nadciśnienie

Artykuły - Nadciśnienie (54)

 • ​Dieta przy nadciśnieniu

  ​Dieta przy nadciśnieniu

  Nadciśnienie nie boli, więc niewykluczone, że dotyczy również ciebie. Kojarzone dotąd raczej z wiekiem senioralnym, coraz częściej dotyka osób w średnim wieku, a nawet młodych dorosłych. Jest silne skorelowane z nadwagą i otyłością, dlatego dieta przy nadciśnieniu, z co najmniej z dwóch powodów, jest kluczem do poprawy sytuacji. Zdrowy, zbilansowany model żywienia pomaga unormować zarówno masę ciała i poziom ciśnienia krwi. Co powinno się znaleźć w diecie przy nadciśnieniu?
 • Zaskakujący wpływ rozciągania na ciśnienie krwi

  Zaskakujący wpływ rozciągania na ciśnienie krwi

  Osobom z nadciśnieniem lub z wysokim ciśnieniem często zaleca się spacery, ale nowe badanie, opublikowane w "Journal of Physical Activity and Health", sugeruje, że rozciąganie jest bardziej skuteczne. Do tego znacznie łatwiej jest "przemycić" je do codziennych czynności.
 • Uwaga: Smog podwyższa ciśnienie!

  Uwaga: Smog podwyższa ciśnienie!

  Im czystsze powietrze, tym mniej kłopotów z nadciśnieniem tętniczym. Szkodzą już niewielkie stężenia zanieczyszczeń. Warto wybierać do życia czyste miejsca, a pewną pomoc wydają się oferować przeciwsmogowe maski i domowe oczyszczacze powietrza.
 • Nadciśnienie zabija po cichu

  Nadciśnienie zabija po cichu

  Kilka milionów osób w Polsce nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. To cichy zabójca – objawów tej choroby można po prostu nie odczuwać. Jedyny sposób jej wykrycia to regularne pomiary ciśnienia. Warto je robić, bo nieleczone nadciśnienie prowadzi m.in. do udarów mózgu i zawałów serca. Co więcej, mamy na nie wpływ, podejmując decyzje dotyczące naszego stylu życia.
 • Zamożni mężczyźni częściej zmagają się z nadciśnieniem

  Zamożni mężczyźni częściej zmagają się z nadciśnieniem

  Pracujący mężczyźni o wyższych dochodach są bardziej narażeni na nadciśnienie - wynika z badania przedstawionego na 84. dorocznym spotkaniu naukowym Japanese Circulation Society (JCS 2020).
 • Obniż ciśnienie naturalnie!

  Obniż ciśnienie naturalnie!

  Wystarczy wprowadzić do codziennego jadłospisu kilka produktów, aby odczuć poprawę. Warto spróbować, zanim sięgniesz po leki!

Filmy - Nadciśnienie (1)

 • Polacy żyją 7 lat krócej niż Szwedzi

  - Polacy żyją 7 lat krócej niż mieszkańcy Szwecji, natomiast Polki 4 lata krócej. W przeważającej mierze odpowiadają za to choroby układu krążenia: zawały serca, udary mózgów. Bardzo mało osób wie o tym, że ma czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie czy wysoki cholesterol – mówi prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”. Na podstawie danych zebranych w trakcie trwania trzech edycji kampanii „Ciśnienie na Życie” zespół badawczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ocenił rozpowszechnienie czynników ryzyka chorób układu krwionośnego w społeczeństwie oraz statystyczny wiek serca mieszkańca Polski. Jak wynika z badań wiek serca Polki przewyższa jej wiek metrykalny o 4,5 roku. Wiek serca Polaka to aż 7 lat więcej niż wskazuje metryka. Uzasadnieniem różnicy wieku serca, występującej w zależności od płci, jest m.in. większe zainteresowanie swoim zdrowiem u pań. 55,4% przebadanych osób to płeć piękna. Zgodnie z raportem panie lepiej dbają o linię – osoby, u których zdiagnozowano nadwagę, to w przewadze mężczyźni. - Nadwaga i otyłość mają silny związek z ryzykiem nadciśnienia. Wśród osób ważących ponad normę, ze wskaźnikiem masy ciała 30 i więcej, odsetek cierpiących na nadciśnienie wynosi ponad 42%, podczas gdy w grupie osób ważących prawidłowo – nieco powyżej 15%. Trzeba pamiętać, że podwyższony wiek serca to nie wyrok. Drogą do jego obniżenia jest wyeliminowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym nadwagi – mówi ekspert prof. Tomasz Zdrojewski.