Nagrody Nobla

Artykuły - Nagrody Nobla (106)

 • Nagrody Nobla 2014: Granica między chemią a fizyką ulega zatarciu

  Nagrody Nobla 2014: Granica między chemią a fizyką ulega zatarciu

  Co mikroskopia fluorescencyjna ma wspólnego z chemią? Tegoroczna Nagroda Nobla w tej dyscyplinie to kolejny dowód na zacieranie się granic pomiędzy dziedzinami nauk.
 • Modne kuracje dla zdrowia

  Modne kuracje dla zdrowia

  W internecie można znaleźć ciągle nowe kuracje i produkty dla zdrowia. Te, które wybraliśmy, są bezpieczne. Wypróbuj, czy także skuteczne.
 • W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla

  W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla

  Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury i ekonomii otrzymali we wtorek z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale i dyplomy. Uroczystości w Sztokholmie nie zakłócił nagi protest chińskich artystów przeciwko reżimowi w Chinach.
 • Sharon Stone w Polsce!

  Sharon Stone w Polsce!

  Piękna hollywoodzka aktorka, Sharon Stone, jest gościem XIII Szczytu Laureatów Nagrody Nobla, który odbywa się właśnie w Warszawie.
 • Czy Akademia Szwedzka zgodzi się z wyborem susła?

  O godzinie 13:00 poznamy nazwisko tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla. Ogłosi go stały sekretarz Akademii Szwedzkiej Peter Englund.
 • Prof. Hołyst: Nobel za wprowadzenie nowych metod do biologii

  Prof. Hołyst: Nobel za wprowadzenie nowych metod do biologii

  To nagroda za wprowadzenie metod symulacji komputerowych do świata biologii - powiedział o tegorocznym Noblu z chemii prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Jego zdaniem zapoczątkowana przez noblistów dziedzina jest bardzo rozwojowa.
 • Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

  Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

  Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki podzielą się Brytyjczyk Peter Higgs i Belg Francois Englert. Przyznano ją za teoretyczne odkrycie mechanizmu, który przyczynia się do zrozumienia pochodzenia masy cząstek subatomowych. Częścią tego mechanizmu jest odkryty niedawno bozon Higgsa, zwany również „boską cząstką”.
 • Medyczne Noble: "Pierwszy, wielki krok do opracowania leczenia ciężkich schorzeń"

  Medyczne Noble: "Pierwszy, wielki krok do opracowania leczenia ciężkich schorzeń"

  Osiągnięcia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w medycynie i fizjologii mogą mieć znaczenie w dalszych badaniach nad procesami zapobiegającymi rozwojowi nowotworów - ocenia w rozmowie z INTERIA.PL dr hab. med. Maciej J. Machaczka z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. Rozwikłanie tajemnicy transportu wewnątrzkomórkowego "to pierwszy, ale za to wielki krok do opracowania skutecznego leczenia ciężkich schorzeń".
 • ​Nobel za komórkowy transport

  ​Nobel za komórkowy transport

  Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny podzielono między trzech naukowców - Jamesa E. Rothmana i Randy'ego W. Schekmana z USA oraz reprezentującego Niemcy Thomasa C. Suedhofa. Prace laureatów dotyczą transportu substancji wewnątrz żywych komórek.
 • Krugman desperacko apeluje do Fed: Nie ograniczajcie QE

  Krugman desperacko apeluje do Fed: Nie ograniczajcie QE

  - Laureat nagrody Nobla, ekonomista Paul Krugman desperacko apeluje do Fed, aby nie ograniczał swojego programu stymulowania gospodarki.