nadgodziny

Synonimy:
godziny nadliczbowe,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Nadgodziny (81)

 • PIP: Pracodawcy nadal naruszają przepisy dotyczące czasu pracy

  PIP: Pracodawcy nadal naruszają przepisy dotyczące czasu pracy

  Przepisy dotyczące czasu pracy i wypłaty świadczeń nadal są jednym z głównych obszarów prawa pracy, w którym pracodawcy dopuszczają się szeregu naruszeń - ocenia Państwowa Inspekcja Pracy. Nieprawidłowości dotyczą m.in. kwestii związanych z wynagrodzeniem za pracę w godzinach nadliczbowych.
 • TOP CDR: Ponad 60 proc. Polaków pracuje po godzinach

  TOP CDR: Ponad 60 proc. Polaków pracuje po godzinach

  ​Ponad 60 proc. Polaków pracuje po godzinach - wynika z ogólnopolskiego raportu TOP CDR. Prawie 16 proc. ankietowanych deklaruje, że codziennie po pracy odbiera służbowe maile, telefony lub korzysta z firmowego komunikatora i mediów społecznościowych prowadzonych przez firmę.
 • Praca w godzinach nadliczbowych. Co przysługuje pracownikowi?

  Praca w godzinach nadliczbowych. Co przysługuje pracownikowi?

  Praca w tzw. nadgodzinach powinna zostać zrekompensowana pracownikowi. Za wykonywanie obowiązków służbowych poza ustaloną normą powinien on dostać wyższe wynagrodzenie lub dni wolne.
 • Blisko połowa Polaków nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny

  Blisko połowa Polaków nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny

  Niemal dwie trzecie pracowników w Europie (60 proc.) deklaruje, iż nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny - wynika z najnowszego badania "Workforce View in Europe" przeprowadzonego przez ADP. W Polsce ten wskaźnik jest niższy, jednak wciąż niepokojący - aż 43,3 proc. polskich pracowników przyznaje, że zdarza im się pracować poza standardowymi godzinami zupełnie za darmo.
 • "Ustawa niewolnicza" rozzłościła Węgrów. Tak dużej mobilizacji przeciwników Orbana nie było od lat

  "Ustawa niewolnicza" rozzłościła Węgrów. Tak dużej mobilizacji przeciwników Orbana nie było od lat

  Przepisy wprowadzone przez Fidesz utrudniają przeprowadzenie strajku generalnego na Węgrzech.
 • UE chce zlikwidować niepewność zatrudnienia. A przy okazji może ograniczyć nadgodziny

  UE chce zlikwidować niepewność zatrudnienia. A przy okazji może ograniczyć nadgodziny

  Unia pracuje nad rozszerzeniem obowiązków informacyjnych wobec pracowników w celu zwiększenia przewidywalności zatrudnienia. Jednak niektóre zaproponowane regulacje mogą uniemożliwić zlecanie godzin nadliczbowych w razie nagłej potrzeby pracodawcy.
 • Prof. Gładoch: Nowy Kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

  Prof. Gładoch: Nowy Kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

  Prof. Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP: - Pensja za godziny ponadwymiarowe trafiałaby na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Dłużej będą mogli pracować pracownicy twórczy, sezonowi i objęci zadaniowym czasem pracy.
 • Ruchomy system czasu pracy bez nadgodzin

  Ruchomy system czasu pracy bez nadgodzin

  Ruchomy czas pracy pozwala na rozpoczynanie pracy w poszczególnych dniach tygodnia w różnych godzinach. Godziny te, w zależności od przyjętego wariantu ruchomego rozkładu, wyznacza pracownik lub pracodawca. Niewątpliwą zaletą takiej organizacji czasu pracy jest to, że ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie skutkuje godzinami nadliczbowymi.
 • Czy to pracoholizm? Ponad 80 proc. z nas pracuje po godzinach

  Czy to pracoholizm? Ponad 80 proc. z nas pracuje po godzinach

  Osoby zatrudnione na pełen etat obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Tyle w teorii, bo praktyka bywa różna. Okazuje się, że ponad 80 proc. Polaków pracuje w godzinach nadliczbowych. Blisko 20 proc. z tych osób deklaruje, że zdarza się to często, a w przypadku co dziesiątej osoby - regularnie.
 • Nadgodziny w podróży służbowej tylko sporadycznie

  Nadgodziny w podróży służbowej tylko sporadycznie

  Podróż służbowa podlega zaliczeniu do czasu pracy w ograniczonym zakresie. Generalnie sam fakt odbywania podróży służbowej nie jest traktowany na równi ze świadczeniem pracy. W konsekwencji praca nadliczbowa w czasie podróży służbowej występuje dość rzadko.

Filmy - Nadgodziny (3)

 • 400 nadgodzin. Kontrowersyjne prawo na Węgrzech

  Nowe prawo, pozwalające pracodawcy zlecać pracownikowi nawet 400 godzin nadliczbowych, ma być środkiem zaradczym na brak rąk do pracy na Węgrzech. Tymczasem prawo nie podoba się ani pracownikom, ani ekspertom, a nawet samym pracodawcom.
 • Brak właściwie prowadzonej ewidencji czasu pracy, nie chroni przed zapłatą za godziny nadliczbowe

  Zatrudniony, który pozywa pracodawcę o zapłatę wynagrodzenia za nadgodziny, musi udowodnić swoje roszczenie. Precyzyjne wykazanie czasu poświęconego na obowiązki służbowe na przestrzeni miesięcy lub lat bywa niemożliwe. Ale nie zamyka to drogi do uzyskania należnej wypłaty. – Pracownik występujący do sądu z roszczeniami o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe ma zawsze ten problem, że to na nim spoczywa ciężar dowodu. Jako powód w postępowaniu sądowym musi wiarygodnie przedstawić, kiedy i ile godzin przepracował w ponadnormatywnym czasie pracy. Powinien on wiedzieć o tym, że dopuszczalne są wszystkie formy potwierdzenia prowadzonych przez niego działań, np. zeznania świadków, korespondencja elektroniczna, bilingi rozmów, zapisy z monitoringu, czy też wiadomości wysyłane przez telefon, mówi Paweł Sulowski.
 • Co dziesiąty Polak pracuje ponad 60 godzin tygodniowo

  Co czwarty Polak spędza w pracy od 41 do 50 godzin tygodniowo, a 12 proc. powyżej 60 godzin – wynika z badań CBOS. Najczęściej tłumaczymy to... pasją związaną z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czasem jest to po prostu pracoholizm. Niewielu pracoholików potrafi odpoczywać i korzystać z czasu wolnego. Komentuje Iwona Kowalewski z SITA.