mirosław gronicki

Artykuły - Mirosław gronicki (44)

 • Biznes: W Polsce giełda wciąż jest niedoceniana

  Biznes: W Polsce giełda wciąż jest niedoceniana

  - Warszawska giełda jest mocno niedoceniana. Od lat spełnia ona swoją rolę i wspiera wzrost gospodarczy w Polsce. Mogło być lepiej, ale nie zapominajmy, że rynek kapitałowy był u nas tworzony od podstaw - mówi w rozmowie z Interią Mirosław Gronicki, minister finansów w rządzie Marka Belki.
 • Badanie: Gdyby nie OFE, nasz PKB nie rósłby w obecnym tempie

  Badanie: Gdyby nie OFE, nasz PKB nie rósłby w obecnym tempie

  Mimo niekorzystnego wpływu OFE na dług publiczny i deficyt, przyczyniły się one do znaczącego przyspieszenia tempa wzrostu naszej gospodarki - wynika z analizy ekonomistów Mirosława Gronickiego i Janusza Jankowiaka, przygotowanej na zlecenie Konfederacji Lewiatan.
 • Teraz nie ma warunków wejścia do strefy euro - Hausner, Gronicki

  Teraz nie ma warunków wejścia do strefy euro - Hausner, Gronicki

  - Teraz nie ma zarówno nominalnych, jak i strukturalnych warunków wejścia do strefy euro, jednak nie należy rezygnować z wysiłków ekonomicznych i politycznych, aby Polska została członkiem unii walutowej - oceniają Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej i Mirosław Gronicki, doradca prezesa NBP.
 • Poziom polskiego zadłużenia jest za wysoki!

  Poziom polskiego zadłużenia jest za wysoki!

  - Poziom polskiego zadłużenia jest niewielki, ale jest za wysoki w stosunku do poziomu polskiego rozwoju - uważa Mirosław Gronicki, doradca prezesa NBP. Jego zdaniem notowania CDS na polskie obligacje są formą karania Polski przez rynki za prowadzenie "nierozsądnej" polityki gospodarczej.
 • Wzrost PKB w '12 z dużym prawdopodobieństwiem między 2 a 3 proc.

  W przyszłym roku dynamika PKB z dużym prawdopodobieństwem wyniesie między 2 a 3 proc. - uważa Mirosław Gronicki, doradca prezesa NBP. Jego zdaniem, jeśli chodzi o ryzyko przekroczenia poziomu 55 proc. długu w relacji do PKB, to powyżej kursu 4,50 za euro "zaczyna dzwonić dzwonek alarmowy".
 • Dla naszego kraju najgorsze będą najbliższe kwartały

  Dla naszego kraju najgorsze będą najbliższe kwartały

  Zewnętrzne warunki funkcjonowania polskiej gospodarki pogorszą się odczuwalnie w ciągu 4-6 kwartałów i będą wytwarzać w stosunku do niej zakłócające i słabo przewidywalne impulsy - uważają: Jerzy Hausner, członek RPP i Mirosław Gronicki, doradca prezesa NBP.
 • Czy po wyborach przeżyjemy szok?

  Czy po wyborach przeżyjemy szok?

  Spowolnienie tempa wzrostu PKB, które nadejdzie w drugiej połowie tego roku, spowoduje, że całoroczna dynamika wzrostu gospodarki będzie nieco niższa niż 4 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Mirosław Gronicki, były minister finansów, doradca prezesa NBP.
 • "Rz": Gronicki sceptycznie o możliwości niższego deficytu budżetowego w 2011

  Mirosław Gronicki, doradca prezesa NBP sceptycznie wyraził się o możliwości uzyskania deficytu budżetowego niższego niż 30 mld zł w 2011 roku oraz prawdopodobieństwie zejścia z deficytem finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 roku.
 • Polityka monetarna i fiskalna powinny być zacieśniane - Hausner, Gronicki

  Polityka monetarna i fiskalna powinny być zacieśniane - Hausner, Gronicki

  - W obecnej sytuacji "jedyny w miarę bezpieczny" scenariusz to równoległe zacieśnienie polityki fiskalnej i monetarnej - uważają Jerzy Hausner z RPP i Mirosław Gronicki, doradca prezesa NBP. Ich zdaniem, konsekwencją odłożenia zacieśnienia fiskalnego będzie silniejsze zacieśnienie monetarne.
 • Gronicki wesprze TP SA

  Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TP SA powołało do rady nadzorczej spółki Ronalda Freemana oraz Mirosława Gronickiego - poinformowała spółka w komunikacie.