nadwaga

Artykuły - Nadwaga (130)

 • Samotne kobiety są bardziej narażone na otyłość

  Samotne kobiety są bardziej narażone na otyłość

  Naukowcy odkryli, że kobiety samotne, owdowiałe, rozwiedzione lub w separacji wykazywały większe ryzyko wystąpienia otyłości. To ryzyko jeszcze bardziej wzrastało, gdy ich udział w życiu społecznym był ograniczony.
 • Za podatek cukrowy będziemy leczyć otyłych

  Za podatek cukrowy będziemy leczyć otyłych

  Jak podał NFZ z dochodów z podatku cukrowego mają być leczone osoby chore na otyłość w Polsce. Fundusz zapowiada wprowadzenie tego finansowania zależnego od efektów leczenia pacjentów.
 • Chcesz schudnąć? Zacznij jeść!

  Chcesz schudnąć? Zacznij jeść!

  Dla wielu z nas czas przymusowej kwarantanny przyniósł nadprogramowe kilogramy. Po długich tygodniach izolacji i zajadania stresu zaczynamy coraz odważniej korzystać z uroków czerwca i odsłaniać ciało. Jak mądrze zredukować wagę i wrócić do sylwetki, w której czujemy się komfortowo?
 • Catering dietetyczny na różne schorzenia

  Catering dietetyczny na różne schorzenia

  Coraz więcej osób doświadcza chorób, które wymagają stosowania konkretnego jadłospisu. Często zaplanowanie posiłków na cały dzień może być nie lada wyzwaniem nawet dla zdrowych osób, a co dopiero mają powiedzieć ci, którzy muszą trzymać się ostrzejszych wytycznych. Na szczęście sprawę bardzo ułatwia catering dietetyczny, który nie tylko pomaga prowadzić zdrowy styl życia, ale również pozwala zapobiegać wielu chorobom.
 • Koronawirus w sporcie. Dodatkowe kilogramy jednym z zagrożeń dla zawodników

  Koronawirus w sporcie. Dodatkowe kilogramy jednym z zagrożeń dla zawodników

  Ograniczone możliwości w zakresie trenowania, wysokokaloryczna dieta i domowe smakołyki sprawiają, że wielu sportowców podczas obecnej przymusowej przerwy może mieć kłopot z utrzymaniem odpowiedniej wagi lub z powrotem do niej po wygaśnięciu pandemii.
 • Jak spalać kalorie... siedząc?

  Jak spalać kalorie... siedząc?

  Wielogodzinne siedzenie przed komputerem skutkuje bólem pleców i nadprogramowymi kilogramami. Od pracy się nie wymigamy, ale możemy ją wykonywać, korzystając z aktywnego siedzenia.
 • Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Miliony Amerykanów mają problem z oddychaniem podczas snu. Powodem takiego stanu rzeczy może być otłuszczony język.
 • Tłuszcz zapycha drogi oddechowe

  Tłuszcz zapycha drogi oddechowe

  Jeżeli przesadzisz z kaloriami i zrezygnujesz z ćwiczeń, tkanka tłuszczowa odłoży się nie tylko na brzuchu. Okazuje się, że drogi oddechowe, łącznie z płucami, również mogą zapchać się komórkami tłuszczowymi.
 • Produkty wolne od BPA też są niebezpieczne?

  Produkty wolne od BPA też są niebezpieczne?

  Obawy związane z bisfenolem A (BPA), substancją chemiczną powszechnie występującą w tworzywach sztucznych, doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby produktów niezawierających BPA. Teraz okazuje się, że związki zastępujące BPA również mogą być szkodliwe.
 • Masa ciała przed ciążą kluczowa dla ryzyka powikłań

  Masa ciała przed ciążą kluczowa dla ryzyka powikłań

  Masa ciała kobiety przed zajściem w ciążę może mieć znacznie większy wpływ na ryzyko powikłań ciążowych niż to, ile kobieta przytyje, będąc w ciąży – wynika z pracy, którą publikuje pismo “Journal of the American Medical Association”.

Filmy - Nadwaga (20)

 • Nadwagę w Polsce ma obecnie 40% osób między 25. a 29. rokiem życia. Z czego to wynika?

  Otyłość staje się coraz poważniejszym problemem w wielu krajach. Z prowadzonych badań wynika, że w Polsce na nadwagę i otyłość cierpi ponad 60% osób powyżej 50. roku życia. Z czego wynika ten problem? - Ludzie dostali szaleństwa i zaczynają jeść więcej niż mogą przerobić - wyznał Qczaj. Dr Dariusz Klarecki zaznaczył jednak, że nie jest to powód do wstydu. - To jest powód do tego, żeby znaleźć dobrego dietetyka - powiedział. (TVN/x-news)
 • Jak otyłość wpływa na nasze życie i zdrowie?

  Problemy z otyłością są coraz częstszym problemem pojawiającym się w Polsce. O tym, z czego wynika problem z nadmierną masa ciała i jak ją kontrolować w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli: dietetyk Urszula Somow, trener personalny Krzysztof Kryj, internista, kardiolog i hipertensjolog Piotr Gryglas oraz społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość Magdalena Gajda. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy skoki wagi są bardziej szkodliwe niż nadwaga?

  W czasach, w których otyłość uważa się za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, coraz większą popularność zdobywają różnego rodzaju diety. Większość z nich, mimo iż daje szybkie efekty, równie szybko powoduje efekt jojo. Jak szybko zrzucić 10 kg i jednocześnie nie doświadczyć powrotu wagi? Dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda i internista dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz opowiedziały o niebezpieczeństwach skoków wagi. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Masz tyle centymetrów w pasie? To może oznaczać tylko jedno

  Zbyt dużo kalorii i mało ruchu – to prosty przepis na nadwagę i otyłość. Jednak są różne rodzaje otyłości i warto je umieć rozpoznać, żeby zdawać sobie sprawę z wagi problemu i szukać skutecznych sposobów na odchudzanie. Sylwetka "jabłko" czy "gruszka"? To łatwo sprawdzić!