młodzież

Artykuły - Młodzież (271)

 • Jak chronić dzieci i nastolatków przed samobójstwem?

  Jak chronić dzieci i nastolatków przed samobójstwem?

  Rodzice często nie wiedzą, jak reagować, gdy dziecko mówi o swoich myślach samobójczych. Zakładają, że nastolatki są labilne emocjonalnie, a ich zachowania po prostu są wpisane w ten etap rozwoju. Tymczasem nigdy nie wiadomo, kto popełni samobójstwo, a kto nie. Dlatego tak istotne jest, żeby reagować w przemyślany sposób. Co musisz wiedzieć? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
 • Igrzyska śmierci — pełna emocji książka na wakacje!

  Igrzyska śmierci — pełna emocji książka na wakacje!

  Ta popularna powieść młodzieżowa z pewnością zaskoczy także starszych czytelników. Lekki język, niesamowity świat przedstawiony i wartka akcja sprawiają, że Igrzyska śmierci Susanne Collins po prostu trzeba przeczytać!
 • YouTube rzuca wyzwanie TikTok

  YouTube rzuca wyzwanie TikTok

  Należący do koncernu Google, YouTube pozazdrościł popularności aplikacji TikTok i zapowiada jej własny odpowiednik o nazwie „Shorts”.
 • Grzechy młodych

  Grzechy młodych

  Hazard, alkohol, papierosy i uzależnienie od internetu – to problemy niepokojąco dużej liczby młodych ludzi w Polsce. Choć używanie dopalaczy spada, to wciąż zbyt wielu uczniów po nie sięga.
 • Młodzież, która nie robi zupełnie nic. Oto europejskie pokolenie NEET-sów

  Młodzież, która nie robi zupełnie nic. Oto europejskie pokolenie NEET-sów

  W Unii Europejskiej żyje prawie 90 milionów młodych osób w wieku 15-29 lat, co stanowi 17 proc. ogółu mieszkańców. Niestety duża cześć z nich to dorosłe dzieci, które nie pracują, nie uczą się i wciąż pozostają na utrzymaniu rodziców.
 • UE: Dramatyczne dane dot. młodych ludzi

  UE: Dramatyczne dane dot. młodych ludzi

  Prawie 5 mln (17,3 proc.) młodych mieszkańców UE w wieku od 20 do 24 lat nie uczy się, ani nie pracuje - podał Eurostat. Najwięcej osób w takiej sytuacji jest we Włoszech i w Grecji, natomiast w Polsce ten wskaźnik wyniósł w 2015 roku 17,6 proc.
 • "Rzeczpospolita": Młodzi Polacy na garnuszku rodziców

  Polacy usamodzielniają się coraz później. Ponad 40 proc. osób powyżej 50 lat przyznaje, że mieszkają z nimi dzieci - pisze "Rzeczpospolita".
 • Praca w wakacje: Jak dorobić, mając "naście" lat?

  Praca w wakacje: Jak dorobić, mając "naście" lat?

  Z danych CBOS wynika, że wakacyjne dorabianie jest wśród młodzieży bardzo popularne. Centrum podaje, że w czasie poprzednich wakacji w co czwartym gospodarstwie domowym, w którym były dzieci w wieku szkolnym, przynajmniej jedno pracowało zarobkowo. Najbardziej przedsiębiorczy nastolatkowie chętnie wykorzystują letnie miesiące na znalezienie pracy, dzięki której mogą np. zarobić na wakacyjny wyjazd i - co równie ważne - zebrać pierwsze doświadczenia. Wachlarz zajęć, których mogą podejmować się zarobkowo uczniowie, jest naprawdę szeroki.

Filmy - Młodzież (10)

 • Młodzi piją na potęgę, a dorośli na to pozwalają?

  Według badań połowa polskich 15-latków przynajmniej raz w życiu była pijana. Spożywanie alkoholu w wieku dojrzewania niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Czy łatwo jest nastolatkom zdobyć alkohol? W Polsce obowiązuje ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Rozpijanie nieletnich jest karalne, a sklepom, które sprzedają alkohol dzieciom i młodzieży może zostać odebrana koncesja. Mimo to w wielu sklepach osoby niepełnoletnie bez problemu mogą kupić alkohol, nierzadko także mogą liczyć na pomoc osób trzecich. Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej sięgają po alkohol? Dlaczego dorośli przymykają oko na nastolatków spożywających alkohol? O tym dyskutowali Sylwester Soćko, terapeuta uzależnień oraz socjolog Natalia Tur. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy polska młodzież ma problem z lekami uspokajającymi?

  Wśród młodzieży moda zmienia się bardzo szybko. Do niedawna bardzo duże zagrożenie stanowiły środki pobudzające i dopalacze. Dzisiaj jednak coraz bardziej popularne są leki uspokajające. Jaka jest skala tego zjawiska w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli psychoterapeuta Sylwester Soćko i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt” Daria Chmiel. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Cukrzyca atakuje dzieci i młodzież

  Lekarze alarmują: coraz więcej młodych ludzi choruje na cukrzycę! Na Wyspach Brytyjskich to już prawdziwa plaga. Według raportu opublikowanego 9 marca, w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 2013/2014 zarejestrowanych było aż 26 867 przypadków cukrzycy u dzieci, nastolatków i ludzi młodych (dane dotyczą przedziału wiekowego 0-25 lat). Mowa o cukrzycy typu 1 (łac. diabetes mellitus), zwanej też cukrzycą insulinozależną. Również cukrzyca typu 2 – choroba, która kiedyś była powszechna wśród osób dorosłych – częściej atakuje dziś młodsze grupy wiekowe. Winę za to ponoszą przede wszystkim błędy w żywieniu dzieci i młodzieży. Niepełnowartościowe, śmieciowe jedzenie, zawierające duże ilości cukru, powoduje rozregulowanie się gospodarki węglowodanowej młodego organizmu. Problemom tym towarzyszą nadwaga, otyłość i nadciśnienie. Skuteczne leczenie cukrzycy u młodych ludzi wymaga stałej kontroli metabolicznej, zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. Niestety, niezbędna jest też farmakoterapia.
 • Wzrasta zainteresowanie seksem wśród dzieci i nastolatków

  Ciekawość spraw związanych z seksem jest u współczesnych dzieci większa niż u ich rodziców, kiedy ci ostatni sami byli dziećmi. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że swoją pierwszą rozmowę o seksie i płciowości większość dzieci odbywa z rodzicami jeszcze przed ukończeniem 10. roku życia. Ma na to wpływ Internet, który sprawia, że najmłodsi na wcześniejszym etapie zapoznają się z tak zwanymi "wstydliwymi" (przede wszystkim dla rodziców) tematami. Specjaliście nie mają jednak wątpliwości: z dziećmi trzeba rozmawiać o seksie, przezwyciężając fałszywy wstyd. W ten sposób możemy je również uchronić przed zagrożeniami w sieci.