nanosatelita

Artykuły - Nanosatelita (14)

 • Pierwszy taki przypadek - nanosatelita potwierdził istnienie egzoplanety

  Pierwszy taki przypadek - nanosatelita potwierdził istnienie egzoplanety

  Chociaż egzoplaneta 55 Cancri e była już znana astronomom, to dopiero teraz potwierdzono jej istnienie. Udało się to dzięki nanosatelicie należącym do misji ASTERIA - to najmniejszy statek kosmiczny wykorzystany do tego typu badań.
 • Polskie satelity ICEYE podbijają kosmos

  Polskie satelity ICEYE podbijają kosmos

  Rok 2010. Dwóch studentów Uniwersytetu Aalto działa w zespole pracującym nad projektem budowy fińskiego nanosatelity Aalto-1. Razem uczęszczają również na kurs poświęcony strategii budowania biznesu, podczas którego omawiane są, między innymi, przykłady związane z przemysłem satelitarnym. Te zainteresowania doprowadziły ich do stworzenia ICEYE - polsko-fińskiej firmy, która już niedługo miała zrewolucjonizować satelitarne obrazowanie Ziemi. Ta rewolucja trwa do dziś.
 • ​Czy lekarstwo na raka zostanie wynalezione w kosmosie?

  ​Czy lekarstwo na raka zostanie wynalezione w kosmosie?

  Zbada zachowanie komórek rakowych i limfocytów T, a także wzrost grzybów w kosmosie - bionanosatelita to nowy projekt SatRevolution, nad którym spółka pracuje wraz z czterema wrocławskimi uczelniami. Dzięki badaniom możliwe będzie opracowanie nowych terapii medycznych, dowiemy się też więcej na temat przyszłości człowieka i jego działań poza ziemską orbitą.
 • Polskie nanosatelity już działają

  Polskie nanosatelity już działają

  Polska misja w kosmosie rozpoczęta, nawiązano kontakt z obydwoma nanosatelitami oraz odebrano pierwsze zdjęcia.
 • ​Polskie satelity gotowe do wysłania na ISS

  ​Polskie satelity gotowe do wysłania na ISS

  Światowid i KRAKsat - nanosatelity zaprojektowane i stworzone przez spółkę SatRevolution - zostały przekazane amerykańskiej firmie NanoRacks, przewoźnikowi NASA. Są gotowe do wyniesienia na Międzynarodową Stację Kosmiczną skąd zostaną wystrzelone już w przestrzeń kosmiczną.
 • Światowid i KRAKsat w kwietniu zostaną wyniesione na orbitę

  Światowid i KRAKsat w kwietniu zostaną wyniesione na orbitę

  Światowid i KRAKsat - nanosatelity zaprojektowane i stworzone przez inżynierów z wrocławskiej spółki SatRevolution - zostaną przekazane amerykańskiej firmie Nanoracks - przewoźnikowi NASA. Tym samym rozpocznie się pierwszy etap prac poprzedzających wyniesienie ich na orbitę. Start bezzałogowego statku zaopatrzeniowego Cygnus NG-11, na pokładzie którego zamontowane zostaną Światowid i KRAKsat, zaplanowany jest na 17 kwietnia 2019 r.
 • Pierwsza rakieta z silnikiem z drukarki 3D

  Pierwsza rakieta z silnikiem z drukarki 3D

  Brytyjska firma kosmiczna Orbex zaprezentowała swoją nową rakietę. Prime ma największy na świecie silnik wykonany w technologii druku 3D i jest pierwszą komercyjną rakietą do zasilania biopropanem, redukując emisję dwutlenku węgla o 90 proc. w porównaniu z tradycyjnymi paliwami.
 • Polski producent gier mobilnych leci w kosmos

  Polski producent gier mobilnych leci w kosmos

  Twórcy polskiej firmy T-Bull, poinformowali o założeniu spółki ukierunkowanej na działalność kosmiczną. SatRevolution S.A. to spółka nowych technologii, która jako pierwsza polska firma będzie specjalizowała się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów: zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Ponadto, SatRevolution będzie prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych.
 • Jaka przyszłość czeka mikro- i nanosatelity?

  Jaka przyszłość czeka mikro- i nanosatelity?

  Niedawno doszło do publikacji prognozy rozwoju rynku mikro- i nanosatelitów, która przewiduje jeszcze szybszy niż wcześniej zakładano rozwój tego działu produkcji satelitów.
 • Wystrzelono pierwszego polskiego satelitę

  Wystrzelono pierwszego polskiego satelitę

  Pierwszy polski satelita - LEM - zbudowany w ramach programu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE), został wystrzelony na orbitę okołoziemską.