Muzeum Brytyjskie

Filmy - Muzeum Brytyjskie (3)

  • Tak Chiny stały się światową potęgą

    Chiny są dziś niewątpliwie globalną potęgą. Nie jest to jednak pierwszy okres dominacji Państwa Środka w dziejach. Niezwykła wystawa w Muzeum Brytyjskim, poświęcona rządom dynastii Ming, przypomina złoty wiek cywilizacji, która rozwinęła się nad rzeką Jangcy. U progu XV w., na kilka dekad przed narodzinami Kolumba, kiedy jeszcze nikomu nie śniło się o imperium hiszpańskim, portugalskim czy brytyjskim, w Chinach dokonał się olbrzymi skok cywilizacyjny. Gwałtownie rosła liczba ludności, powstawały miasta i szlaki komunikacyjne łączące najdalsze zakątki kraju. Rozkwitała sztuka, literatura i rzemiosło. W 1402 r. na tron wstąpił cesarz Yongle, który przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu, gdzie wybudował wspaniały pałac znany jako Zakazane Miasto. Władcy z potężnej dynastii Ming skończyli z polityką izolacji i otworzyli Chiny na świat. Organizowali ekspedycje do Azji Południowo-Wschodniej, na Bliski Wschód i na wschodnie wybrzeża Afryki. Ich wpływy sięgały od Kioto po Mogadiszu. W tym okresie cały europejski handel stanowił zaledwie ułamek wymiany handlowej prowadzonej przez potężne i sprawnie zarządzane Chiny.
  • Tajemnice zabalsamowanych ciał

    Niezwykła wystawa w Muzeum Brytyjskim pozwala zwiedzającym dosłownie zajrzeć do wnętrza staroegipskich mumii. Naukowcy wykorzystali najnowsze zdobycze techniki –tomografię komputerową i oprogramowanie do tworzenia zaawansowanych wizualizacji 3D - by zajrzeć pod bandaże spowijające ciała, które wiele tysięcy lat temu poddano balsamowaniu... Dzięki skanowaniu mumii poznajemy nie tylko szczegóły ich anatomii i wyglądu. Możemy też dowiedzieć się, na jakie choroby cierpieli starożytni Egipcjanie i określić, w jakim wieku pożegnali się z doczesnym światem. I tak, naukowcy ustalili, że kobieta o imieniu Tamut - zmarła ok. 900 lat przed Chrystusem - w chwili zgonu miała około 30 lat. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie zaawansowana miażdżyca. Inna eksponowana na wystawie mumia po dokładnym zbadaniu tomografem ujawniła dość makabryczny sekret: podczas balsamowania, w trakcie usuwania tkanki mózgowej, doszło do złamania małego narzędzia służącego do tego celu. Jego odłamek już na zawsze utkwił w czaszce zmarłego mężczyzny.
  • Palili, gwałcili, zabijali. Bała się ich cała Europa!

    Tysiąc lat temu cała Europa drżała przed brodatymi najeźdźcami ze Skandynawii. Wikingowie - bo o nich mowa - podbijali lądy, łączyli i dzielili królestwa, grabili wsie i miasta... W Muzeum Brytyjskim zainaugurowano przygotowaną z ogromnym rozmachem wystawę "Wikingowie: Życie i legenda", poświęconą śmiałym dokonaniom żeglarzy-wojowników. Największe wrażenie wywołują eksponaty przypominające o zamiłowaniu wikingów do rozlewu krwi. Potężne miecze i topory budzą respekt - ale chyba jeszcze większy dreszcz grozy wywołuje fragment czaszki wojownika ze spiłowanymi siekaczami, zabarwionymi pigmentem...