Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Artykuły - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (10)

 • Będzie waloryzacja kontraktów drogowych

  Będzie waloryzacja kontraktów drogowych

  Za 14 miesięcy wejdą w życie nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych. Jak podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, to nowa ustawa, a nie kolejna nowelizacja starych przepisów. Co się zmieni?
 • MPiT: Papierosy, mięso, podroby z drobiu najważniejsze w polskim eksporcie rolno-spożywczym

  MPiT: Papierosy, mięso, podroby z drobiu najważniejsze w polskim eksporcie rolno-spożywczym

  W polskim eksporcie towarów rolno-spożywczych najważniejsze znaczenie mają papierosy, mięso jadalne i podroby z drobiu, chleb, pieczywo cukiernicze, ciasta - podał resort przedsiębiorczości i technologii. Płody rolne są flagowym produktem budującym "markę Polska" - dodał.
 • Kopciuchy ostatecznie wylecą z rynku. I to już jesienią

  Kopciuchy ostatecznie wylecą z rynku. I to już jesienią

  Szara strefa w obrocie pozaklasowymi kotłami na paliwo stałe już wkrótce znajdzie się pod ostrzałem inspekcji handlowej, która ruszy w teren jeszcze przed sezonem grzewczym.
 • W 2018 r. dochód rozporządzalny na osobę 1693 zł - o 6 proc. więcej niż w 2017 r.

  W 2018 r. dochód rozporządzalny na osobę 1693 zł - o 6 proc. więcej niż w 2017 r.

  Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę, przeznaczany na konsumpcję i oszczędności, w 2018 r. wyniósł 1693 zł, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej - podał resort przedsiębiorczości i technologii. W ostatnich czterech latach dochód ten wzrósł o 22 proc.
 • MPiT nie rekomenduje zmian ws. ograniczenia handlu w niedziele

  MPiT nie rekomenduje zmian ws. ograniczenia handlu w niedziele

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. W analizie resort wskazuje jednak na konieczność pogłębionych badań tej kwestii oraz dalsze wzmacnianie regulacjami małych sklepów.
 • Kluczowe dni dla przyszłości handlu w niedzielę

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii planuje na środę publikację raportu o wpływie zakazu handlu w niedzielę na gospodarkę. Podczas posiedzenia rządu jego założenia przedstawiła minister Jadwiga Emilewicz.
 • Woźny: Sygnały o sprzedaży kopciuchów można zgłosić mailowo do MPiT

  Woźny: Sygnały o sprzedaży kopciuchów można zgłosić mailowo do MPiT

  Jeżeli ktoś oferuje sprzedaż tzw. kopciuchów, czyli pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych, ten fakt można zgłosić mailowo do resortu przedsiębiorczości i technologii - informuje pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny.
 • Ministerstwo przygotowuje zachęty podatkowe dla emigrantów zarobkowych

  Ministerstwo przygotowuje zachęty podatkowe dla emigrantów zarobkowych

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje zachęty podatkowe w postaci ulg dla emigrantów zarobkowych, którzy zdecydują się na powrót do kraju - powiedziała w piątek Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
 • Przedsiębiorco, uważaj na skutki brexitu

  Przedsiębiorco, uważaj na skutki brexitu

  Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez żadnej umowy - to teraz najbardziej prawdopodobny scenariusz - uważa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dlatego stara się przygotować na to polskie firmy, które działają w Zjednoczonym Królestwie.
 • Zarządca sukcesyjny to koło ratunkowe dla firm rodzinnych

  Zarządca sukcesyjny to koło ratunkowe dla firm rodzinnych

  Powołanie zarządcy sukcesyjnego w firmach rodzinnych - który zagwarantuje kontynuację zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci właściciela - to jedno z najważniejszych założeń ustawy o sukcesji firm, opracowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zmiany wejdą w życie w najbliższą niedzielę. Praca nad ustawą trwały 3 lata.

Filmy - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (2)

 • Opublikowano Zieloną Księgę dotyczącą sukcesji w firmach rodzinnych

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało Zieloną Księgę z założeniami dotyczącymi wprowadzenia do systemu prawnego instytucji fundacji rodzinnej. Jej wprowadzenie jest ważne dla usprawnienia procesu sukcesji polskich firm rodzinnych.
 • Emilewicz: Nowe prawo zamówień publicznych pozwoli firmom szybciej rosnąć

  Na faktyczną ocenę efektów wprowadzonych zmian dla przedsiębiorców trzeba będzie - mówi Interii Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii – poczekać jeszcze 4-5 lat. Podkreśla jednak, że ponad 70 proc. uprawnionych korzysta z małego ZUS-u od początku tego roku. – Trzy na cztery firmy założone od maja ub.r. korzystają z tzw. pasa startowego, czyli 6 miesięcy bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne – wyjaśnia Emilewicz. Dodaje też, że zmiany trafiły w zapotrzebowanie przedsiębiorców. – Przed nami duża reforma prawa zamówień publicznych. Jeśli mówimy o tym, co firmom pozwoli szybciej rosnąc, to moje nadzieje pokładam właśnie w reformie prawa zamówień publicznych. To 8 proc. polskiego PKB, ponad 160 mld zł, które trafiają co roku na rynek – ocenia.