najemca

Artykuły - Najemca (68)

 • Najem lokali w okresie epidemii - skutki w VAT

  Najem lokali w okresie epidemii - skutki w VAT

  Najem lokalu podczas pandemii. Jako czynny podatnik VAT prowadzę działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług fryzjerskich. Ze względu na wprowadzony zakaz prowadzenia takiej działalności lokal jest zamknięty, ale ponoszę wydatki z tytułu najmu. Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących najem lokalu?
 • Ochrona najemcy w czasie epidemii

  Ochrona najemcy w czasie epidemii

  W okresie szerzącej się epidemii prawodawca nie zapomniał o najemcach lokali, i to zarówno tych mieszkalnych, jak i usługowych. Normy zabezpieczające ich interesy zostały wprowadzone nowelizacją ustawy z dnia 31 marca 2020 r. Najemcy wywiązujący się ze swych obowiązków dotyczących w szczególności regulowania czynszu, czy prawidłowego korzystania z lokalu, nie muszą obawiać się utraty tytułu do jego używania.
 • Polscy najemcy żyją w wybitnie przeludnionych mieszkaniach

  Polscy najemcy żyją w wybitnie przeludnionych mieszkaniach

  Niemal co trzeci najemca mieszka w Polsce w przeludnionym lokalu - wynika z najświeższych statystyk Eurostatu. Rodzimy wynik jest ponad trzykrotnie gorszy niż unijna średnia. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że na starym kontynencie w 6 krajach sytuacja jest jeszcze gorsza.
 • Poznań - lokalizacje wybierane przez najemców

  Poznań - lokalizacje wybierane przez najemców

  Poznański rynek mieszkań z przeznaczeniem na wynajem cechuje się dużą stabilnością. Od lat struktura popularności poszczególnych lokalizacji wygląda bardzo podobnie.
 • Kraków - które dzielnice kuszą najemców?

  Kraków - które dzielnice kuszą najemców?

  Stolica Małopolski jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem miejskim i akademickim. Studiuje tu niemal 200 tys. studentów. Od lat swoje oddziały otwierają tu największe międzynarodowe korporacje tworząc atrakcyjne miejsca pracy, które przyciągają młodych ludzi. Nic dziwnego, że z roku na rok rozwija się tu rynek mieszkań na wynajem.
 • Retail Park Karpacka zyskuje nowego najemcę

  Sieć TEDi dołącza do grona najemców w Retail Park Karpacka w Bielsku Białej. Marka oferująca produkty codziennego użytku będzie korzystała z powierzchni ponad 1,1 tys. m kw. Otwarcie sklepu planowane jest w październiku br. Galeria należąca do Biura Inwestycji Kapitałowych pozostaje wynajęta w całości.
 • 10 rad dla najemcy mieszkania

  10 rad dla najemcy mieszkania

  Lokal jest schludny, jego wyposażenie wydaje się wystarczające, a rozkład i cena odpowiednie? To nie wszystko, na co powinni zwrócić uwagę przyszli najemcy. Niemniej ważne jest też to, aby przeczytać umowę i poznać właściciela, z którym przyjdzie najemcy współpracować przez kolejny rok - radzi Bartosz Turek, analityk Open Finance.
 • Najemcy poszukują droższych mieszkań

  Najemcy poszukują droższych mieszkań

  Droższe mieszkania w Warszawie cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców, którzy zaczynają doceniać wyższy standard. Największą popularnością cieszą się jednak mieszkania dwupokojowe, które pod koniec roku stanowiły ponad połowę wszystkich umów najmu.
 • Na dopłatach do czynszów nie zawsze zarobią najemcy, czasem spekulanci

  Na dopłatach do czynszów nie zawsze zarobią najemcy, czasem spekulanci

  Rząd chce wprowadzić dopłaty do czynszów dla biedniejszych najemców. Dopłaty o malejącej wysokości miałyby być przyznawane na 9 lat. Chcąc je otrzymać, trzyosobowa rodzina musiałaby mieć dochód mniejszy niż 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Nie wszyscy eksperci chwalą warunki ustawy.
 • DPD nowym najemcą w parku magazynowym Hillwood & PHN Pruszków

  Polski Holding Nieruchomości i Hillwood Polska Sp. z o.o. zawarły z DPD Polska Sp. z o.o. - uznaną siecią kurierską, wieloletnią umowę dotyczącą budowy, a następie wynajmu powierzchni magazynowej i biurowej zlokalizowanej w Hillwood & PHN Pruszków.