nabiał

Artykuły - Nabiał (54)

 • Produkty typu "light"... tuczą?

  Produkty typu "light"... tuczą?

  W teorii mają sprzyjać utrzymywaniu wagi, a nawet pomagać gubić zbędne kilogramy. Czy jednak rzeczywiści produkty light spełniają tę rolę i zmniejszają prawdopodobieństwo przybierania na wadze? Eksperci zalecają tu ostrożność.
 • Handel w Polsce: ​Mleko odporne na wirusa

  Handel w Polsce: ​Mleko odporne na wirusa

  Zdaniem analityków CAIB w ostatnich kwartałach mamy do czynienia ze stabilizacją sytuacji na rynku mleka. Niskiej zmienności cen sprzyja zbilansowana sytuacja popytowo-podażowa na światowym rynku mleka. Jednak rozprzestrzenianie się koronawirusa i związane z nim ograniczenia w przepływie ludności wpłyną na branżę mleczarską.
 • Analiza: Sieci robią więcej promocji na masło. Ceny, zamiast spadać, częściej rosną

  Analiza: Sieci robią więcej promocji na masło. Ceny, zamiast spadać, częściej rosną

  W latach 2016-2017 masło osiągało absurdalnie wysoką cenę. Spowodowało to spadającą produkcję mleka, swoistą panikę wśród konsumentów i spekulacje dotyczące dostępności produktu w przyszłości. Zdaniem ekspertów wysokie ceny tego produktu spowodowały, ze handel stwierdził, że warto przyciągać klientów masłem.
 • Załamania cen masła w sklepach nie widać

  Załamania cen masła w sklepach nie widać

  Załamania cen masła na aukcji produktów nabiałowych Global Dairy Trade w Polsce nie widać. Jak ocenia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się spadku cen produktów mlecznych - szczególnie masła. Zdaniem analityków zachowanie sklepów jest zagadkowe, prawdopodobnie handel zdaje sobie sprawę, że klienci przyzwyczaili się do wysokich cen.
 • Mleko - Indeks cen GDT nie wzrósł już od 11 aukcji

  Mleko - Indeks cen GDT nie wzrósł już od 11 aukcji

  W zeszłym tygodniu odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 877 pkt. wobec 896 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 16 października br. (spadek o 2,1%), co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii.
 • Przemysł 4.0 nie dla mleczarstwa?

  Przemysł 4.0 nie dla mleczarstwa?

  Wiele mówi się o innowacji i postępie technologicznym mleczarstwa. W tym kontekście warto zastanowić się, czy przetwórstwo mleka może aspirować do miana Przemysłu 4.0.
 • USA zasmakowały w syntetycznym mięsie i substytutach nabiału. Czysta rewolucja coraz bliżej

  USA zasmakowały w syntetycznym mięsie i substytutach nabiału. Czysta rewolucja coraz bliżej

  Amerykanie pochłaniają sztuczne mięso i mleko w ilości, jak nigdy dotąd. Konsumpcja "syntetyków" rośnie. Hodowanie mięsa w laboratoriach wkrótce może okazać się realną alternatywą dla przemysłowej hodowli zwierząt.
 • Szansa na niskie ceny masła

  Szansa na niskie ceny masła

  W tym tygodniu odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT nie zmienił się w porównaniu do poprzedniej aukcji. W wynikach aukcji na szczególną uwagę zasługuje kontynuacja spadku cen masła, które od maja obniżyły się już o 17%. Spadek cen obserwowany jest również w Unii Europejskiej oraz USA.
 • Ceny produktów mlecznych najniższe od stycznia 2018 r.

  Ceny produktów mlecznych najniższe od stycznia 2018 r.

  Zdaniem analityków Credit Agricole Polska, po kilku miesiącach wyraźnego spadku na rynkach produktów mlecznych i ostatniego odbicia, pod koniec roku możemy spodziewać się że ceny nabiału powrócą do trendu spadkowego.
 • Jaja, mleko i masło powrócą do starych cen?

  Jaja, mleko i masło powrócą do starych cen?

  Rynki towarowe wracają do równowagi. Unijny rynek jaj podnosi się po negatywnym szoku podażowym, i wykryciu skażenia jaj fipronilem w krajach Europy Zachodniej. Zdaniem analityków CAIB również dobre wieści napływają z rynku mleka i masła, nic nie zmieni odwrócenia trendu spadkowego ich cen.

Filmy - Nabiał (4)

 • Jak zrobić domową ricottę?

  Ricotta to wyborny, miękki ser, który pochodzi z Włoch. Bez niego trudno sobie wyobrazić włoską kuchnię i mnóstwo przysmaków z wielu kuchni świata - idealnie nadaje się do przyrządzania ciast, deserów czy farszów i kluseczek. W sklepie może kosztować fortunę, a ricottę możecie przygotować samodzielnie w domu! Zobaczcie, jak zrobić domową ricottę - to dziecinnie proste!
 • Jak zrobić domowy serek philadelphia?

  Serek philadelphia to światowy hit, który ma mnóstwo zastosowań - jego delikatny, kremowy smak świetnie sprawdzi się zarówno na kanapkach, jak i w cukiernictwie czy domowych wypiekach. Nie musicie wydawać fortuny w sklepie, by kupić niewielkie opakowanie serka - możecie taki serek przyrządzić samodzielnie w domu. Wystarczy trochę masła, śmietany, twarożek i odrobina soli - i gotowe!
 • Sankcje bolesne dla Rosjan. Brakuje im...

  Sankcje gospodarcze, nałożone na Rosję przez UE w wyniku wydarzeń na Ukrainie, pociągnęły za sobą szereg konsekwencji. Władimir Putin - chcąc "odgryźć" się Unii - wprowadził embargo na nabiał z krajów wspólnoty. Niestety, zakaz ten uderzył rykoszetem w konsumentów, którzy muszą teraz płacić niedorzeczne sumy za 10 dekagramów ulubionego sera. Najbardziej zdrożał parmezan - o 120-150 procent dawnej ceny. "Można powiedzieć, że wart jest swojej wagi w złocie" - mówią sprzedawcy. Sklepy, supermarkety i restauracje szukają alternatywnych źródeł dostaw, by sprostać zapotrzebowaniu konsumentów. Sery trafiają teraz do Rosji ze Szwajcarii, która nie jest członkiem UE, Tunezji i Serbii. Wkrótce na rosyjski rynek mają też trafić wyroby z Izraela.
 • Co dalej z cenami nabiału?

  W 2015 r. zlikwidowane zostaną kwoty mleczne, dzięki czemu rolnicy będą mogli produkować tyle mleka, ile będą w stanie sprzedać. Nie wiadomo jednak, jak wpłynie to na ceny nabiału.