nadciśnienie

Artykuły - Nadciśnienie (44)

 • Zamożni mężczyźni częściej zmagają się z nadciśnieniem

  Zamożni mężczyźni częściej zmagają się z nadciśnieniem

  Pracujący mężczyźni o wyższych dochodach są bardziej narażeni na nadciśnienie - wynika z badania przedstawionego na 84. dorocznym spotkaniu naukowym Japanese Circulation Society (JCS 2020).
 • Obniż ciśnienie naturalnie!

  Obniż ciśnienie naturalnie!

  Wystarczy wprowadzić do codziennego jadłospisu kilka produktów, aby odczuć poprawę. Warto spróbować, zanim sięgniesz po leki!
 • Twój partner chrapie? Spodziewaj się kłopotów ze zdrowiem

  Twój partner chrapie? Spodziewaj się kłopotów ze zdrowiem

  Spanie u boku osoby, która chrapie, bywa mocno uciążliwe. Pogorszenie jakości snu i wynikające zeń zmęczenie, z którym trzeba się mierzyć następnego dnia, to jednak niejedyny problem.
 • Przedawkował herbatę z lukrecji i trafił do szpitala

  Przedawkował herbatę z lukrecji i trafił do szpitala

  ​Do ciekawego przypadku doszło w Kanadzie. Pewien 84-letni mężczyzna trafił do szpitala z powodu przedawkowania herbaty z korzenia lukrecji, która doprowadziła do podwyższenia jego ciśnienia tętniczego.
 • Dieta przy nadciśnieniu tętniczym

  Dieta przy nadciśnieniu tętniczym

  Najważniejszym elementem profilaktyki i leczenia każdej jednostki chorobowej jest właściwie dostosowany jadłospis. To, co zjadamy, staje się budulcem naszych komórek, warunkuje zdrowie i samopoczucie. Co jeść, a z czego zrezygnować, jeśli borykamy się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi?
 • Uczniowie też mają nadciśnienie. Sprawdź, co robić!

  Uczniowie też mają nadciśnienie. Sprawdź, co robić!

  Podwyższone ciśnienie nie jest powodem do zwalniania dziecka z WF! Wręcz przeciwnie – u większości młodych z nadciśnieniem to ruch jest najskuteczniejszym lekarstwem - podkreśla prof. Mieczysław Litwin z Kliniki Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
 • Sól zmienia sposób funkcjonowania mózgu

  Sól zmienia sposób funkcjonowania mózgu

  ​Nowe badania wykazały, że dieta bogata w sól może mieć nieoczekiwany wpływ na nasze zdrowie. Wcale nie chodzi tylko o potencjalne problemy z sercem i nadciśnieniem.
 • Nadciśnienie – szkoda, że nie boli!

  Nadciśnienie – szkoda, że nie boli!

  Ból jest najbardziej skuteczny – ma kluczowe znaczenie dla rozpoznania i umiejscowienia procesu chorobowego. Z bolącym zębem pędzimy do dentysty nawet w środku nocy. Nadciśnienie nie boli, latami może przebiegać bezobjawowo. Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę?
 • Opracowano szczepionkę DNA na nadciśnienie

  Opracowano szczepionkę DNA na nadciśnienie

  ​Naukowcy opracowali szczepionkę DNA, która obniży ciśnienie nawet na pół roku.

Filmy - Nadciśnienie (2)

 • Dlaczego każdy powinien regularnie mierzyć ciśnienie?

  W tym roku, po raz drugi w ponad 100 krajach na świecie, w tym również w Polsce, w ramach kampanii Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM18) organizowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, powstaną punkty bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego. Cel Kampanii jest konkretny – przebadać jak najwięcej dorosłych osób na całym świecie, u których ciśnienie tętnicze nie było mierzone w przeciągu ostatniego roku. - Zmierzenie ciśnienia to jest zaledwie 30 sekund, niewiele nas kosztuje - zachęca prof. Maciej Banach. - Dbajmy o najbliższych, ale nie zapominajmy o sobie - dodał. (Agencja TVN/x-news)
 • Polacy żyją 7 lat krócej niż Szwedzi

  - Polacy żyją 7 lat krócej niż mieszkańcy Szwecji, natomiast Polki 4 lata krócej. W przeważającej mierze odpowiadają za to choroby układu krążenia: zawały serca, udary mózgów. Bardzo mało osób wie o tym, że ma czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie czy wysoki cholesterol – mówi prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”. Na podstawie danych zebranych w trakcie trwania trzech edycji kampanii „Ciśnienie na Życie” zespół badawczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ocenił rozpowszechnienie czynników ryzyka chorób układu krwionośnego w społeczeństwie oraz statystyczny wiek serca mieszkańca Polski. Jak wynika z badań wiek serca Polki przewyższa jej wiek metrykalny o 4,5 roku. Wiek serca Polaka to aż 7 lat więcej niż wskazuje metryka. Uzasadnieniem różnicy wieku serca, występującej w zależności od płci, jest m.in. większe zainteresowanie swoim zdrowiem u pań. 55,4% przebadanych osób to płeć piękna. Zgodnie z raportem panie lepiej dbają o linię – osoby, u których zdiagnozowano nadwagę, to w przewadze mężczyźni. - Nadwaga i otyłość mają silny związek z ryzykiem nadciśnienia. Wśród osób ważących ponad normę, ze wskaźnikiem masy ciała 30 i więcej, odsetek cierpiących na nadciśnienie wynosi ponad 42%, podczas gdy w grupie osób ważących prawidłowo – nieco powyżej 15%. Trzeba pamiętać, że podwyższony wiek serca to nie wyrok. Drogą do jego obniżenia jest wyeliminowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym nadwagi – mówi ekspert prof. Tomasz Zdrojewski.