myto

Artykuły - Myto (76)

 • Firmy transportowe mogą odzyskać część niemieckiego myta

  Firmy transportowe mogą odzyskać część niemieckiego myta

  Polskie firmy świadczące usługi transportowe mają możliwość ubiegania się o zwrot części opłat poniesionych za przejazd po drogach niemieckich. Możliwość taką daje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany w październiku 2020 r. Kogo dotyczy zwrot? Za jaki okres można odzyskać opłaty?
 • Od lipca ważna zmiana dla kierowców

  Od 1 lipca 2020 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4. Dotychczasowy system poboru opłat zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r. zastąpi nowy, oparty na geolokalizacji.
 • Od listopada nowy system poboru opłat na drogach?

  Od listopada nowy system poboru opłat na drogach?

  Jak poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, trwają prace nad opracowaniem nowego systemu poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony.
 • Niemcy chcą zarobić na zagranicznych kierowcach. Jest ostry sprzeciw UE

  Niemcy chcą zarobić na zagranicznych kierowcach. Jest ostry sprzeciw UE

  - Niemiecki system opłat drogowych może naruszyć zasadę niedyskryminacji w Unii Europejskiej - uznali deputowani Parlamentu Europejskiego. Na temat projektowanego w Berlinie systemu krytycznie wypowiada się wiele europejskich państw w tym Austria, Holandia, Belgia, Polska i Luksemburg.
 • Drogi powinni utrzymywać kierowcy. Eksperci chcą zwiększenia ilości tras płatnych

  Drogi powinni utrzymywać kierowcy. Eksperci chcą zwiększenia ilości tras płatnych

  Jak powinien wyglądać pobór opłat drogowych? Pomóc w odpowiedzi na to pytanie stara się Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, które przedstawiło swoją kompleksową propozycję nowego, zrównoważonego systemu poboru myta drogą elektroniczną. Dzięki niej ma być mniej zatorów, a sam system będzie tańszy i łatwiejszy w obsłudze. Dodatkowo, zdaniem ekspertów, swoim zasięgiem powinien on objąć większą ilość dróg, tak aby wpływy z niego pozwoliły na utrzymanie infrastruktury.
 • Wojna Europy z Niemcami o myto dla aut osobowych

  Wojna Europy z Niemcami o myto dla aut osobowych

  Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu postępowania wobec Niemiec w sprawie naruszenia unijnego prawa przy wprowadzaniu myta od samochodów osobowych. W piśmie do władz w Berlinie KE zwróciła się, by nie wprowadzały systemu, który dyskryminuje kierowców z innych państw.
 • Ostry spór o myto za niemieckie autostrady. Opłaty później!

  Ostry spór o myto za niemieckie autostrady. Opłaty później!

  Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek postępowanie wobec Niemiec o naruszenie unijnego prawa przy wprowadzaniu myta od samochodów osobowych. Zdaniem KE niemieckie przepisy mogą pośrednio dyskryminować ze względu na przynależność państwową.
 • Niemcy: KE walczy o sprawiedliwe myto

  Niemcy: KE walczy o sprawiedliwe myto

  Szef KE Jean-Claude Juncker zapowiedział na początku czerwca, że kierowana przez niego instytucja wdroży przeciwko Niemcom postępowanie o naruszenie unijnego prawa przy wprowadzaniu myta dla samochodów osobowych.
 • Będzie nowy system identyfikacji pojazdów

  Będzie nowy system identyfikacji pojazdów

  Zastosowany w Polsce system manualnego poboru opłat za korzystanie z autostrad uważany jest za niewydolny. Zdaniem Krzysztofa Króla, doradcy Prezydenta RP, rozwiązaniem sytuacji jest system elektronicznej identyfikacji pojazdów.
 • Do końca września zapadnie decyzja o systemie opłat za autostrady

  Do końca września zapadnie decyzja o systemie opłat za autostrady

  Do końca września zapadnie decyzja, jaki system opłat będzie obowiązywał na autostradach - zapowiedziała wczoraj wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.