Ministerstwo Rolnictwa

Artykuły - Ministerstwo Rolnictwa (149)

 • Rolnictwo: Pandemia zagraża rynkom

  Rolnictwo: Pandemia zagraża rynkom

  Pandemia COVID-19 zagraża rynkom rolnym UE. W razie pogorszenia się sytuacji, KE powinna wprowadzić skup interwencyjny, dopłaty do przechowywania czy wsparcie finansowe dla rolników - mówił minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas wideokonferencji unijnych ministrów rolnictwa. W Polsce szczególnie trudna sytuacja jest na rynku wieprzowiny.
 • Ponad 1 mld zł trafi do rolników poszkodowanych przez COVID-19

  Ponad 1 mld zł trafi do rolników poszkodowanych przez COVID-19

  Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie. W ciągu kilku tygodni trafi do nich ponad 1 mld zł. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa wsparcie nie będzie mogło jednak przekroczyć 7 tys. euro.
 • Susza: Na jaką pomoc będą mogli liczyć rolnicy?

  Susza: Na jaką pomoc będą mogli liczyć rolnicy?

  "Z pewnością przedłużający się okres suszy może być czynnikiem zwiększającym presję na wzrost cen niektórych produktów żywnościowych" - odpowiada na pytania Interii Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Informuj też, że prowadzone są intensywne prace, które mają na celu usprawnienie procesu szacowania szkód powstałych w wyniku suszy i znaczne odciążenie komisji szacujących szkody powstałe w wyniku suszy jeszcze w bieżącym roku.
 • Romanowski: Do 25 lipca ma być wzór umowy kontraktowej dla producentów owoców

  Do 25 lipca ma być wypracowany wzór umowy kontraktowej dla producentów owoców - poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dodał, że jednocześnie UOKiK prowadzi kontrolę, w której sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku owoców miękkich.
 • Kryzys na rynku malin trwa. "Ten sezon jest dla nas przegrany"

  Kryzys na rynku malin trwa. "Ten sezon jest dla nas przegrany"

  "Ten sezon jest dla nas praktycznie przegrany" - mówią w rozmowie z RMF FM hodowcy malin. Wczoraj w Ministerstwie Rolnictwa prosili o interwencję, ale usłyszeli, że doraźnych działań nie będzie. Wielu plantatorów od poniedziałku nie zbiera owoców - to protest przeciwko niskim cenom w skupach.
 • Ministerstwo rolnictwa planuje przedłużenie okresu stosowania pasz GMO

  Ministerstwo rolnictwa planuje przedłużenie okresu stosowania pasz GMO

  - Ministerstwo rolnictwa, po uzyskaniu opinii członków zespołu ds. alternatywnych źródeł białka, planuje przedłużyć okres stosowania w żywieniu zwierząt pasz GMO do 2024 r - poinformowała wiceminister rolnictwa Ewa Lech.
 • Ulga podatkowa na zieleń na balkonach i w ogródkach we Włoszech

  Ulga podatkowa na zieleń na balkonach i w ogródkach we Włoszech

  Rząd Włoch wprowadza ulgę podatkową na zieleń. Korzystający z niej mogą odpisać od podatku 36 proc. kosztów poniesionych na udekorowanie kwiatami i roślinami tarasów i ogrodów, w domach prywatnych i wspólnotach mieszkaniowych - podało Ministerstwo Rolnictwa.
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce kontrolować handel ziemią!

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce kontrolować handel ziemią!

  Ministerstwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizuje możliwość wprowadzenia do ustawy o obrocie ziemią rozwiązań zaczerpniętych z kodeksu urbanistycznego.
 • MRiRW: 100 ton żywności w akcji promocyjnej dla pielgrzymów na ŚDM

  MRiRW: 100 ton żywności w akcji promocyjnej dla pielgrzymów na ŚDM

  40 tys. butelek soków jabłkowych, 8 ton jabłek (50 tys. sztuk), 50 tys. opakowań kabanosów drobiowych - w sumie 100 ton żywności wydano uczestnikom Światowych Dni Młodzieży w ramach promocji polskich produktów - podsumował w środę resort rolnictwa akcję prowadzoną w Krakowie.
 • Sejmowa komisja rolnictwa przeciw poprawkom do ustawy o ODR-ach

  Sejmowa komisja rolnictwa przeciw poprawkom do ustawy o ODR-ach

  Komisja rolnictwa nie poparła żadnej poprawki zgłoszonej podczas II czytania projektu ustawy o ośrodkach doradztwa rolniczego. Projekt zmienia podległość ODR-ów; mają być one nadzorowane przez ministerstwo rolnictwa, a nie przez samorządy wojewódzkie. Poseł PO Artur Dunin powiedział, że szykowany jest, tylko i wyłącznie, kolejny zamach na jednostkę organizacyjną rolniczą. Jest to ustawa zawłaszczeniowa. Według Mirosława Maliszewskiego (PSL), projektowana ustawa ma jedynie na celu zmiany personalne.

Filmy - Ministerstwo Rolnictwa (1)

 • Konflikt o ziemię. Resort rolnictwa zajmie się problemem "słupów"

  Ministerstwo Rolnictwa zamierza ustalić nowe zasady przeprowadzania przetargów na zakup ziemi z Agencji Nieruchomości Rolnych, aby wyeliminować tzw. słupy. Rolnicy alarmują, że nie mają szans na powiększenie i rozwój gospodarstw, ponieważ grunty są wykupywane przez obcokrajowców. Jednak Marek Sawicki, poseł PSL i były minister rolnictwa zwraca uwagę, że część rolników nie chce kupować ziemi, woli ją dzierżawić. - Spora grupa dzierżawców, również zachodniopomorskich, jest zdecydowanie przeciwna kupowaniu ziemi przy niskich cenach czy wartościach czynszu dzierżawczego. Ta dzierżawa po prostu im się lepiej opłaca niż nabywanie. Stąd ten konflikt - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Marek Sawicki.