mumie

Artykuły - Mumie (39)

Filmy - Mumie (5)

 • Tajemnicze mumie na szczycie góry

  2 marca grupa wspinaczy próbujących zdobyć najwyższy szczyt Meksyku - Pico de Orizaba – poinformowała, że 310 metrów poniżej wierzchołka natknęła się na zamarzniętą ludzką czaszkę. Kilka dni później ekspedycja wysłana, by zbadać to znalezisko, odkryła drugie zamarznięte i zmumifikowane zwłoki. Prawdopodobnie szczątki należą do alpinistów, których uznano za zaginionych po zejściu lawiny w tym rejonie... w 1959 roku. W identyfikacji szczątków i potwierdzeniu tych przypuszczeń pomocne mogą okazać się resztki ubrań, które zachowały się na mumiach. Przeprowadzone zostaną również testy DNA.
 • Kiedy zwierzęta były bogami. Niezwykłe egipskie mumie

  W starożytnych egipskich grobowcach wiecznym snem śpią nie tylko mumie ludzi… U boku władców i dostojników Egiptu spoczęły też miliony zwierząt, które Egipcjanie otaczali szczególną czcią, widząc w nich stworzenia boskie i emanację potężnych sił natury. Procesowi balsamowania poddawano przede wszystkim zwierzęta będące wyobrażeniami konkretnych bóstw – jak koty, poświęcone bogini Bastet. W oddziale muzeum Luwru we francuskim Lens już niebawem otwarta zostanie wystawa „Zwierzęta i faraonowie”. Jednym z najcenniejszych eksponatów, które zostaną zaprezentowane w jej ramach, jest mumia olbrzymiego krokodyla. Krokodyl utożsamiany był przez Egipcjan z bogiem Sobkiem, opiekunem jezior, wody i świętej rzeki - Nilu.
 • Tajemnice zabalsamowanych ciał

  Niezwykła wystawa w Muzeum Brytyjskim pozwala zwiedzającym dosłownie zajrzeć do wnętrza staroegipskich mumii. Naukowcy wykorzystali najnowsze zdobycze techniki –tomografię komputerową i oprogramowanie do tworzenia zaawansowanych wizualizacji 3D - by zajrzeć pod bandaże spowijające ciała, które wiele tysięcy lat temu poddano balsamowaniu... Dzięki skanowaniu mumii poznajemy nie tylko szczegóły ich anatomii i wyglądu. Możemy też dowiedzieć się, na jakie choroby cierpieli starożytni Egipcjanie i określić, w jakim wieku pożegnali się z doczesnym światem. I tak, naukowcy ustalili, że kobieta o imieniu Tamut - zmarła ok. 900 lat przed Chrystusem - w chwili zgonu miała około 30 lat. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie zaawansowana miażdżyca. Inna eksponowana na wystawie mumia po dokładnym zbadaniu tomografem ujawniła dość makabryczny sekret: podczas balsamowania, w trakcie usuwania tkanki mózgowej, doszło do złamania małego narzędzia służącego do tego celu. Jego odłamek już na zawsze utkwił w czaszce zmarłego mężczyzny.
 • Nawet po śmierci nie zaznali spokoju!

  W ubiegłym tygodniu w Chile doszło do trzęsienia ziemi o sile 8,2 stopnia w skali Richtera. Wśród liczne zniszczeń i strat odnotowano poważne uszkodzenia mumii Chincorro, które przez wiele tysięcy lat spoczywały spokojnie na pustyni Atacama. Wstrząsy spowodowały osunięcia się ziemi, na skutek których część mumii została dosłownie wyrzucona ze swoich grobów. Na "ratunek" mumiom wyruszyła specjalnie powołana ekipa. Nic dziwnego - mumie Chincorro to bezcenna spuścizna kulturowa Chile, przybliżająca kulturę i zwyczaje jednej z najbardziej tajemniczych cywilizacji prekolumbijskich.