nadużycia

Artykuły - Nadużycia (55)

 • Koniec nadużyć w Polsce? Firmy zapłacą za korupcję

  Koniec nadużyć w Polsce? Firmy zapłacą za korupcję

  To ma być bat na nadużycia potentatów z branży informatycznej, budowlanej czy farmaceutycznej.
 • Rząd RFN ostro bierze się za zwalczanie nadużyć świadczeń socjalnych

  Rząd RFN ostro bierze się za zwalczanie nadużyć świadczeń socjalnych

  Rząd RFN chce w przyszłości skuteczniej zapobiegać tzw. imigracji biedy z innych państw UE i nadużyciom świadczeń socjalnych jak zasiłek na dzieci, tzw. Kindergeld.
 • Zmowa milczenia w polskich firmach

  Zmowa milczenia w polskich firmach

  Zaledwie 6 proc. przypadków korupcji, kradzieży majątku lub oszustw księgowych w polskich firmach zostało wykrytych dzięki informacji pracowników. Na świecie jest to 24 proc. stwierdzonych nadużyć - wynika z analiz PwC. Eksperci nie mają wątpliwości, że nowe regulacje nie zmienią sytuacji. Niezbędna jest edukacja, dzięki której firmy i pracownicy zrozumieją, że wysokie standardy etyczne to dla firmy nie koszt, lecz wartość.
 • Polskie firmy obawiają się podsłuchów i innych nadużyć

  Polskie firmy obawiają się podsłuchów i innych nadużyć

  Dziewięć na dziesięć firm pada ofiarą różnego typu nadużyć. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą tracić nawet 5 proc. swoich przychodów. Zagrożenie będzie rosło, zwłaszcza ze strony cyberprzestępców. Polskie firmy są jednak coraz bardziej świadome i walczą m.in. z podsłuchami i innymi wyciekami informacji. Większości nadużyć można zapobiec poprzez odpowiednie zarządzanie ryzykiem.
 • Nadużycia przy wydawaniu unijnych pieniędzy ścigać będzie specjalnie powołana Prokuratura Europejska

  Nadużycia przy wydawaniu unijnych pieniędzy ścigać będzie specjalnie powołana Prokuratura Europejska

  Komisja Europejska chce, by od 2015 r. zaczęła działać Prokuratura Europejska. Ma ona skuteczniej ścigać nadużycia przy wykorzystywaniu środków z unijnego budżetu. Rocznie unijny budżet traci na nich pół miliarda euro. Niektóre państwa już jednak zapowiedziały, że nie wezmą udziału w nowym projekcie.
 • Oszustwa i nadużycia pracownicze plagą współczesnego biznesu

  Statystyczna organizacja traci średnio 5% swoich dochodów rocznie w wyniku oszustw i nadużyć swoich pracowników. Gdyby zestawić ten odsetek ze światowym PKB w 2011 roku szacowanym na ponad 70 bln USD, oznaczałoby to potencjalną roczną stratę podmiotów gospodarczych w wysokości 3.5 bln USD (szacunek biegłych, a nie "twarde dane").
 • Kapica: Miliard złotych nadużyć w obrocie paliwami w 2012 r.

  Kapica: Miliard złotych nadużyć w obrocie paliwami w 2012 r.

  - Miliard złotych wyniosły w ub. roku nadużycia i oszustwa w obrocie paliwami, stwierdzone w trakcie kontroli skarbowych - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica w odpowiedzi przekazanej posłom. Zapewnił, że to priorytet kontroli również w 2013 r.
 • Parlament Europejski wspiera walkę z nadużyciami podatkowymi

  Parlament Europejski wspiera walkę z nadużyciami podatkowymi

  Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy umożliwiającej skuteczniejszą walkę z nadużyciami w płaceniu podatku VAT. Przepisy mają też chronić uczciwych przedsiębiorców przed podatkowymi oszustami.
 • Dymisja szefa Sądu Najwyższego oskarżanego o nadużycia

  Przewodniczący Sądu Najwyższego Hiszpanii, Carlos Divar, ustąpił w czwartek ze stanowiska w związku z zarzutami o finansowanie z publicznych pieniędzy luksusowych prywatnych podróży. 71-letni sędzia twierdzi, że "padł ofiarą kampanii oszczerstw".
 • 87 proc. przestępstw "białych kołnierzyków" popełniają mężczyźni

  Blisko 87 proc. popełniających nadużycia w firmach to mężczyźni - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez KPMG. Piastują oni stanowiska kierownicze, zajmują się finansami lub sprzedażą. 96 proc. badanych uczyniło z nadużyć regularne źródło dochodu.

Filmy - Nadużycia (1)

 • Nadużycia przy wydawaniu unijnych pieniędzy ścigać będzie Prokuratura Europejska

  Komisja Europejska chce, by od 2015 r. zaczęła działać Prokuratura Europejska. Ma ona skuteczniej ścigać nadużycia przy wykorzystywaniu środków z unijnego budżetu. Rocznie unijny budżet traci na nich pół miliarda euro. Niektóre państwa już jednak zapowiedziały, że nie wezmą udziału w nowym projekcie. – Przede wszystkim będzie możliwość badania nadużyć pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi, ponieważ niektóre projekty mają charakter transgraniczny – mówi Zbigniew Gniatkowski, kierownik wydziału prasowego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.