naziemna telewizja cyfrowa

Artykuły - Naziemna telewizja cyfrowa (166)

 • UKE: Testowe programy pozwolą sprawdzić, czy telewizor odbierze nowy standard

  UKE: Testowe programy pozwolą sprawdzić, czy telewizor odbierze nowy standard

  W II kwartale przyszłego roku nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, uruchomiono więc testowe programy, nadawane w nowym standardzie, które pozwalają sprawdzić, czy odbiornik potrafi je odebrać - poinformował UKE.
 • Naziemna telewizja cyfrowa: TVP Sport znowu w HD, wraca TVP Rozrywka

  Naziemna telewizja cyfrowa: TVP Sport znowu w HD, wraca TVP Rozrywka

  Od 9 czerwca br. kanał TVP Sport znowu będzie dostępny w multipleksie trzecim (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD, a TVP Rozrywka zostanie przeniesiona na multipleks ósmy (MUX 8). Zatem skład oferty Telewizji Polskiej w ramach naziemnej telewizji cyfrowej wraca do stanu sprzed wybuchu epidemii.
 • DVB-T2 wchodzi do Polski: 10 pytań i odpowiedzi

  DVB-T2 wchodzi do Polski: 10 pytań i odpowiedzi

  DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation) to standard nadawania naziemnej cyfrowej telewizji (NTC) drugiej generacji znany już w wielu krajach Europy, m.in. Niemczech, Czechach czy nawet Ukrainie. Na przestrzeni najbliższych dwóch-trzech lat powinien zostać wprowadzony także w Polsce.
 • TVP Kultura HD od 23.10, TVP Sport HD będzie w MUX 3

  TVP Kultura HD od 23.10, TVP Sport HD będzie w MUX 3

  Z nieoficjalnych informacji portalu satkurier.pl wynika, że kanał TVP Kultura rozpocznie 23 października br. nadawanie w jakości HD. Będzie się to wiązało z szeregiem zmian w dystrybucji sygnału tej stacji. Największe zmiany nastąpią jednak w zakresie naziemnej telewizji cyfrowej.
 • Ukraińcy zostaną bez naziemnej telewizji cyfrowej?

  Ukraińcy zostaną bez naziemnej telewizji cyfrowej?

  Dalsze funkcjonowanie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 na Ukrainie jest poważnie zagrożone. Państwowy koncern radiofonii, łączności radiowej i telewizyjnej RRT grozi wyłączeniem sieci naziemnej telewizji Zeonbud za długi.
 • MEC: Kanały ósmego mulitpleksu słabo kojarzone przez widzów

  MEC: Kanały ósmego mulitpleksu słabo kojarzone przez widzów

  Rozczarowujące wyniki oglądalności stacji z ósmego multipleksu (MUX 8) wynikają m.in. z ich słabej znajomości przez polskich widzów. Badanie MEC pokazuje, że nadal niewiele ponad jedna trzecia polskich internautów wie o poszerzeniu oferty naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Najmocniejszą markę zbudowała dotychczas Nowa TV.
 • MEC: 23 proc. klientów płatnej telewizji rozważa rezygnację

  MEC: 23 proc. klientów płatnej telewizji rozważa rezygnację

  23 proc. klientów płatnej telewizji rozważa rezygnację z usług płatnej telewizji ("cord-cutting") - wynika z badania "Projekt Cyfrowizja III" agencji mediowej MEC.
 • Rozpoczął nadawanie pierwszy kanał na MUX8

  Rozpoczął nadawanie pierwszy kanał na MUX8

  Zoom TV - którego nadawcą jest Cable Television Networks & Partners sp. z o.o. - rozpoczął emisję. Wielkie otwarcie nowego kanału miało miejsce podczas uroczystej Gali 43. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2016 w Łodzi, we wtorek 25 października, o 20:07.
 • MUX 8: Wiemy, kiedy zaczną nadawać dwa kanały

  MUX 8: Wiemy, kiedy zaczną nadawać dwa kanały

  Cable Television Networks & Partners sp. z o.o. poinformowała, że kanał Zoom TV rozpocznie nadawanie w multipleksie 8. (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej 25 października br. o godz. 20:07. Uroczysta inauguracja kanału będzie miała miejsce podczas 43. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2016 w Łodzi.
 • TVP Info HD startuje w MUX 3

  TVP Info HD startuje w MUX 3

  Telewizja Polska poinformowała, że w nocy z 29 na 30 września 2016 roku (z czwartku na piątek) nastąpi zmiana w emisji programu TVP Info w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Program TVP Info w multipleksie MUX 3 będzie nadawany w wysokiej rozdzielczości HD. TVP Info HD będzie już trzecim kanałem Telewizji Polskiej nadawanym w HD w ramach naziemnej telewizji cyfrowej - obok TVP1 HD i TVP2 HD.

Filmy - Naziemna telewizja cyfrowa (3)

 • TVP chce zrezygnować z nadawania przez satelitę Astra. To problem dla ok. 6 mln Polonii w Europie

  Od 1 stycznia 2015 r. TVP zamierza przestać nadawać przez satelitę Astra z pozycji 19,2E. Na satelicie pozostanie jedynie niekodowana TVP Polonia, ale zamiast przez Astrę TVP będzie nadawać tę stację przez satelitę Hot Bird. Oferta tej stacji może stać się niedostępna dla prawie 6 milionowej Polonii mieszkającej w Europie. Nie pozostanie to bez wpływu również na odbiorców w Polsce ‒ dziś w ten sposób programy TVP odbiera 2,5 mln gospodarstw domowych. ‒ Ta zapowiedź dla nas jest dosyć zaskakująca, bo oznaczałoby to, że telewizja publiczna niejako rezygnuje z dodatkowych zasięgów, które ma od lat – mówi Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu ASTRA CEE. ‒ Diaspora polska, żeby odbierać sygnał Polonii poza krajem, będzie musiała ponieść dodatkowy koszt. Jest to utrudnienie, szczególnie dla starszych ludzi, takie głosy docierają do nas z zagranicy.
 • Ponad milion osób może mieć problem z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowe

  Ponad 500 tys. Polaków ma problemy z dostępem do ogólnopolskich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, ponad milion nie może odbierać właściwej wersji programu regionalnego TVP. Rozwiązaniem problemu może być udostępnienie sygnału satelitarnego – tak jak ma to miejsce w innych krajach Europy. – W większości krajów europejskich, gdzie proces cyfryzacji również się zakończył lub trwa, kanały telewizyjne i radiowe nadawane naziemne są replikowane na satelicie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Polsce przeciętny Kowalski, jeśli miałby problemy z odbiorem naziemnym, bo mieszka w Tatrach albo na ścianie wschodniej, gdzie są zakłócenia sygnału, wystarczy, że zamontowałby niedużą antenę satelitarną i wtedy te same kanały lub dodatkowo jeszcze inne mógłby odbierać satelitarnie – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu Astra Central Eastern Europe. W wyniku procesu cyfryzacji naziemnej, zakończonego w lipcu ubiegłego roku, wiele gospodarstw domowych w Polsce utraciło dostęp do sygnału telewizyjnego. Z analiz Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, iż utrudnienia dotknęły kilkaset tysięcy obywateli (w zależności od multipleksu). Dodatkowo ponad milion nie ma dostępu do właściwej wersji programu regionalnego TVP.
 • Rynek RTV kurczy się

  Rynek RTV w Polsce wchodzi w okres stagnacji. Producenci podkreślają, że wzrosty sprzedaży telewizorów z poprzednich lat, spowodowane np. przejściem na naziemną telewizję cyfrową, w najbliższym czasie się nie powtórzą. Wciąż najpopularniejsze są telewizory ze średniej półki, o przekątnej 40 cali, choć rozmiar wybieranego sprzętu w kolejnych latach ma się zwiększać. Komentuje Cezary Urynowicz, dyrektor marketingu Sharp Polska.