Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Synonimy:
MSZ,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Spraw Zagranicznych (3080)

 • Trump szykuje nowe cła, chiński MSZ zapowiada stanowcze środki

  Trump szykuje nowe cła, chiński MSZ zapowiada stanowcze środki

  - Chiny podejmą stanowcze środki, by bronić swoich interesów handlowych - zapowiedział w środę w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ. Media podają, że amerykański prezydent Donald Trump szykuje cła na importowane z Chin produkty warte nawet 60 mld USD rocznie.
 • "Rzeczpospolita": MSZ wystawia rachunek za zmowę

  "Rzeczpospolita": MSZ wystawia rachunek za zmowę

  Przetarg na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej był ustawiony. Dlatego resort dyplomacji chce, by oskarżeni oddali 14 mln zł - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".
 • Lecą głowy w MSZ. Kilkudziesięciu odwołanych urzędników

  Lecą głowy w MSZ. Kilkudziesięciu odwołanych urzędników

  Szef MSZ Jacek Czaputowicz rozwiązał gabinet polityczny. Odwołano także m.in. 10 ambasadorów, którzy opuszczą placówki do lata br., dziewięciu dyrektorów departamentów i siedmiu konsulów generalnych. Przy okazji powołano nowych wiceministrów, w tym dr hab. Piotra Wawrzyka z Uniwersytetu Warszawskiego.
 • Tajemnicze ekspertyzy MSZ w sprawie Donalda Tuska. Jest odwołanie

  Tajemnicze ekspertyzy MSZ w sprawie Donalda Tuska. Jest odwołanie

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wyroku nakazującego ujawnienie ekspertyz dotyczących prawomocności ponownego wyboru Donalda Tuska na funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, na które powoływał się minister Witold Waszczykowski - poinformował PAP resort dyplomacji.
 • Ambasada RP odpowiada: Rosja była informowana o demontażu pomnika w Trzcianie

  Ambasada RP odpowiada: Rosja była informowana o demontażu pomnika w Trzcianie

  Ambasada RP w Moskwie poinformowała, że strona rosyjska była informowana z wyprzedzeniem przez polskie Ministerstwo Kultury o planowanej rewitalizacji Placu Pocztowego w Trzciance, wiążącej się z koniecznością demontażu usytuowanego na placu pomnika Armii Czerwonej.
 • Szef litewskiego MSZ skomentował sprawę inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej

  Szef litewskiego MSZ skomentował sprawę inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej

  Szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius skomentował w poniedziałek decyzję MSWiA o umieszczeniu w polskim paszporcie inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej na wileńskim cmentarzu na Rossie. "Jeżeli w Polsce brakuje znamiennych miejsc, to możemy im pożyczyć" - podsumował Linkeviczius.
 • Szef węgierskiego MSZ: Polska może liczyć na naszą solidarność

  Szef węgierskiego MSZ: Polska może liczyć na naszą solidarność

  - Polska może liczyć na solidarność Węgier, a stosowanie przez Komisję Europejską podwójnych standardów wobec Polski jest nie do przyjęcia – oświadczył w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na konferencji prasowej w Budapeszcie.
 • ​Czystki w MSZ. Ambasadorowie tracą posady

  ​Czystki w MSZ. Ambasadorowie tracą posady

  Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski realizuje nakaz Jarosława Kaczyńskiego, który publicznie nakazał mu, aby pozbył się "złogów" z ministerstwa - podaje "Rzeczpospolita".
 • MSZ wzywa przedstawiciela KE w Polsce

  MSZ wzywa przedstawiciela KE w Polsce

  W związku z przekazaną Komisji Europejskiej analizą dotyczącą praworządności w Polsce Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do złożenia wyjaśnień dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marka Prawdę - poinformowało MSZ w komunikacie przesłanym PAP.
 • Wyciekła kolejna notatka z MSZ. Dotyczy wraku tupolewa

  Wyciekła kolejna notatka z MSZ. Dotyczy wraku tupolewa

  ​Do stycznia 2011 roku rząd nie podejmował zasadniczo działań zmierzających do zwrotu wraku Tu-154M; polska strona zażądała od Rosji "bezzwłocznego zwrotu" wraku w 2012 roku - wynika z notatki opracowanej w 2013 roku w MSZ, do której dotarła PAP.

Filmy - Ministerstwo Spraw Zagranicznych (17)

 • "Najbliższe tygodnie spędzę w Warszawie". Ambasador Rosji po rozmowie w polskim MSZ

  Najbliższe tygodnie spędzę w Warszawie – zapowiedział ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew po spotkaniu w MSZ. Poinformował, że dowiedział się o decyzjach strony polskiej, nie chciał ich komentować. - Decyzja zapadła, ale o tym poinformuje strona polska - podkreślił ambasador. Ambasador rozmawiał z wiceministrem Piotrem Wawrzykiem. Wezwanie ma mieć związek z otruciem byłego szpiega Siergieja Skripala i jego córki w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Rosyjskie media podały, że podobne wezwania otrzymali również dyplomaci rosyjscy w krajach bałtyckich.
 • Waszczykowski o ustawie o IPN: Izrael od lat jej nie akceptował. MSZ ostrzegało przed tym

  „Sprawa tej ustawy (o IPN – przyp. red.) była procedowana od kilku lat i od kilku lat strona izraelska jej nie akceptowała. MSZ ostrzegało przed tym” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Dlaczego jednak ustawa przeszła, skoro resort dyplomacji przed nią ostrzegał? „Ta ustawa była procedowana przez inny resort, przez Ministerstwo Sprawiedliwości” – powiedział. Były szef dyplomacji przyznał także, że nie nazwałby nowego ministra Jacka Czaputowicza „eksperymentem”. „Dzisiaj każdego nowego ministra czeka wiele problemów, być może niektórych nie do rozwiązania” – mówił. Na pytanie, czy ekspert powinien stać na czele MSZ, odpowiedział: „Czasem prowizorki są bardzo trwałe w życiu, również w Polsce”. Dodał także, że z premier Beatą Szydło umawiał się na zarządzanie dyplomacją przez całą kadencję. „Szkoda, że naszemu rządowi nie dano więcej, niż dwa lata”. Powiedział również, że przez dwa lata prowadził dialog z Komisją Europejską. „Na każdą korespondencję Timmermansa była sążnista odpowiedź ze strony Polski” – mówił gość Roberta Mazurka.
 • Jacek Czaputowicz: Rzeczywiście stosunki z Izraelem są napięte

  „To już jest poważna sprawa, rzeczywiście te stosunki są napięte” – tak o sytuacji na linii Polska-Izrael mówi w Porannej rozmowie w RMF FM minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. „Polska stoi tutaj na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim” – tłumaczy gość Roberta Mazurka. Według niego zarzuty o tym, że nowelizacja ustawy o IPN będzie kneblowała badaczy, są nieprawdziwe. „Ustawa wyraźnie głosi w jednym z artykułów, że ustawa nie dotyczy badań historycznych, działalności artystycznej” – mówi szef MSZ.
 • Jacek Czaputowicz o zmianach w MSZ: Nie jest to czystka, to normalna procedura

  „Obejmując stanowisko powiedziałem, że będą zmiany, dlatego że każdy minister ma prawo dobrać sobie ekipę. Nie jest to czystka, (…) normalna procedura zmiany” - tak wymianę 9 dyrektorów departamentów skomentował na antenie RMF FM Jacek Czaputowicz. Minister Spraw Zagranicznych dodał, że to, co dzieje się teraz w MSZ-cie „to ciąg dalszy zmian zainicjowanych przez pana ministra Waszczykowskiego, bo one dotyczą osób, które były powołane za poprzedniego rządu”. „Spotkałem się z (Witoldem Waszczykowskim - przyp.red.) już po nominacji. Mieliśmy 3-godzinną rozmowę. Przekazał mi różne swoje uwagi, za co jestem mu wdzięczny, przekazał mi stanowisko. Jesteśmy w stałym kontakcie. Chcę powiedzieć, że cenię jego politykę jako politykę odważną. Czuję się jako kontynuator tej polityki, być może trochę innymi metodami” - podkreślił gość RMF FM. Jacek Czaputowicz w rozmowie z Robertem Mazurkiem powiedział również, że w czwartek spotyka się z Fransem Timmermansem. „Mam nadzieję, że (Komisja Europejska - przyp.red.) uzna nasze prawo do reformy sądownictwa, która nie ma na celu uzależnienie jej polityczne od rządu, tylko uniezależnienie i zwiększenie efektywności. Polakom należą się sprawnie działające sądy” - powiedział Czaputowicz. W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM padło także pytanie, o co tak naprawdę, w tej całej polsko-izraleskiej sprawie dotyczącej ustawy o IPN, chodzi Izraelowi. „Tam (w Izraelu - przyp.red.) jest też całe środowisko wpływowe osób, które przeżyły Holokaust. Maja bardzo złe doświadczenia z Polski. I w swoich świadectwach obciążają też wiele przypadków haniebnego zachowania Polaków. Te środowiska obawiają się tego, że być może ta ustawa doprowadzi do tego, że nie będą mogli dawać tego świadectwa. My uspokajamy, że obciążanie narodu polskiego nie dotyczy indywidualnych przypadków działań obywateli Polski w tamtym okresie” - wyjaśnił gość Roberta Mazurka.