Nanga Parbat

Artykuły - Nanga Parbat (21)

 • Niewyjaśniona katastrofa lotu nad Nanga Parbat

  Niewyjaśniona katastrofa lotu nad Nanga Parbat

  To miał być rutynowy lot nad Himalajami. 25 sierpnia 1989 roku lecąca z Gilgit do Islamabadu maszyna zniknęła z radarów w okolicach Nanga Parbat. Należący do Pakistańskich Międzynarodowych Linii Lotniczych Fokker F27 prawdopodobnie wpadł do szczeliny, ale to tylko jedna z hipotez w sprawie katastrofy, która wciąż czeka na wyjaśnienie.
 • Śmierć na Nanga Parbat. Jak zginął Günther Messner

  Śmierć na Nanga Parbat. Jak zginął Günther Messner

  Pięćdziesiąt lat temu - 27 czerwca 1970 roku - Reinhold Messner zdobył pierwszy z ośmiotysięcznych szczytów w drodze do skompletowania Korony Himalajów i Karakorum. Słynny Tyrolczyk na wierzchołek Nanga Parbat wszedł wraz z młodszym bratem. Dwa dni później Günther Messner już nie żył.
 • Rzeź himalaistów. Rocznica ataku pod Nanga Parbat

  Rzeź himalaistów. Rocznica ataku pod Nanga Parbat

  Późnym wieczorem 22 czerwca 2013 roku kilkunastu uzbrojonych terrorystów zaatakowało bazę pod Nanga Parbat. Z zimną krwią zamordowali jedenastu obywateli Chin, Słowacji, Ukrainy, USA, Litwy, Pakistanu i Nepalu. Ofiar masakry mogło być znacznie więcej. Wielu wspinaczy - w tym grupa Polaków - przebywało wtedy w wyższych obozach.
 • Nanga Parbat: Jak ratowano Tomka Mackiewicza i Elisabeth Revol?

  Nanga Parbat: Jak ratowano Tomka Mackiewicza i Elisabeth Revol?

  W 2018 roku Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol stanęli na wymarzonym szczycie Nanga Parbat. Mieli to zrobić po swojemu i bez żadnego rozgłosu. Jednak w drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa. O tragedii na szczycie i szczegółach akcji ratunkowej Francuzka opowiada w książce "Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat".
 • Ryczące ośmiotysięczniki: Śmierć przewodnika na Nanga Parbat

  Ryczące ośmiotysięczniki: Śmierć przewodnika na Nanga Parbat

  Szwajcarski himalaista Erhard Loretan, wspinaczkowy partner Wojtka Kurtyki, był trzecim – po Messnerze i Kukuczce – człowiekiem, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników. Poznaj tragiczną historię, która wydarzyła się w drodze na szczyt Nanga Parbat - góry śmierci.
 • Daniele Nardi i Tom Ballard kolejnymi ofiarami śmiertelnymi Nanga Parbat

  Daniele Nardi i Tom Ballard kolejnymi ofiarami śmiertelnymi Nanga Parbat

  Himalaiści Daniele Nardi i Tom Ballard ponieśli śmierć na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). - Zespół badawczy potwierdził, że sylwetki zidentyfikowane dzięki zdjęciem z dronów na wysokości około 5900 metrów należą do Daniela i Toma - poinformował ambasador Włoch w Pakistanie Stefano Pontecorvo.
 • Lekarz Elisabeth Revol: Polacy zasłużyli na medal za tę bohaterską akcję. Chapeau!

  Lekarz Elisabeth Revol: Polacy zasłużyli na medal za tę bohaterską akcję. Chapeau!

  W rozmowie z eurosport.interia.pl dr Emmanuel Cauchy, który kuruje Elisabeth Revol opowiada o tym, czy można było uratować również Tomasza Mackiewicza. Polski himalaista - wyczerpany - został na Nanga Parbat. Dowiadujemy się też, jakie są szanse na to, aby Revol uniknęła amputacji odmrożonych palców u nogi i jak duże znaczenie miała współpraca z polskim lekarzem Robertem Szymczakiem.
 • Wizje aniołów i śpiewające liny. Tak zabija wysokość

  Wizje aniołów i śpiewające liny. Tak zabija wysokość

  Uratowana na Nanga Parbat himalaistka Elisabeth Revol przyznała w rozmowie z dziennikarzami, że walcząc o życie doznała halucynacji i zdawało jej się, że ktoś przyniósł jej ciepłą herbatę, w zamian za co miała... oddać swoje buty. Takie majaki to jeden z typowych objawów śmiertelnie groźnej dla himalaistów choroby wysokościowej. Wspinacze w najwyższych górach świata bardzo często doświadczają dziwacznych wizji, w których widzą i słyszą niezwykłe istoty.
 • Dlaczego śmigłowce mają problem z lotem powyżej pewnej wysokości?

  Dlaczego śmigłowce mają problem z lotem powyżej pewnej wysokości?

  Dramatowi na Nanga Parbat towarzyszyły wysiłki związane z wysłaniem śmigłowca, który mógłby uratować himalaistów. Niestety, na tak dużej wysokości nie można pokonać fizyki – większość śmigłowców nie poradzi sobie powyżej pewnego pułapu. Dlaczego?
 • Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat. Mackiewicz i Revol utknęli pod szczytem

  Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat. Mackiewicz i Revol utknęli pod szczytem

  Szef MSZ Jacek Czaputowicz w pilnym trybie zorganizował wsparcie akcji ratunkowej dla himalaistów Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol, uwięzionych pod szczytem Nanga Parbat - poinformował w piątek na Twitterze resort dyplomacji.

Filmy - Nanga Parbat (1)

 • "Zabójcza góra". To miejsce budzi grozę

  Nanga Parbat – himalajski ośmiotysięcznik znajdujący się na terytorium Pakistanu – cieszy się złą sławą. Przez lata nazywany był „zabójczą górą”, a to ze względu na liczbę wspinaczy, którzy przypłacili życiem próbę jego zdobycia. Dziś jednak nikt nie wypowiada głośno tej nazwy. Przywodzi ona na myśl złe wspomnienia. Rok temu w obozie pod Nanga Parbat islamscy ekstremiści zamordowali 10 himalaistów i ich przewodnika. W nocy z 22 na 23 czerwca 2013 roku grupa uzbrojonych terrorystów, przebranych w wojskowe mundury, zabiła 11 osób. Wszyscy zginęli od kul. Wśród ofiar było trzech Ukraińców, dwóch Słowaków, dwóch Chińczyków, Amerykanin, Litwin, Pakistańczyk i Nepalczyk... Od tego czasu ruch turystyczny w regionie praktycznie zamarł, chociaż północny Pakistan to raj dla wspinaczy i amatorów górskich wędrówek. Główne szlaki opustoszały, a przewodnicy, hotelarze i handlarze liczą straty. Turystom trudno się jednak dziwić - zabójców himalaistów do dziś nie dosięgła sprawiedliwość, a w Pakistanie robi się coraz bardziej niespokojnie.