nadwaga

Artykuły - Nadwaga (142)

 • Dlaczego nie mogę schudnąć? Przyczyna może leżeć w chorobie!

  Dlaczego nie mogę schudnąć? Przyczyna może leżeć w chorobie!

  Nie jesz słodyczy, ograniczasz kalorie, wodę pijesz hektolitrami, a gdy tylko możesz, ćwiczysz i ruszasz się. Jednak waga stoi w miejscu? Kolejne nieudane próby zrzucenia kilogramów demotywują cię i frustrują. Na dodatek, ciągle porównujesz się ze znajomymi i zauważasz, że innym wystarczy dwa razy pominąć kolację, by móc kupić o rozmiar mniejsze spodnie. Zamiast szukać coraz to bardziej restrykcyjnych diet, warto gruntownie się przebadać. Przyczyna trudności w odchudzaniu może leżeć w chorobie.
 • ​Masz kłopoty z nadwagą? Lepiej nie oglądaj programów kulinarnych

  ​Masz kłopoty z nadwagą? Lepiej nie oglądaj programów kulinarnych

  Oglądanie programów kulinarnych to świetna rozrywka, która dodatkowo pozwala nieco podszlifować warsztat kulinarny i zaczerpnąć wiele inspiracji. Jednak ma ono jedną wadę. Jak udowadniają najnowsze badania obserwowanie gotujących bohaterów kulinarnych programów może prowadzić do przejadania się i zwiększać ryzyko otyłości.
 • W pandemii Polacy przytyli. Zwłaszcza ci lepiej wykształceni

  W pandemii Polacy przytyli. Zwłaszcza ci lepiej wykształceni

  Niemal co trzecia osoba w naszym kraju w trakcie pandemii przytyła. Podobny jest odsetek osób, które w tym czasie zażywały mniej ruchu niż wcześniej. Wbrew pesymistycznym prognozom wygląda jednak na to, że ogólnie mieszkańcy Polski nie pili znacząco więcej alkoholu. Z używaniem tytoniu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
 • Grozi nam kosztowna epidemia otyłości

  Grozi nam kosztowna epidemia otyłości

  WHO uznaje otyłość za chorobę cywilizacyjną i mówi o epidemii. Mimo licznych ostrzeżeń, z roku na rok na całym świecie przybywa ludzi z nadwagą i otyłością, osiągając w 2016 roku liczbę 1,9 miliarda. I to tylko wśród dorosłych! Doczekaliśmy czasów, kiedy ludzi otyłych jest więcej niż tych z niedowagą. Sprawdziliśmy, jakie to niesie ze sobą konsekwencje, a także, które kraje są najbardziej otyłe.
 • Czym naprawdę grozi nadwaga?

  Czym naprawdę grozi nadwaga?

  To, ile ważymy, wpływa na pracę naszego mózgu. Naukowcy wyjaśniają, że wyższe BMI (indeks masy ciała, wysoki świadczy o nadwadze) wiąże się ze zmniejszonym przepływem krwi w mózgu. A to z kolei ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera i chorób psychicznych.
 • Samotne kobiety są bardziej narażone na otyłość

  Samotne kobiety są bardziej narażone na otyłość

  Naukowcy odkryli, że kobiety samotne, owdowiałe, rozwiedzione lub w separacji wykazywały większe ryzyko wystąpienia otyłości. To ryzyko jeszcze bardziej wzrastało, gdy ich udział w życiu społecznym był ograniczony.
 • Za podatek cukrowy będziemy leczyć otyłych

  Za podatek cukrowy będziemy leczyć otyłych

  Jak podał NFZ z dochodów z podatku cukrowego mają być leczone osoby chore na otyłość w Polsce. Fundusz zapowiada wprowadzenie tego finansowania zależnego od efektów leczenia pacjentów.
 • Chcesz schudnąć? Zacznij jeść!

  Chcesz schudnąć? Zacznij jeść!

  Dla wielu z nas czas przymusowej kwarantanny przyniósł nadprogramowe kilogramy. Po długich tygodniach izolacji i zajadania stresu zaczynamy coraz odważniej korzystać z uroków czerwca i odsłaniać ciało. Jak mądrze zredukować wagę i wrócić do sylwetki, w której czujemy się komfortowo?
 • Catering dietetyczny na różne schorzenia

  Catering dietetyczny na różne schorzenia

  Coraz więcej osób doświadcza chorób, które wymagają stosowania konkretnego jadłospisu. Często zaplanowanie posiłków na cały dzień może być nie lada wyzwaniem nawet dla zdrowych osób, a co dopiero mają powiedzieć ci, którzy muszą trzymać się ostrzejszych wytycznych. Na szczęście sprawę bardzo ułatwia catering dietetyczny, który nie tylko pomaga prowadzić zdrowy styl życia, ale również pozwala zapobiegać wielu chorobom.

Filmy - Nadwaga (13)

 • Masz tyle centymetrów w pasie? To może oznaczać tylko jedno

  Zbyt dużo kalorii i mało ruchu – to prosty przepis na nadwagę i otyłość. Jednak są różne rodzaje otyłości i warto je umieć rozpoznać, żeby zdawać sobie sprawę z wagi problemu i szukać skutecznych sposobów na odchudzanie. Sylwetka "jabłko" czy "gruszka"? To łatwo sprawdzić!
 • Dieta, ćwiczenia, a waga wciąż rośnie. To może być skutek choroby

  Otyłość dotyczy już co piątej osoby w Europie. Najczęściej zbędne kilogramy są skutkiem nadmiaru jedzenia i braku ruchu. Ale nie zawsze tak jest. Zdarza się, że mimo właściwych ilości kalorii, ćwiczeń i przestrzegania wszystkich zasad zdrowego żywienia, waga rośnie i nie można schudnąć. Przyczyną mogą być niektóre choroby...
 • Trzeba walczyć z nadwagą i otyłością

  Poprawa jakości żywieniowej produktów żywnościowych i ułatwienie konsumentom dostępu do tzw. „zdrowszej opcji” są wskazywane jako jedno z istotnych działań mających na celu zahamowanie niekorzystnych trendów, takich jak nadwaga i otyłość - ocenia prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
 • Ponad jedna czwarta Polaków jest otyła

  Ponad jedna czwarta Polaków cierpi na otyłość. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób, które mają problem z nadwagą w kraju powiększył się, a Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. - Sytuacja w Polsce nie jest najlepsza jeżeli chodzi o otyłość. Nasz kraj znalazł się na 5 miejscu w badaniu Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego. W Europie przed nami są tylko mieszkańcy Wielkiej Brytanii – mówi Piotr Gill, dyrektor regionalny DuPont Crop Protection Europa Centralna. Pod względem odsetka osób otyłych Polska wyprzedza Rosję, w której na otyłość cierpi 24,1 proc. społeczeństwa, a także Białoruś (23,4), Niemcy i Ukrainę (20,1 proc. osób otyłych w obu krajach). Spośród sąsiednich narodów od Polaków bardziej otyli są tylko Czesi (26,8 proc.) i Słowacy (25,7 proc.). Jak pokazuje Indeks, otyłość stanowi największy problem w Wielkiej Brytanii, gdzie cierpi na nią aż 28,1 proc. społeczeństwa. „Najszczuplejszymi” Europejczykami są natomiast Austriacy, bo choroba dotyczy tylko 18,4 proc. z nich. Poniżej średniej europejskiej w zakresie otyłości plasują się również Duńczycy (19,3 proc.) i Szwajcarzy (po 19,4 proc.).