MON

Artykuły - MON (807)

 • Polska armia szerzej otwiera się na innowacje

  Polska armia szerzej otwiera się na innowacje

  Ministerstwo Obrony Narodowej i Sieć Badawcze Łukasiewicz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy obu instytucji w zakresie innowacji na rzecz polskiej armii. MON prowadzi także prace nad dokumentem określającym cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej.
 • Rzecznik MŚP proponuje zmiany w ustawie o powszechnym obowiązku obrony

  Rzecznik MŚP proponuje zmiany w ustawie o powszechnym obowiązku obrony

  RP Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, zwrócił się do szefa MON o podjęcie działań w celu zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, by w czasie pokoju pracodawcy byli zawiadamiani z urzędu o zaplanowanych terminach pełnienia przez pracowników służby wojskowej.  "Rzecznik MŚP proponuje zmiany w przepisach dotyczących informowania pracodawców o terminach pełnienia służby wojskowej przez ich pr
 • Polska Grupa Zbrojeniowa do likwidacji?

  Polska Grupa Zbrojeniowa do likwidacji?

  Agencja Uzbrojenia zastąpi PGZ. To efekt sporu między ministrami - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Polska Grupa Zbrojeniowa, właściciel kilkudziesięciu spółek zbrojeniowych, jeszcze nie zdążyła okrzepnąć, a już ma być likwidowana - podaje "Rz".
 • Polskie czołgi wjechały na minę. Nie ma szans na wyremontowanie Leopardów do końca 2020 r.

  Polskie czołgi wjechały na minę. Nie ma szans na wyremontowanie Leopardów do końca 2020 r.

  Od miesięcy kilkadziesiąt rozłożonych na części Leopardów czeka na modernizację. Do końca 2020 r. prawie 150 maszyn miało być już po remoncie. Ten plan jest już niewykonalny.
 • Szef MON: Rząd zapowiada podwyżki dla żołnierzy

  Szef MON: Rząd zapowiada podwyżki dla żołnierzy

  Zatwierdzona we wtorek przez prezydenta podwyżka uposażenia żołnierzy Wojska Polskiego jest jeszcze wyższa niż ta, która weszła w życie od 1 stycznia tego roku. To jest dowód tego, że zarówno prezydent, jak i polski rząd dbają o wojsko - powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.
 • PGZ stawia na polski czołg

  PGZ stawia na polski czołg

  PGZ jest na ostatnim etapie opracowania nowej strategii działania. W średnim terminie koncern do 2023 roku chce zwiększyć udział swoich spółek w realizacji zamówień na potrzeby polskiego wojska. Grupa chce być dostawcą pierwszego wyboru dla Ministerstwa Obrony Narodowej.
 • PGZ szuka finansowania w bankach

  PGZ szuka finansowania w bankach

  Polska Grupa Zbrojeniowa po czterech miesiącach 2019 roku ma 9 mln zł skonsolidowanego zysku netto - poinformował prezes PGZ Witold Słowik. Grupa szuka środków na inwestycje, myśli m.in. o refinansowaniu w bankach, a także o emisji do 1 mld zł obligacji.
 • Więcej cyberbezpieczeństwa w polskiej armii

  Więcej cyberbezpieczeństwa w polskiej armii

  Już nie tylko w teorii i na papierze, ale również w praktyce - Polska rozwija swoje zdolności defensywne i ofensywne w cyberprzestrzeni, czyli - uznanym przez NATO w 2016 r. na szczycie w Warszawie - czwartym możliwym obszarze prowadzenia działań zbrojnych. Dotyczy to nie tylko wojska, ale również sektora publicznego i biznesu.
 • NIK miażdży inwestycje w MON

  NIK miażdży inwestycje w MON

  Wieloletnie opóźnienia, nieskuteczny nadzór nad wykonawcami, zaniedbania w procesie przygotowawczym - tak można podsumować realizację czterech spośród sześciu istotnych projektów "Programu inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa".
 • Drony Orlik za 800 mln zł dla naszej armii

  Drony Orlik za 800 mln zł dla naszej armii

  W piątek 30 listopada podpisana została umowa między konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Inspektoratem Uzbrojenia MON na dostawę 12 Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu kr. ORLIK. Wartość umowy to 789,7 mln zł, przy zapisanej opcji na zakup kolejnych 4 zestawów.

Filmy - MON (26)

 • Gen. Skrzypczak: Niech ktoś powie podatnikowi, ile z pieniędzy, które MON wydaje, zostaje w kraju

  "W końcu stało się to, co było obiecywane od trzech lat. Wojska specjalne dostały pierwsze śmigłowce i wydaje się, że tych śmigłowców wojskom specjalnych wystarczy, ponieważ wydaje się, że ta przyszła wojna to nie będzie na tych śmigłowcach. Nowe technologie, nowe rozwiązania, nowe systemy uzbrojenia dyskwalifikują śmigłowce tego typu" - tak zakup śmigłowców Black Hawk dla wojska skomentował gen. Waldemar Skrzypczak w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. "Cztery śmigłowce dla wojsk specjalnych wystarczą" - dodał.Jeśli chodzi o ich kadłuby, to będą robione w Polsce, ale jeśli chodzi o wyposażenie wewnętrzne, to to wszystko będzie importowane - tak o tym, gdzie będą budowane śmigłowce Black Hawk dla polskiej armii mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM gen. Waldemar Skrzypczak. Dopytywany czy zatem premier Mateusz Morawiecki kłamał mówiąc, że "od najmniejszej śrubki to będzie w Polsce zbudowana maszyna", odpowiedział: Trzeba być precyzyjnym. Nie zbudowana, a zmontowana, czyli złożona w Polsce. My nie mamy w polskich technologiach takich systemów, jakie są montowane na śmigłowcach dla wojsk specjalnych, wszystko to jest implementowane od Amerykanów. Proszę pamiętać jeszcze jedną rzecz, że Mielec to jest fabryka, w której nie ma kapitału polskiego. Jest sto procent kapitału obcego. Niech ktoś z tych, którzy decydują o zakupach powie naszemu podatnikowi, ile z pieniędzy, które MON wydaje, zostaje w kraju - mówił.
 • Szef MON rozmawiał w Brukseli o „Fort Trump”: Pentagon pracuje bardzo intensywnie nad polską ofertą, dotyczącą stałych baz amerykańskich

  - Sekretarz Mattis powiedział mi, że Pentagon pracuje bardzo intensywnie nad ofertą złożoną przez stronę Polską, dotyczącą stałych baz amerykańskich w Polsce - Mariusz Błaszczak opowiadał o szczegółach rozmowy z sekretarzem obrony USA w stolicy Belgii. Polski minister obrony narodowej przebywał w Brukseli na spotkaniu szefów resortów obrony sojuszu północnoatlantyckiego.
 • M. Błaszczak: Ważnym wyzwaniem pozostaje usprawnienie zdolności do odstraszania i obrony na flance wschodniej

  - Ważnym wyzwaniem pozostaje ciągle usprawnienie zdolności NATO do odstraszania i obrony na flance wschodniej – powiedział Mariusz Błaszczak, otwierając w Warszawie konferencję Komitetu Wojskowego NATO. Dodał, że już dokonano ogromnego postępu w tym kierunku, jednak potrzebne są dalsze działania. (TVN24/x-news)
 • M. Błaszczak: Cztery dywizje wojsk operacyjnych to wciąż za mało

  - Nowa dywizja - czwarta - w moim przekonaniu i w oparciu o analizy, które przeprowadziliśmy w Ministerstwie Obrony Narodowej, jest zasadna. Powiem więcej, że to nie jest już ten etap finalny. Uważam, że cztery dywizje wojsk operacyjnych to wciąż za mało dla zapewnienia bezpieczeństwa naszej ojczyźnie – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej wziął udział w konferencji "Rola i znaczenie czwartej dywizji w systemie obronnym państwa" zorganizowanej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Jak tłumaczył, cztery dywizje „to wciąż za mało dla zapewnienia bezpieczeństwa naszej ojczyźnie”. Zastrzegł jednak, że rząd premiera Morawieckiego będzie „sukcesywnie zwiększał zdolności obronne Polski”. (TVN24/x-news)