Morsy

Artykuły - Morsy (1)

 • Dentysta dla morsów

  Pod koniec lutego do Moskwy przyjedzie znany brytyjski dentysta, Peter Curtis. Nie jest on jednak zwyczajnym stomatologiem - nie leczy zębów, ale kły zwierząt. Wizyty Curtisa nie mogą się już doczekać morsy z moskiewskiego zoo.

Filmy - Morsy (4)

 • Ich ciała łakną ekstremalnych wrażeń!

  Winter Swimming Festival to niezwykła sportowa impreza, którą zorganizowano w argentyńskiej Patagonii. Zjednoczyła ona miłośników pływania w lodowatej wodzie. "Morsy" z całego świata zanurzyły się w jeziorze położonym u stóp lodowca Perito Moreno. Zwykły śmiertelnik nie wytrzymałby takiej kąpieli! Temperatura wody w jeziorze nie przekraczała... dwóch stopni Celsjusza!
 • Armagedon nadejdzie z północy? Najpierw wyginą zwierzęta...

  Naukowcy biją na alarm: zasięg pokrywy lodowej w Arktyce w połowie września 2013 r. wyniósł 5,1 mln kilometrów kwadratowych. To szósty najniższy wynik w historii pomiarów. Sezonowy letni ubytek kriosfery jest częścią cyklicznego procesu – ale długoterminowe obserwacje wykazują, że arktyczna czapa lodowa staje się coraz cieńsza i może niebawem zniknąć całkowicie. Efekty tego procesu są już dobrze widoczne w rejonie Morza Łaptiewów u wybrzeży Syberii. Kurczenie się czapy lodowej sprawia, że tysiące morsów uciekają na ląd, co jest bardzo niebezpieczne dla młodych osobników. Żyjące w arktycznych wodach wieloryby zapuszczają się w głąb Arktyki, wypierając stamtąd głównego drapieżnika żyjącego na tych terenach – niedźwiedzia polarnego. To zachwianie równowagi w ekosystemie na dłuższą metę grozi katastrofą ekologiczną. Przyspieszy ją zapewne nasilona eksploracja Arktyki, ponieważ ustępujący lód stwarza ludziom idealne warunki do poszukiwań nowych złóż surowców.
 • Mróz, woda i nagie ciała!

  Pierwszy, wiosenny spływ kajakowy po Bystrzycy zaliczony! Mimo mrozu - a może właśnie ze względu na niego - na siedmiokilometrową wyprawę kajakami wybrały się lubelskie morsy.
 • Dwaj Rosjanie i kąpiel w... -32 stopniach!

  Omsk, jedno z największych miast na Syberii. Zima w pełni. Temperatura wynosi -32 stopnie Celsjusza. Wykąpać się w lodowatej wodzie w takich warunkach to wyzwanie, któremu mogą sprostać tylko... Rosjanie.