Nagroda Nobla

Artykuły - Nagroda Nobla (214)

Filmy - Nagroda Nobla (4)

 • Nobel z chemii za badania nad ewolucją

  - Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za 2018 r. w połowie Frances H. Arnold za badania nad ukierunkowaną ewolucją białek. Druga połowa została przyznana wspólnie George’owi P. Smithowi i Gregory’emu P. Winterowi za opracowanie metody genetycznego modyfikowania peptydów i bakteriofagów – poinformował Goran K. Hansson z Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. (SE TV4/x-news)
 • Nobel z medycyny 2018 r. za badania, które pozwoliły opracować nowe metody leczenia nowotworów

  - Komitet Noblowski postanowił przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2018 r. wspólnie Jamesowi P. Allisonowi i Tasuku Honjo za opracowanie metody leczenia nowotworów przez odblokowanie działania układu odpornościowego. Oto tegoroczni laureaci – poinformował w Sztokholmie Thomas Perlmann, sekretarz Komitetu Noblowskiego. (SE TV4/x-news)
 • Nobel z literatury nie zostanie przyznany w 2018 roku. Powodem skandale w Akademii Szwedzkiej

  W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie przyznana - poinformowała Akademia Szwedzka. W 2019 roku prawdopodobnie poznamy dwóch laureatów, w tym jednego za rok 2018. (SE TV4/x-news)
 • Karl Dedecius. Ambasador polsko-niemieckiego pojednania

  Bez niego nie byłoby Nobla dla Miłosza i Szymborskiej. Wystawa w Darmstadt przypomina dorobek Karla Dedeciusa (1921-2016), wybitnego tłumacza i pośrednika między Polską a Niemcami. Był skromny, szarmancki, charyzmatyczny i co najważniejsze – potrafił oczarować słowem. Ten miłośnik polskiej literatury i polsko-niemieckiego pojednania zmarł w tym roku, w wieku 94 lat. Życiowy dorobek tłumacza został zaprezentowany w niemieckim Darmstadt na wystawie zatytułowanej „Karl Dedecius. Literatura, dialog, Europa”. W swoim dorobku tłumacza ma ponad 3 tysiące wierszy czołowych polskich poetów: Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Zbigniew Herbert i Wisławy Szymborskiej. To dzięki niemu Niemcy zafascynowali się polska literaturą. Jaki jest cel tej wystawy? – Chodziło o pokazanie tłumaczenia jako czynności nie tylko stricte literackiej, ale jako dialog i spotkanie dwóch osób – tłumaczy Marta Skłodowska, kuratorka wystawy z Muzeum Miasta Łodzi.