Mount Everest

Synonimy:
everest,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Mount Everest (170)

 • Ang Rita Szerpa. “Śnieżna Pantera” z Everestu

  Ang Rita Szerpa. “Śnieżna Pantera” z Everestu

  Powiedzieć o nim legenda Everestu to nie powiedzieć nic. Nie dość, że dziesięciokrotnie zdobył najwyższy szczyt świata, w tym zimą 1987 roku, to jeszcze nie korzystał przy tym z butli tlenowych. Ze względu na zwinność i grację, z jaką poruszał się w górach, mówiono o nim “Śnieżna Pantera”. Ang Rita Szerpa zmarł w poniedziałek w Jorpati. Miał 72 lata.
 • Mount Everest 1953. Prezent koronacyjny dla Elżbiety II

  Mount Everest 1953. Prezent koronacyjny dla Elżbiety II

  W piątkowe przedpołudnie 29 maja 1953 roku Edmund Hillary i Tenzing Norgay stanęli na szczycie Mount Everestu, zapisując jedną z najważniejszych kart w historii himalaizmu. Ich sukces był nie tylko zwieńczeniem trzech dekad starań czołowych wspinaczy świata, ale też jedynym w swoim rodzaju prezentem koronacyjnym dla Elżbiety II.
 • Czerwińska o wejściu na Everest 20 lat temu: Najgorsza była samotność...

  Czerwińska o wejściu na Everest 20 lat temu: Najgorsza była samotność...

  20 lat temu Anna Czerwińska, jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz, stanęła na szczycie Mount Everestu. Mając 51 lat była wtedy najstarszą kobietą, która zdobyła najwyższą górę Ziemi (8848 m). "Od 8000 m najgorsza była samotność, pogoda się psuła, tlen w butli się kończył" - wspomina.
 • Lho La 1989: Początek końca złotej ery polskiego himalaizmu

  Lho La 1989: Początek końca złotej ery polskiego himalaizmu

  Dla naszego środowiska wspinaczkowego to jedna z najczarniejszych dat. 27 maja 1989 roku lawina porwała sześciu uczestników wyprawy na zachodnią grań Everestu. Andrzej Heinrich, Mirosław Dąsal, Wacław Otręba i Mirosław Gardzielewski zginęli na miejscu. Eugeniusz Chrobak zmarł następnej nocy w wyniku poniesionych obrażeń. Rozpoczęła się walka z czasem o uratowanie Andrzeja Marciniaka.
 • Tragedia na Mount Everest: Beck Weathers oszukał przeznaczenie

  Tragedia na Mount Everest: Beck Weathers oszukał przeznaczenie

  Beck Weathers umierał na Evereście kilkakrotnie. Tak przynajmniej sądzili uczestnicy wypraw, które feralnego 10 maja 1996 roku zaatakowały najwyższy szczyt świata. W gwałtownej burzy śnieżnej zginęło ośmioro z nich. Ale, wbrew temu co podpowiadały oczy i zdrowy rozsądek, nie Beck Weathers.
 • Dostęp na Mount Everest zamknięty z powodu koronawirusa

  Dostęp na Mount Everest zamknięty z powodu koronawirusa

  Władze Nepalu postanowiły zamknąć dostęp do swoich wszystkich himalajskich szczytów, w tym Mount Everestu, mimo trwania sezonu wspinaczkowego. Powodem jest światowa epidemia koronawirusa.
 • Koronawirus. Chińczycy zamknęli dostęp na Mount Everest

  Koronawirus. Chińczycy zamknęli dostęp na Mount Everest

  Z powodu szerzącego się na świecie koronawirusa Chiny unieważniły zezwolenia na wspinaczkę na Mount Everest - poinformowała w czwartek francuska agencja AFP, powołując się na organizatorów przygotowanych wypraw.
 • Magdalena Gorzkowska zamieniła lekkoatletykę na himalaizm

  Magdalena Gorzkowska zamieniła lekkoatletykę na himalaizm

  Jeszcze niedawno można było ją spotkać na bieżni. Ścigała się w sztafecie z Justyną Święty-Ersetic, zdobywała medale na juniorskich mistrzostw świata, ale jej serce zamieszkało w górach. - Ciągle szukam mojego szczytu możliwości - mówi Magdalena Gorzkowska, która jako najmłodsza Polka zdobyła Mount Everest.
 • Andrzej Bargiel kończy wyprawę na Mount Everest

  Andrzej Bargiel kończy wyprawę na Mount Everest

  Andrzej Bargiel podjął decyzję o zakończeniu wyzwania Everest Ski Challenge. Niebezpieczne warunki nie pozwoliły Polakowi na atak szczytowy na najwyższą górę świata. – Kończymy, bo to jest najbardziej rozsądne – napisał w mediach społecznościowych.
 • Andrzej Bargiel: To jest właśnie czas na Everest

  Andrzej Bargiel: To jest właśnie czas na Everest

  We wtorek Andrzej Bargiel, który w lipcu 2018 r., jako pierwszy na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2 (8611 m), wyrusza na podbój Everestu, najwyższej góry świata (8848 m). Chce zdobyć go bez tlenu i zjechać na nartach. - Ten wybór to konsekwencja poprzednich wypraw - mówi.

Filmy - Mount Everest (7)

 • Mount Everest – najciekawsza góra świata

  Mount Everest to najwyższa góra świata, jej wysokość wynosi 8848 m n.p.m. O tym, dlaczego jest tak interesująca dla himalaistów i jak w dzisiejszych czasach wygląda wspinaczka na ten szczyt opowiedział fotograf i reportażysta Piotr Trybalski. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Andrzej Bargiel wyruszy na kolejną wyprawę. Zjedzie z Mount Everest? Wideo

  Polski narciarz i himalaista, Andrzej Bargiel, już 25 sierpnia wyruszy na wyprawę, której celem będzie zdobycie Mount Everest, a następnie zjazd ze szczytu góry na nartach. Polak rok temu zjechał ze szczytu K2. Czy jako pierwszy człowiek zjedzie z najwyższej góry świata?
 • Lawina pod Mount Everestem, są zabici

  Sześciu nepalskich przewodników nie żyje, a dziewięciu uznaje się za zaginionych po tym, jak na Mount Evereście zeszła lawina. Na ratunek wysłano trzy śmigłowce z ratownikami medycznymi. Cała 15-osobowa ekipa Szerpów wyszła w piątek rano w góry sprawdzić poręczówki dla wspinaczy w drodze na najwyższy szczyt świata (8850 m). Cztery ciała zostały odnalezione od razu. Dwa ratownicy wydostali ze śniegu. Los pozostałych Szerpów jest nieznany.
 • Czy Mount Everest to najwyższa góra świata?

  Powszechnie uważa się, że Mount Everest to najwyższa góra na świecie, ale czy tak naprawdę jest?