mobbing

Synonimy:
mobbing w pracy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Mobbing (71)

 • Zaskakujące dane z polskich sądów w kwestii mobbingu

  Zaskakujące dane z polskich sądów w kwestii mobbingu

  W pierwszych trzech kwartałach ub.r. w sądach rejonowych było do rozpoznania 495 spraw o odszkodowanie i zadośćuczynienie w związku z mobbingiem. To o 12 mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Z kolei z 477 do 510 wzrosła liczba spraw o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu.
 • Mobbing w szkole – jak chronić przed nim nasze dzieci?

  Mobbing w szkole – jak chronić przed nim nasze dzieci?

  Czym jest mobbing? Jak pomóc dziecku, które jest jego ofiarą w szkole? W jaki sposób powinni zachować się rodzice i nauczyciele? Na te pytania odpowiadają psychologowie – Magdalena Kruk-Rogucka oraz Barbara Kosmala z Centrum Medycznego Damiana.
 • Francja: Kary więzienia za śmiertelny mobbing

  Francja: Kary więzienia za śmiertelny mobbing

  Dziesięć lat po bezprzykładnej fali samobójstw we francuskim Telekomie, trzech jego byłych menedżerów zostało skazanych za mobbing na kary więzienia.
 • Praca hostess nie jest łatwa i przyjemna

  Praca hostess nie jest łatwa i przyjemna

  Hostessing w Polsce jest pełen nadużyć ze strony klientów i pracodawców. Pierwszy raport dotyczący tej branży wskazuje patologie rynku.
 • Lepsza ochrona dla pracownika. Podwładny będzie mógł łatwiej dochodzić odszkodowania

  Lepsza ochrona dla pracownika. Podwładny będzie mógł łatwiej dochodzić odszkodowania

  Wsparcie zyskają też zatrudnieni przez pracodawcę, który porzucił działalność.
 • Sprawdź, czy możesz paść ofiarą mobbingu

  Sprawdź, czy możesz paść ofiarą mobbingu

  Zdaniem psycholog biznesu Iwony Golonko ofiarami mobbingu zostają częściej osoby o zaburzonym poczuciu własnej wartości, którym trudno jest asertywnie postawić granice drugiej osobie. Jednocześnie mobbing i dyskryminacja w pracy stają się zjawiskami coraz bardziej powszechnymi. W 2017 roku przed polskimi sądami toczyło się prawie 2,5 tysiąca postępowań o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji lub mobbingu.
 • B. Raczkowski: W Polsce nawet 90 proc. roszczeń mobbingowych jest nieuzasadnionych

  B. Raczkowski: W Polsce nawet 90 proc. roszczeń mobbingowych jest nieuzasadnionych

  Statystyki zniechęcają do rozpoczynania spraw przeciwko pracodawcom. Jednak w zdecydowanej większości przypadków dochodzi do nadużywania i błędnego pojmowania mobbingu. Często staje się on bronią w rękach osób, które ośmieszały czy poniżały innych. Sytuacji pokrzywdzonych nie ułatwia też ustawowa definicja nękania. Nawet orzecznictwo Sądu Najwyższego sugeruje inne rozwiązania, które łatwiej pozwalają osiągnąć zadośćuczynienie. Mowa tu przede wszystkim o roszczeniach związanych z ochroną dóbr osobistych czy molestowaniem. Wieloletni praktyk i znawca tematu, adwokat Bartłomiej Raczkowski, wskazuje długą listę przyczyn niepowodzeń pracowników w bataliach sądowych.
 • Kiedy szef rządzi twardą ręką, a kiedy mobbinguje?

  Kiedy szef rządzi twardą ręką, a kiedy mobbinguje?

  W polskim prawie funkcjonuje wiele przepisów, które mają chronić pracowników nawet przed własnym pracodawcą. Często zdarza się jednak, że osoby zatrudnione są ofiarami mobbingu, co przekłada się na ich poważne problemy ze zdrowiem. Mało kto decyduje się rozpocząć "sądową wojnę" z własnym szefem, bowiem niewiele spraw kończy się sukcesem, w szczególności z perspektywy pracownika. Mimo sporej liczby opracowań, przepisy pracy dotyczące tego zagadnienia nie są jednoznaczne. Czym tak naprawdę jest mobbing? Czy można się przed nim bronić?
 • Upokorzenie zatrudnionego może kosztować pracodawcę równowartość jego pensji za okres wypowiedzenia

  Upokorzenie zatrudnionego może kosztować pracodawcę równowartość jego pensji za okres wypowiedzenia

  Pracownik, który jest poniżany przez szefa, ma prawo niezwłocznie złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz skierować sprawę do sądu. Jeśli ją wygra, otrzyma odszkodowanie. Musi jednak liczyć się z obowiązkiem dostarczenia odpowiednich dowodów.
 • Mobbing w pracy: Alarmujące wyniki badania

  Mobbing w pracy: Alarmujące wyniki badania

  Jak wynika z badania firmy Sedlak & Sedlak, 15 procent Polaków przyznaje się do pracy w środowisku noszącym znamiona mobbingu. Alarmujące są dane wskazujące, że połowa pracowników boi się poinformować o tym problemie przełożonych lub wyznaczonych do tego osób.

Filmy - Mobbing (9)

 • Jak się bronić przed mobbingiem?

  Po czym poznać mobbing? – To jest działanie, zachowanie skierowane przeciwko pracownikowi – powiedziała Anna Jabłońska. – Te działania muszą być długotrwałe – zaznaczyła ekspert ds. bezpieczeństwa pracy. Jak się przed tym bronić? (Dzień Dobry TVN/ x-news)
 • Edyta Odyjas o warunkach pracy w sądach i prokuraturach: Mobbing, grzyb, szczury

  Protestujący pracownicy sądów i prokuratur w miasteczku namiotowym przed Ministerstwem Sprawiedliwości czekają na premiera – mówiła Edyta Odyjas, gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Przyznała, że protestujący nie wiedzą, czy szef rządu ich odwiedzi, choć został zaproszony na piśmie. "Mobbing, grzyb, szczury, musisz sobie nawet długopis kupić sam, a potem 8 lat zamrożonej pensji. Narastała frustracja, kiedy dociążano nas kolejnymi obowiązkami" – tak warunki pracy w sądach i prokuraturach opisuje przedstawiciela "Solidarności" pracowników sądownictwa. Jej zdaniem, "kodeks pracy nie jest szanowany w wymiarze sprawiedliwości".
 • Sprawdź, czy możesz paść ofiarą mobbingu

  Zdaniem psycholog biznesu Iwony Golonko ofiarami mobbingu zostają częściej osoby o zaburzonym poczuciu własnej wartości, którym trudno jest asertywnie postawić granice drugiej osobie. Jednocześnie mobbing i dyskryminacja w pracy stają się zjawiskami coraz bardziej powszechnymi. W 2017 roku przed polskimi sądami toczyło się prawie 2,5 tysiąca postępowań o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji lub mobbingu.
 • Szumlewicz: Prawa człowieka są łamane brutalnie na masową skalę

  „Polska nie jest państwem prawa. Nie jest państwem prawa nie tylko dlatego, że obecna władza niszczy kolejne instytucje, zawłaszcza sądy, zniszczyła Trybunał Konstytucyjny czy niszczy Sąd Najwyższy, ale też dlatego, że prawo jest łamane masowo na rynku pracy. Mnóstwo pracowników nie dostaje pensji na czas, jest zatrudnionych w ramach umów śmieciowych, gdzie tych to umów nie powinno być. Ale jest też jeszcze taki jeden obszar, w którym tak naprawdę prawa człowieka są łamane brutalnie na masową skalę i niestety ani rząd obecny, ani poprzedni w ogóle się tym nie interesuje. Mianowicie mam na myśli mobbing” – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.