nadwaga

Artykuły - Nadwaga (127)

 • Catering dietetyczny na różne schorzenia

  Catering dietetyczny na różne schorzenia

  Coraz więcej osób doświadcza chorób, które wymagają stosowania konkretnego jadłospisu. Często zaplanowanie posiłków na cały dzień może być nie lada wyzwaniem nawet dla zdrowych osób, a co dopiero mają powiedzieć ci, którzy muszą trzymać się ostrzejszych wytycznych. Na szczęście sprawę bardzo ułatwia catering dietetyczny, który nie tylko pomaga prowadzić zdrowy styl życia, ale również pozwala zapobiegać wielu chorobom.
 • Koronawirus w sporcie. Dodatkowe kilogramy jednym z zagrożeń dla zawodników

  Koronawirus w sporcie. Dodatkowe kilogramy jednym z zagrożeń dla zawodników

  Ograniczone możliwości w zakresie trenowania, wysokokaloryczna dieta i domowe smakołyki sprawiają, że wielu sportowców podczas obecnej przymusowej przerwy może mieć kłopot z utrzymaniem odpowiedniej wagi lub z powrotem do niej po wygaśnięciu pandemii.
 • Jak spalać kalorie... siedząc?

  Jak spalać kalorie... siedząc?

  Wielogodzinne siedzenie przed komputerem skutkuje bólem pleców i nadprogramowymi kilogramami. Od pracy się nie wymigamy, ale możemy ją wykonywać, korzystając z aktywnego siedzenia.
 • Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Miliony Amerykanów mają problem z oddychaniem podczas snu. Powodem takiego stanu rzeczy może być otłuszczony język.
 • Tłuszcz zapycha drogi oddechowe

  Tłuszcz zapycha drogi oddechowe

  Jeżeli przesadzisz z kaloriami i zrezygnujesz z ćwiczeń, tkanka tłuszczowa odłoży się nie tylko na brzuchu. Okazuje się, że drogi oddechowe, łącznie z płucami, również mogą zapchać się komórkami tłuszczowymi.
 • Produkty wolne od BPA też są niebezpieczne?

  Produkty wolne od BPA też są niebezpieczne?

  Obawy związane z bisfenolem A (BPA), substancją chemiczną powszechnie występującą w tworzywach sztucznych, doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby produktów niezawierających BPA. Teraz okazuje się, że związki zastępujące BPA również mogą być szkodliwe.
 • Masa ciała przed ciążą kluczowa dla ryzyka powikłań

  Masa ciała przed ciążą kluczowa dla ryzyka powikłań

  Masa ciała kobiety przed zajściem w ciążę może mieć znacznie większy wpływ na ryzyko powikłań ciążowych niż to, ile kobieta przytyje, będąc w ciąży – wynika z pracy, którą publikuje pismo “Journal of the American Medical Association”.
 • Jak chronić wątrobę przed stłuszczeniem?

  Jak chronić wątrobę przed stłuszczeniem?

  Niewielką ilość tłuszczu w jej okolicach ma każdy i jest to normalne. Ale gdy robi się go za dużo, zaczynają się poważne problemy.
 • Bakterie jelitowe, a ryzyko otyłości

  Bakterie jelitowe, a ryzyko otyłości

  Furorę robią ostatnio w świecie naukowym odkrycia dotyczące mikroorganizmów zamieszkujących nasze jelita. Wiele wskazuje na to, że odgrywają one istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała. Innymi słowy - zaburzenia stanu mikrobioty jelitowej zwiększają ryzyko nadwagi i otyłości.
 • ​Otyłość uszkadza mózg

  ​Otyłość uszkadza mózg

  Najnowsze ustalenia badaczy z Uniwersytetu Princeton nie przynoszą dobrych wieści dla osób, które bezskutecznie próbują schudnąć. Otyłość, szczególnie brzuszna, powoduje uszkodzenie komórek nerwowych i upośledza pracę mózgu.

Filmy - Nadwaga (19)

 • Jak otyłość wpływa na nasze życie i zdrowie?

  Problemy z otyłością są coraz częstszym problemem pojawiającym się w Polsce. O tym, z czego wynika problem z nadmierną masa ciała i jak ją kontrolować w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli: dietetyk Urszula Somow, trener personalny Krzysztof Kryj, internista, kardiolog i hipertensjolog Piotr Gryglas oraz społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość Magdalena Gajda. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy skoki wagi są bardziej szkodliwe niż nadwaga?

  W czasach, w których otyłość uważa się za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, coraz większą popularność zdobywają różnego rodzaju diety. Większość z nich, mimo iż daje szybkie efekty, równie szybko powoduje efekt jojo. Jak szybko zrzucić 10 kg i jednocześnie nie doświadczyć powrotu wagi? Dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda i internista dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz opowiedziały o niebezpieczeństwach skoków wagi. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Masz tyle centymetrów w pasie? To może oznaczać tylko jedno

  Zbyt dużo kalorii i mało ruchu – to prosty przepis na nadwagę i otyłość. Jednak są różne rodzaje otyłości i warto je umieć rozpoznać, żeby zdawać sobie sprawę z wagi problemu i szukać skutecznych sposobów na odchudzanie. Sylwetka "jabłko" czy "gruszka"? To łatwo sprawdzić!
 • Ćwiczę i nie chudnę. Jakie są tego powody?

  Zofia Świstak to fanka trenera Qczaja, która schudła 11 kilogramów. Na czym polegał jej problem z otyłością? Na czym polega insulinooporność? Powiedział o tym prof. Mariusz Wyleżoł, bariatra, WUM, komitet ekspertów Fundacji Od-Waga. (Dzień Dobry TVN/x-news)