MON

Artykuły - MON (1307)

Filmy - MON (20)

 • Próba generalna przed defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego. Wisłostradą przejechały setki wojskowych maszyn

  W stolicy, tuż nad Wisłą odbyła się próba generalna przed defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego. W tym roku, zamiast Traktem Królewskim, żołnierze przejadą właśnie Wisłostradą. W próbie uczestniczył szef resortu Mariusz Błaszczak, który mówił o bezpieczeństwie kraju. - Moją misję, jako ministra obrony narodowej traktuje również w ten sposób, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Zadania jakie sobie postawiłem to stworzenie nowej dywizji operacyjnej Wojska Polskiego zlokalizowanej na wschód od Wisły, to wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt, stąd podpisanie umowy ze stroną amerykańską na kupienie baterii Patriot i trzeci cel to zwiększenie liczebności wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce – mówił minister Błaszczak. (TVN24/x-news)
 • "Jest to rozwiązanie pomostowe". Przed wizytą prezydenta i szefa MON w Australii ws. zakupu fregat dla marynarki

  W przyszłym tygodniu z wizytą do Australii uda się prezydent Andrzej Duda wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Polska delegacja będzie rozmawiała ze stroną australijską na temat zakupu używanych fregat typu Adelaide dla polskiej marynarki wojennej. – Jest to rozwiązanie pomostowe – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że w rozmowach wezmą udział wysłannicy ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ okręty są wyposażone w amerykańską broń. Rozmowy zakończyć ma podpisanie listu intencyjnego ws. zakupu fregat. (TVN24/x-news)
 • "Czyszczenie po Antonim Macierewiczu trwa". Audyt w MON, posłowie PO pytają o wydatki na organizację szczytu NATO

  Posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że według ich informacji w MON trwa audyt dotyczący okresu, kiedy resortem kierował Macierewicz. Posłowie Platformy - Czesław Mroczek, Paweł Suski i Cezary Tomczyk - ponownie odwiedzili siedzibę MON w ramach interwencji poselskiej. Jak relacjonował Mroczek, ich pytania dotyczyły sytuacji w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, działalności podkomisji smoleńskiej, stanu programów modernizacyjnych, spraw kadrowych i organizacji szczytu NATO w 2016 roku. – Czyszczenie po Antonim Macierewiczu trwa i odpowiada za nie Mariusz Błaszczak. Chcemy wiedzieć jakie płyną z tego wnioski – powiedział Tomczyk. Paweł Suski poinformował, że posłowie PO nie otrzymali dotąd informacji na temat wydatków, jakie resort poniósł organizując szczyt NATO w Warszawie. – Te wydatki wynosiły ponad 160 milionów złotych – powiedział Suski.
 • M. Błaszczak podpisał umowę na zakup rakiet Patriot. Zapłacimy za nie ok. 20 mln złotych

  Zapłacimy za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki 4 mld 750 mln dolarów. To dobra cena - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w czasie uroczystości podpisania umowy na zakup systemu antyrakietowego Patriot. Jak dodał, dostawy sprzętu rozpoczną się od 2022 r.