Nadia Sawczenko

Artykuły - Nadia Sawczenko (18)

 • ​Ukraina: Nadija Sawczenko zarejestrowała swoją partię

  ​Ukraina: Nadija Sawczenko zarejestrowała swoją partię

  Nadija Sawczenko, lotniczka wojskowa i deputowana do parlamentu Ukrainy, która niemal dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach, poinformowała w środę o zarejestrowaniu swojej partii politycznej o nazwie "Platforma społeczno-polityczna Nadii Sawczenko".
 • Sawczenko: Na Ukrainie doszło do ekonomicznego ludobójstwa

  Sawczenko: Na Ukrainie doszło do ekonomicznego ludobójstwa

  - To, co się dzieje dziś na Ukrainie można nazwać ekonomicznym ludobójstwem. W ostatnich latach wymarło więcej ludzi, więcej ludzi doprowadzono na skraj nędzy niż podczas wojny - mówi w wywiadzie dla "DGP" Nadia Sawczenko.
 • Nadia Sawczenko prezydentem Ukrainy?

  Nadia Sawczenko prezydentem Ukrainy?

  ​Nadia Sawczenko deklaruje gotowość do kandydowania na urząd prezydenta i apeluje do Władimira Putina o zakończenie wojny w Donbasie. Ukraińska lotnik zwolniona dwa dni temu z rosyjskiego więzienia spotkała się z dziennikarzami na konferencji prasowej.
 • W Kijowie świętowano urodziny Nadiji Sawczenko

  W Kijowie świętowano urodziny Nadiji Sawczenko

  Ukraińska oficer Nadija Sawczenko spędziła urodziny za kratami w Rosji, gdzie odsiaduje wyrok 22 lat łagru. Zebrani na kijowskim Placu Pocztowym ludzie podpisywali życzenia i wypuścili w niebo setki chińskich lampionów w kształcie serca. Ci, którzy przyszli nad brzeg Dniepru, nie mieli wątpliwości, czego życzyć jubilatce. "Wolności - wolności na ziemi ukraińskiej" - powiedział Polskiemu Radiu jeden z uczestników akcji.
 • Nadia Sawczenko zapłaciła grzywnę, co pozwoli jej odzyskać wolność

  Nadia Sawczenko zapłaciła grzywnę, co pozwoli jej odzyskać wolność

  Więziona w Rosji ukraińska lotniczka wojskowa Nadija Sawczenko zapłaciła grzywnę za rzekome nielegalne przekroczenie granicy tego państwa, co ma jej pomóc w powrocie do ojczyzny - poinformowała w niedzielę jej matka, Maryna Sawczenko.
 • Media: Nowy warunek przekazania Nadii Sawczenko

  Media: Nowy warunek przekazania Nadii Sawczenko

  Federalna Służba Więzienna Rosji (FSIN) uzależniła w środę wysłanie do sądu dokumentów w sprawie przekazania Ukrainie lotniczki Nadii Sawczenko od zagwarantowania przez władze w Kijowie, że odbędzie ona w kraju wyrok wydany przez sąd w Doniecku w Rosji.
 • Rosja otrzymała wniosek o ekstradycję Nadii Sawczenko

  Rosja otrzymała wniosek o ekstradycję Nadii Sawczenko

  ​Rosja dostała ukraiński wniosek o ekstradycję Nadiji Sawczenko. Kobieta od prawie dwóch lat przebywa w rosyjskim areszcie, a w marcu sąd skazał ją na 22 lata łagru. O jej wydanie Ukrainie zabiegają najwyższe władze w Kijowie, adwokaci i międzynarodowe organizacje.
 • Nadia Sawczenko zaostrza formę protestu

  Nadia Sawczenko zaostrza formę protestu

  Nadia Sawczenko domaga się od władz Rosji, aby wydały ją Ukrainie i zaostrza formę protestu. Ukrainka została w marcu skazana na 22 lat łagru za udział w zabójstwie dwóch pracowników telewizji "Rossija".
 • ​Ukraina obejmuje 84 osoby sankcjami w związku z wyrokiem na Sawczenko

  ​Ukraina obejmuje 84 osoby sankcjami w związku z wyrokiem na Sawczenko

  Kijów ogłosił w środę objęcie sankcjami 84 osób, w większości obywateli rosyjskich, w związku ze skazaniem w Rosji obywateli Ukrainy: lotniczki Nadii Sawczenko, reżysera Ołeha Sencowa i działacza społecznego Ołeksandra Kolczenki. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent Petro Poroszenko. Wśród objętych sankcjami są m.in.: szef rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow i prokurator na zaanektowanym przez Rosję Krymie Natalia Pokłonska.
 • Ukraińska prasa komentuje wyrok dla Nadii Sawczenko

  Ukraińska prasa komentuje wyrok dla Nadii Sawczenko

  Ukraińska prasa komentuje skazanie przez rosyjski sąd Nadii Sawczenko. To wyrok na polityczne zamówienie rosyjskich władz - uważa większość tamtejszych gazet. Ukraińska prasa zastanawia się też nad prawdopodobieństwem zwolnienia Sawczenko z rosyjskiego więzienia.

Filmy - Nadia Sawczenko (1)

 • Polityczne ambicje Nadii Sawczenko

  Nadia Sawczenko jest wielką patriotką. W randze porucznika, jako pierwsza kobieta na Ukrainie, została strzelcem helikopterowym; brała udział w akcjach wojskowych w Iraku. Kiedy na wschodzie Ukrainy zaczęły się zamieszki zbrojne przeciwko rządowi w Kijowie, Sawczenko zgłosiła się na ochotnika. Sterowani przez Rosję separatyści wzięli ją do niewoli, gdzie stanęła przed sądem. Skazano ją na 22 lata więzienia, ale niespodziewanie w maju bieżącego roku została zwolniona. Na Ukrainie uznano ją za bohaterkę narodową. Sawczenko nie ukrywa swojego politycznego zaangażowania. Zapowiedziała, że będzie startować na prezydenta Ukrainy. – Uprawnienia prezydenta muszą zostać zmienione, aby móc zreformować państwo i wprowadzać ustawy dla dobra ludzi oraz zwalczać korupcję. W tym celu należy wprowadzić dyktaturę i skupić władzę w rękach jednej osoby, ale później musi ona zostać zwrócona narodowi – tak wizję swojej prezydentury opisała Nadia Sawczenko. Ukraińska Dziewica Orleańska, jak nazywają ją rodacy, ma jednak świadomość, że popularność szybko może przerodzić się w nieufność i dezaprobatę.