Mołdawia

Artykuły - Mołdawia (102)

 • Mołdawia: Po tym jak banki dały kredyty na nowy gazociąg, Gazprom zaproponował korzystny kontrakt

  Mołdawia: Po tym jak banki dały kredyty na nowy gazociąg, Gazprom zaproponował korzystny kontrakt

  Umowy kredytowe na 92 mln euro, czyli ponad 80 proc. kosztów budowy nowego gazociągu z Rumunii otrzymała Mołdawia z EBOR i EBI. Kilka dni później rosyjski Gazprom przedłużył na korzystnych warunkach kontrakt na dostawy gazu - napisali analitycy OSW.
 • ​Mołdawia: Były premier Vlad Filat skazany na 9 lat więzienia

  ​Mołdawia: Były premier Vlad Filat skazany na 9 lat więzienia

  Były premier Mołdawii Vlad Filat został w poniedziałek skazany przez sąd w Kiszyniowie na dziewięć lat więzienia za nadużycie władzy i łapówki. Filat odrzuca oskarżenia, a jego obrońca uznał wyrok na politycznie umotywowany.
 • Mołdawia ma trzeciego premiera w ciągu roku

  Mołdawia ma trzeciego premiera w ciągu roku

  Parlament Mołdawii przegłosował w środę utworzenie nowego rządu; stanowisko premiera obejmie kompromisowy kandydat Pavel Filip. Jest to już trzeci mołdawski premier w ciągu niecałego roku.
 • Udaremniono próbę sprzedaży materiałów nuklearnych islamistom

  Udaremniono próbę sprzedaży materiałów nuklearnych islamistom

  Mołdawska policja we współpracy z amerykańskim FBI miała udaremnić cztery próby sprzedaży przez przemytników materiałów nuklearnych ekstremistom na Bliskim Wschodzie w ciągu pięciu minionych lat - poinformowała w środę agencja Associated Press.
 • Mołdawia: Z systemu bankowego wyprowadzono 1,5 mln dolarów?

  Mołdawia: Z systemu bankowego wyprowadzono 1,5 mln dolarów?

  Od niedzieli w stolicy Mołdawii Kiszyniowie trwa protest, którego uczestnicy domagają się wcześniejszych wyborów parlamentarnych i dymisji prezydenta Nicolae Timoftiego, któremu zarzucają uleganie oligarchom. W poniedziałek demonstranci rozbili w centrum miasta 40 namiotów.
 • El. Euro 2016: Austria - Mołdawia 1-0

  El. Euro 2016: Austria - Mołdawia 1-0

  To zwycięstwo nie było łatwe, szybkie i przyjemne, ale Austria pokonała Mołdawię i już wita się z Euro we Francji. Wciąż jest liderem grupy i tylko katastrofa mogłaby pozbawić ją awansu.
 • Po niedzielnych wyborach Mołdawia obawia się Rosji

  Po niedzielnych wyborach Mołdawia obawia się Rosji

  W niedzielnych wyborach przywódcy Gagauzji, autonomicznej prowincji Mołdawii, zwyciężyła prorosyjska kandydatka Irina Vlah, otrzymując 51,01 procent głosów. Drugie miejsce zajął mer stolicy, Komratu, Nicolai Dudoglo - 19,05 proc.
 • Mołdawia: Po wyborach Rosja może destabilizować sytuację

  W odbywających się dzisiaj wyborach do mołdawskiego parlamentu najpewniej zwyciężą siły proeuropejskie. W związku z tym wzrasta niebezpieczeństwo destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Mołdawii ze strony Rosji.
 • Rumunia i Mołdawia poparły suwerenność Ukrainy

  Rumunia i Mołdawia poparły suwerenność Ukrainy

  Premierzy Rumunii i Mołdawii Victor Ponta i Iurie Leanca zapewnili w czwartek w Kijowie premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, że popierają jedność terytorialną jego kraju i opowiedzieli się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu w obwodzie donieckim i ługańskim.
 • Breedlove: W Mołdawii Rosja stosuje elementy wojny hybrydowej

  Breedlove: W Mołdawii Rosja stosuje elementy wojny hybrydowej

  Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove powiedział w poniedziałek, że wiele wskazuje na to, że Rosja stosuje w Mołdawii elementy strategii wojny hybrydowej. Przypomniał, że dzięki takim działaniom udało się Moskwie oderwać Krym od Ukrainy.

Filmy - Mołdawia (6)

 • Przepis na mołdawskie faszerowane pomidory

  Przepis na mołdawskie faszerowane pomidory to prosty sposób na przyrządzenie delikatnej, pięknie wyglądającej przekąski ze świeżych składników, które dzięki swojej soczystości zostawiają przyjemne wrażenia na podniebieniu! Krojone pomidory nadziane pastą z bryndzy i czosnku, delikatnie doprawiona pieprzem - w ten sposób w parę chwil przygotujecie przepyszną przekąskę, której sam wygląd przyciąga wzrok!
 • Uchodźcy z Ukrainy szukają schronienia w Mołdawii

  Coraz więcej ludzi z ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy ucieka do Mołdawii. W tym najbiedniejszym kraju Europy są mile widziani - ale przecież nie przestają myśleć o własnej ojczyźnie. Tymczasem mołdawscy urzędnicy imigracyjni zaczynają niepokoić się rosnącą liczbą uchodźców. - Nie mamy odpowiednich warunków, by ich wszystkich zakwaterować. Brakuje nam na to środków - mówią. Ale i tak Ukraińcom nie jest w Mołdawii źle. W ciągu kilku miesięcy otrzymują zezwolenie na pobyt, drobne wsparcie finansowe i - co najważniejsze - pozwolenie na pracę. Zatrudnienie to nie tylko możliwość utrzymania siebie i rodziny; dla Ukraińców to również znak życzliwości ze strony Mołdawian. Ci ostatni rzeczywiście z sympatią odnoszą się do przybyszów. - Za sowieckich czasów byliśmy jednym narodem, dlatego powinniśmy im pomagać - z takimi opiniami można się spotkać bardzo często. W Mołdawii z trwogą obserwują rozwój wypadków na Ukrainie. Na początku lat 90. kraj ten znalazł się w podobnej sytuacji i wskutek wojny domowej utracił Naddniestrze. Dziś linii demarkacyjnej pilnują żołnierze, ale spokój na granicy jest kruchy. Ukraińcy dobrze rozumieją obawy Mołdawian. Oni już wiedzą, czym jest piekło wewnętrznego konfliktu...
 • Żyją jak w Związku Radzieckim. I wolą Rosję od UE!

  Mołdawia zdecydowała się na członkostwo w UE. Problem w tym, że do Mołdawii należy także położony na południowym wschodzie autonomiczny region Gagauzji, którego mieszkańcy wolą raczej unię z Rosją niż zbliżenie z Unią Europejską.
 • Krym już rosyjski. Kolej na Naddniestrze i Mołdawię?

  Po wydarzeniach na Krymie niektórzy mieszkańcy Mołdawii i Naddniestrza chcą, by także ich regiony zostały przyłączone do Rosji. Najważniejsze są dla nich argumenty ekonomiczne.