nacjonalizacja

Artykuły - Nacjonalizacja (18)

 • Ekonomista: MAP rozważy przejmowanie udziałów w MŚP

  Ekonomista: MAP rozważy przejmowanie udziałów w MŚP

  ​Jeśli nastąpi druga fala pandemii, państwo może rozważyć przejmowanie udziałów w średniej wielkości firmach - uważa prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Mariusz Andrzejewski. Dodał, spółki mogłyby odkupować państwowe udziały. Nawet jeśli trzeba byłoby +drukować pieniądze+, a długi z tym związane trzeba było rozpisać na +setki+ lat - powiedział.
 • Era kapitalizmu państwowego po COVID-19

  Era kapitalizmu państwowego po COVID-19

  Marksizm, który od czasu światowego kryzysu finansowego ponownie cieszy się zainteresowaniem, definiuje kapitalizm państwowy jako system społeczny łączący kapitalizm z własnością lub kontrolą państwa, które działa de facto jak jedna wielka korporacja. Od komunizmu różni się w tym sensie, że w systemie kapitalizmu państwowego nadal istnieje własność prywatna, a równocześnie ścieżkę gospodarki wytycza silny rząd. Kapitalizm państwowy istnieje niemal tak długo, jak sam kapitalizm.
 • Koronawirus - epidemia może trwale zmienić podejście rządów do globalizacji gospodarki

  Koronawirus - epidemia może trwale zmienić podejście rządów do globalizacji gospodarki

  Problemy z globalnymi łańcuchami dostaw podczas epidemii koronawirusa mogą wpłynąć na przyszłe sposoby zarządzania produkcją. Branże, które opierały się na dostawach części i półproduktów z innych krajów, mają teraz kłopot z wykonaniem zleceń i zamówień.
 • Sąd: Nacjonalizacja Prywatbanku niezgodna z prawem

  Sąd: Nacjonalizacja Prywatbanku niezgodna z prawem

  Przeprowadzona w 2016 r. nacjonalizacja największego banku komercyjnego Ukrainy, Prywatbanku, była niezgodna z prawem - orzekł w czwartek okręgowy sąd administracyjny w Kijowie. Pozew w tej sprawie złożył współwłaściciel banku, miliarder Ihor Kołomojski.
 • Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Rekompensata w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia, zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami oraz rok na złożenie roszczeń - to m.in. zapisy projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Według szacunków, jej wejście w życie oznaczałoby wydatki od 10 do 15 mld zł.
 • A. Struzik: Mazowszu grozi nacjonalizacja

  A. Struzik: Mazowszu grozi nacjonalizacja

  Jeszcze ponad 100 mln zł zaległego janosikowego musi zapłacić Mazowsze na rzecz biedniejszych regionów. Władze podkreślają, że kasa województwa jest pusta, a oni dodatkowo zmuszani są do zadłużania się i radykalnego obniżenia nakładów inwestycyjnych. Jeśli regulacje dotyczące janosikowego nie zmienią się, Mazowsze zostanie znacjonalizowane - przestrzega Adam Struzik, marszałek województwa.
 • Balcerowicz ostrzega: Grozi nam węgierski scenariusz

  Balcerowicz ostrzega: Grozi nam węgierski scenariusz

  Profesor Leszek Balcerowicz bardzo krytycznie ocenia planowane zmiany w OFE. Jego zdaniem nacjonalizacja proponowana przez rząd to zamach na nagromadzone środki.
 • Były prezes TK o zmianach w OFE: To nacjonalizacja

  - Uważam, w końcu przyjdzie opamiętanie. Napięcie osiągnęło niespotykany do tej pory poziom - tak Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego skomentował dyskusję nad zmianami w OFE.
 • Nadchodzi nacjonalizacja banków. 18,2 mld euro to mało!

  Nadchodzi nacjonalizacja banków. 18,2 mld euro to mało!

  Akcje Commerzbanku zniżkowały na zamknięciu poniedziałkowej sesji we Frankfurcie o 5,01 proc. do 1,423 euro (kosztowały już nawet 1,375 euro) po informacji, że rząd w Berlinie może zdecydować się na nacjonalizację tej instytucji, gdy będzie to niezbędne. 18,2 mld euro wrzucone dwa lata temu okazało się za małą pomocą.
 • Renacjonalizacja po rosyjsku

  Kryzysowa nacjonalizacja przeprowadzona w 2009 r. w Rosji nie ominęła także sektora bankowego. Szacuje się, że Kreml kontroluje już około 80 proc. rynku, gdy jeszcze latem 2008 r. była to "zaledwie" połowa.

Filmy - Nacjonalizacja (1)