza monetami i banknotami powszechnego obiegu, które wykorzystywane są na co dzień, NBP emituje także monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, upamiętniające ważne wydarzenia, postacie czy rocznice historyczne. Do tej pory ukazało się ich blisko pół tysiąca. Taki sam charakter mają banknoty kolekcjonerskie. Dotychczas NBP wyemitował ich 11. Upamiętniają one ważne wydarzenia lub wybitne osoby, które zapisały się na kartach historii Polski. Więcej o monetach i banknotach kolekcjonerskich dowiesz się z filmu.
 • Jaka była wymienialność złotego?

  9/31 grama złota – taki parytet dla złotego ustalony został w reformie skarbowo-walutowej Władysława Grabskiego w kwietniu 1924 r. Trzy lata później, jesienią 1927 r., parytet ten został urealniony do wartości 5924,44 złotych za kilogram czystego złota. Złoty, chociaż oparty na wartości złotego kruszcu, pieniądzem całkowicie wymienialnym na inne waluty był jedynie przez kilkanaście lat, i to też z przerwami. Więcej informacji na temat historii złotego znajdziesz w filmie.