MON

Artykuły - MON (810)

Filmy - MON (15)

 • Gen. Skrzypczak: Niech ktoś powie podatnikowi, ile z pieniędzy, które MON wydaje, zostaje w kraju

  "W końcu stało się to, co było obiecywane od trzech lat. Wojska specjalne dostały pierwsze śmigłowce i wydaje się, że tych śmigłowców wojskom specjalnych wystarczy, ponieważ wydaje się, że ta przyszła wojna to nie będzie na tych śmigłowcach. Nowe technologie, nowe rozwiązania, nowe systemy uzbrojenia dyskwalifikują śmigłowce tego typu" - tak zakup śmigłowców Black Hawk dla wojska skomentował gen. Waldemar Skrzypczak w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. "Cztery śmigłowce dla wojsk specjalnych wystarczą" - dodał.Jeśli chodzi o ich kadłuby, to będą robione w Polsce, ale jeśli chodzi o wyposażenie wewnętrzne, to to wszystko będzie importowane - tak o tym, gdzie będą budowane śmigłowce Black Hawk dla polskiej armii mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM gen. Waldemar Skrzypczak. Dopytywany czy zatem premier Mateusz Morawiecki kłamał mówiąc, że "od najmniejszej śrubki to będzie w Polsce zbudowana maszyna", odpowiedział: Trzeba być precyzyjnym. Nie zbudowana, a zmontowana, czyli złożona w Polsce. My nie mamy w polskich technologiach takich systemów, jakie są montowane na śmigłowcach dla wojsk specjalnych, wszystko to jest implementowane od Amerykanów. Proszę pamiętać jeszcze jedną rzecz, że Mielec to jest fabryka, w której nie ma kapitału polskiego. Jest sto procent kapitału obcego. Niech ktoś z tych, którzy decydują o zakupach powie naszemu podatnikowi, ile z pieniędzy, które MON wydaje, zostaje w kraju - mówił.
 • Marek Jakubiak o zmianach personalnych w MON: Macierewicz sam wprowadził czystki, a kto mieczem walczy od miecza ginie

  „Minister Macierewicz sam wprowadził czystki, a kto mieczem walczy od miecza ginie. On tym wszystkim swoim współpracownikom trochę szkodził zapewniając im, że do końca życia i jeden dzień będą służyli w armii, w Ministerstwie Obrony Narodowej. A to nieprawda! I dzisiaj mamy taką oto sytuację, że oni się tak związali z ministrem Macierewiczem, że minister Błaszczak mówi: „To są ludzie Macierewicza”. Ja cały czas mówię: to mają być ludzie polskiej armii” - tak o przeprowadzanych zmianach personalnych w MON mówi w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Marek Jakubiak. Poseł Kukiz’15 dodaje: "Minister Macierewicz miał parę wad. I to były wady typu generalnego, i małostkowość wielka. Jest człowiekiem, który bardzo emocjami żyje, bardzo emocjami dzieli”. „Nastąpi pojednanie MON z prezydentem?” - dopytywał swojego gościa Robert Mazurek. „Już nastąpiło. To był kompetencyjny spór. Dzisiaj, jak widać, można współpracować” - podkreślił Jakubiak. W Porannej rozmowie w RMF FM pojawił się także temat Nowoczesnej. „Nie życzę im tego (rozpadu - przyp. red.). Ryszard Petru nie odpuści. On to zbudował, on wprowadził ludzi. Kopanie pod nim dołków i budowanie sobie odrębnych bytów politycznych u tych pań (u Katarzyny Lubnauer i Kamili Gasiuk-Pihowicz - przyp.red.) jest co najmniej nieodpowiedzialności” - powiedział gość RMF FM.
 • Dworczyk: W Wojskach Obrony Terytorialnej 8-10 tysięcy osób [Rozmowa online]

  „W tej chwili mamy zrekrutowanych między 8 a 10 tysięcy osób, które zadeklarowały chęć działania w ramach WOT. W tej chwili rozpoczynają się procedury. Do tej pory tymi żołnierzami, którzy w ramach tej formacji funkcjonują są oficerowie, podoficerowi albo szeregowi, którzy z albo z Narodowych Sił Rezerwowych albo z wojsk operacyjnych na własną prośbę przeszli do Wojsk Obrony Terytorialnej” – powiedział w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Michał Dworczyk. Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej dodawał, że wokół formacji narosło wiele mitów, np. dotyczących stopnia wyedukowania ochotników. „Wśród osób, które zgłosiły się do Wojskowych Komisji Uzupełnień, 40% to osoby z wyższym wykształceniem” – przekonywał. Marcin Zaborski pytał też o słowa Antoniego Macierewicza o katastrofie smoleńskiej, które wpisywały ją w kontekst rosyjskiej agresji. „Bez wątpienia jest to wydarzenie, które wpisuje się w cały rozwój relacji polsko-rosyjskich i relacji Rosji z UE. A to, w jaki sposób służby Federacji Rosyjskiej próbują grać tą katastrofą, na pewno uprawnia do tego rodzaju stwierdzeń” – uznał Dworczyk. „Jeśli chodzi o wojnę informacyjną, to jest ona faktem, to nie jest pomysł Antoniego Macierewicza ani PiS. Parlament Europejski podjął ostatnio uchwałę ws. wojny informacyjnej, którą prowadzi Rosja” – deklarował.
 • Wiceszef MON o Bartłomieju Misiewiczu

  Bartłomiej Misiewicz jest pracownikiem MON, tutaj nic się nie zmieniło – mówi wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. „Jeśli chodzi o rzecznika prasowego – w tej chwili rolę pełni Centrum Operacyjne MON” – dodaje gość Marcina Zaborskiego. Nowy wiceszef MON, pytany o salutowanie Misiewiczowi podkreśla: „absolutnie takie przypadki nie powinny mieć miejsca, ze względu na honor munduru Wojska Polskiego”. „Oficerowie powinni salutować tylko osobom do tego uprawnionym” – zapewnia Dworczyk.