mumia

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Mumia (Film (1932)[The Mummy] Reż.Karl Freund) ,

Artykuły - Mumia (52)

Filmy - Mumia (6)

 • Tajemnicza mumia

  Naukowcy badają ponad pięćsetletnią mumię. Jak skrywa się za nią historia?
 • Przeleżał pod lodowcem 5 tys. lat. Niezwykła mumia odkrywa historię

  To ciało znaleziono w Alpach Włoskich 25 lat temu. Naturalnie zmumifikowane szczątki przeleżały pod lodowcem pięć tysięcy lat. „Człowiek lodu”, od nazwy miejsca, gdzie został odkryty, otrzymał przydomek Ötzi. Teraz przechowywany jest w muzeum we włoskiej miejscowości położonej przy granicy z Austrią. – Ta mumia jest najstarszą, jaką znamy. Przebywała w środowisku wilgotnym, dlatego możemy ją dokładnie zbadać – mówi Angelika Fleckinger, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Bolzano. – Oprócz ciała, znaleziono też ubrania i narzędzia – dodaje. Ötzi ważył zaledwie 50 kilogramów, miał 160 cm wzrostu i 61 tatuaży. Zginął w wieku 45 lat ugodzony strzałą w plecy. Kilka tysięcy lat później wciąż nie wiadomo, kto go zabił i dlaczego.
 • Niezwykłe odkrycie. Starożytna mumia omal nie skończyła na śmietniku

  Niewiele brakowało a zabytkowa mumia pochodząca ze starożytnego Egiptu wylądowałby na śmietniku. W 2001 roku służby komunalne z miasteczka Rueil-Malmaison we Francji zorganizowały zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Pewnego dnia do śmieciarzy podeszła kobieta, która chciała pozbyć się… mumii. Na szczęście pracownicy komunalni powiadomili o tym „śmieciu” odpowiednie władze i mumia, zamiast na śmietnik, trafiła do miejscowego muzeum. Badacze ustalili, że jest to ciało małej Egipcjanki, która żyła w czasach rodu Ptolemeuszy. Mumia trafiła do Francji prawdopodobnie w XIX wieku, kiedy wiele osób w Europie fascynowało się starożytnym Egiptem. Na jej renowację przeznaczono ponad 18 tys. euro. Odnowione dzieło będzie można zobaczyć na początku 2016 roku.
 • Twarzą w twarz z mumią

  Taka gratka nie zdarza się naukowcom codziennie! W Muzeum Historii Naturalnej Fielda w Chicago dokonano otwarcia staroegipskiego sarkofagu datowanego na około 500 rok przed Chrystusem. Spoczywał w nim syn wpływowego kapłana Inarofa - Minirdis. Chłopiec zmarł w wieku 14 lat, a jego ciało zostało zabalsamowane, by zmarł mógł cieszyć się nieśmiertelnością. Dzięki skrupulatnym badaniom mumii Minirdisa, naukowcy poznali szczegóły techniki balsamowania stosowanej w tzw. Okresie Późnym, w historii starożytnego Egiptu przypadającym na lata 664-332 p.n.e. W tym czasie narządy wewnętrzne zmarłych nie były obowiązkowo umieszczane w rytualnych urnach kanopskich (przeznaczonych na wątrobę, płuca, jelita i żołądek). Częściej spotykanym sposobem było zawijanie organów w małe "paczuszki" i umieszczanie ich w brzuchu, klatce piersiowej lub między nogami zmarłego.