nadgodziny

Synonimy:
godziny nadliczbowe,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Nadgodziny (84)

Filmy - Nadgodziny (3)

  • 400 nadgodzin. Kontrowersyjne prawo na Węgrzech

    Nowe prawo, pozwalające pracodawcy zlecać pracownikowi nawet 400 godzin nadliczbowych, ma być środkiem zaradczym na brak rąk do pracy na Węgrzech. Tymczasem prawo nie podoba się ani pracownikom, ani ekspertom, a nawet samym pracodawcom.
  • Brak właściwie prowadzonej ewidencji czasu pracy, nie chroni przed zapłatą za godziny nadliczbowe

    Zatrudniony, który pozywa pracodawcę o zapłatę wynagrodzenia za nadgodziny, musi udowodnić swoje roszczenie. Precyzyjne wykazanie czasu poświęconego na obowiązki służbowe na przestrzeni miesięcy lub lat bywa niemożliwe. Ale nie zamyka to drogi do uzyskania należnej wypłaty. – Pracownik występujący do sądu z roszczeniami o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe ma zawsze ten problem, że to na nim spoczywa ciężar dowodu. Jako powód w postępowaniu sądowym musi wiarygodnie przedstawić, kiedy i ile godzin przepracował w ponadnormatywnym czasie pracy. Powinien on wiedzieć o tym, że dopuszczalne są wszystkie formy potwierdzenia prowadzonych przez niego działań, np. zeznania świadków, korespondencja elektroniczna, bilingi rozmów, zapisy z monitoringu, czy też wiadomości wysyłane przez telefon, mówi Paweł Sulowski.
  • Co dziesiąty Polak pracuje ponad 60 godzin tygodniowo

    Co czwarty Polak spędza w pracy od 41 do 50 godzin tygodniowo, a 12 proc. powyżej 60 godzin – wynika z badań CBOS. Najczęściej tłumaczymy to... pasją związaną z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czasem jest to po prostu pracoholizm. Niewielu pracoholików potrafi odpoczywać i korzystać z czasu wolnego. Komentuje Iwona Kowalewski z SITA.