natura

Artykuły - Natura (96)

 • Niezwykle rzadka zmutowana wiewiórka. Wygląd szokuje

  Niezwykle rzadka zmutowana wiewiórka. Wygląd szokuje

  W ostatnich dniach internet podbiły zdjęcia ukazujące ekstremalnie rzadką wiewiórkę dotkniętą mutacją genetyczną. Jej oryginalny wygląd szokuje, ale także wzbudza niemały zachwyt u miłośników przyrody. Zresztą sami zobaczcie, czym zaskoczyła nas Matka Natura.
 • ​Australia: Diabły tasmańskie rozmnożyły się pierwszy raz od 3000 lat

  ​Australia: Diabły tasmańskie rozmnożyły się pierwszy raz od 3000 lat

  To była spektakularna i medialna akcja. W wypuszczaniu diabłów tasmańskich w kontynentalnej Australii brały udział gwiazdy kina takie jak Chris Hemsworth, wydarzenie transmitowała telewizja. Teraz diabły mają młode po raz pierwszy od starożytności. Część zoologów się cieszy, część chwyta się za głowę.
 • Las, który leczy. Czyli dlaczego ciągnie człowieka do natury?

  Las, który leczy. Czyli dlaczego ciągnie człowieka do natury?

  Wchodzisz w gęsty las. Słyszysz bicie własnego serca, czujesz wilgoć na skórze, a w nozdrzach zapach igliwia oraz ziemi. Wyciszasz się. Nie jest tajemnicą, że człowiek od wieków czerpie z natury to, co w niej najlepsze. Jednak dlaczego las, łąki i pola przyciągają coraz większą liczbę ludzi, pragnących chłonąć przyrodę wszystkimi zmysłami?
 • ​Markus Torgeby i życie w rytmie natury pod gołym niebem

  ​Markus Torgeby i życie w rytmie natury pod gołym niebem

  We współczesnej cywilizacji oczekiwany jest ciągły rozwój, coraz wyższe zarobki i ciągła potrzeba posiadania więcej i więcej. Na własnej skórze doświadczyłem tego, że im bliżej trzymałem się realizacji wyłącznie podstawowych potrzeb, tym pełniejsze i spokojniejsze było mojej życie. Natura przypominała mi o tym na każdym kroku - podkreśla w rozmowie z Interią Markus Torgeby, szwedzki maratończyk, który przez cztery lata żył samotnie w namiocie w jämtlandzkim lesie.
 • ​Cykady: Na tę plagę szykują się od 17 lat

  ​Cykady: Na tę plagę szykują się od 17 lat

  Miliony, jeśli nie miliardy, insektów wkrótce wypełzną spod ziemi, by w akompaniamencie nie dającego się znieść jazgotu ucztować i... szukać miłości. Mowa o amerykańskich cykadach, które dosłownie na dniach wyklują się po aż 17 latach dojrzewania!
 • ​Bociany wracają do Polski. Liczby są zatrważające

  ​Bociany wracają do Polski. Liczby są zatrważające

  Nie ma chyba ptaka, który tak kojarzyłby się z Polską i uważany był u nas za tak pospolitego jak bocian biały. To błąd, bo liczba bocianów co roku spada i powinien on nawet trafić do Czerwonej Księgi. Już Polska straciła pierwsze miejsce w kwestii liczby bocianów.
 • Wilki: Czy w Polsce jest ich za dużo? Co powinniśmy zrobić?

  Wilki: Czy w Polsce jest ich za dużo? Co powinniśmy zrobić?

  Mnożą się spotkania ludzi z wilkami w Polsce, co kiedyś stanowiło rzadkość. Myśliwi twierdzą, że zwierząt jest za dużo i domagają się zgody na odstrzał. Naukowcy protestują. – Pojawianie się wilków w bliskości naszych domów to wyłącznie nasza wina. A wpływ polowań na wzrost szkód powodowanych przez wilki jest ogromny, drastycznie je zwiększa – mówi prof. Krzysztof Schmidt z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Filmy - Natura (7)