Fakty - Ministerstwo Obrony Narodowej

Artykuły - Ministerstwo Obrony Narodowej (55)

 • MON w tym tygodniu podejmie kluczową decyzję

  MON w tym tygodniu podejmie kluczową decyzję

  Decyzja w sprawie przystąpienia Polski do współpracy obronnej w ramach Unii Europejskiej zapadnie jeszcze w tym tygodniu; zostanie podjęta w trójkącie MSZ-MON-premier Beata Szydło - zapowiedział w środę wiceminister obrony Wojciech Fałkowski.
 • MON: Zakup samolotów był pilny i odbył się prawidłowo

  MON: Zakup samolotów był pilny i odbył się prawidłowo

  "Zakup specjalnej wersji Boeinga 737-800 - średnich samolotów do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie był pilny i przebiegł prawidłowo. Zakup z wolnej ręki pozwolił kupić je taniej niż w poprzednim przetargu, a cena wynika ze specjalnego wyposażenia" - mówił w czwartek w Sejmie wiceszef MON Wojciech Fałkowski.
 • MON wycofuje się z zamówienia na superdługopisy

  MON wycofuje się z zamówienia na superdługopisy

  Miały ciąć, świecić i rozbijać szyby, ale resort obrony zrezygnował z zakupu tysiąca długopisów "taktycznych".
 • Jak budować program obrony powietrznej w Polsce?

  Jak budować program obrony powietrznej w Polsce?

  MON rozważa, czy obronę powietrzną rozwijać począwszy od systemów średniego czy krótkiego zasięgu. Decyzja zależy od ofert od ewentualnych dostawców – powiedział PAP wiceszef MON Bartosz Kownacki. Za jeden z ważniejszych programów uznał też zakup bojowych wozów piechoty.
 • Polska i Szwecja zapowiadają strategiczną współpracę wojskową

  Polska i Szwecja zapowiadają strategiczną współpracę wojskową

  Ministerstwa obrony Polski i Szwecji podobnie oceniają sytuację bezpieczeństwa, dlatego resorty obu krajów rozpoczną strategiczną współpracę - zapowiedzieli wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak i minister obrony Szwecji Peter Hultqvist po poniedziałkowym spotkaniu w Warszawie. Wyrazem współpracy mają być "znaczące ćwiczenia" wojsk obu krajów.
 • Defence24: Państwo płaci za krajowe technologie. "Sprzęt zza granicy zgodnie z prawem"

  Defence24: Państwo płaci za krajowe technologie. "Sprzęt zza granicy zgodnie z prawem"

  Nie milkną echa kontrowersyjnej decyzji MON o wyborze izraelskich robotów firmy Roboteam, w postępowaniu odrzucając ofertę Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Zdaniem resortu obrony nie ma znaczenia czy sprzęt kupowany dla wojska powstawał ze środków budżetowych czy nie. Minister Czesław Mroczek zasłania się ustawą Prawo Zamówień Publicznych, ale problem nie został rozwiązany.
 • ​MON pozwie "Wprost" za sugestie o sfałszowanym przetargu na śmigłowce

  ​MON pozwie "Wprost" za sugestie o sfałszowanym przetargu na śmigłowce

  Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało pozew wobec "Wprost" w związku z artykułem sugerującym, że resort mógł sfałszować wynik przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla armii. MON wybrało w kwietniu oferowany przez Airbus Helicopters śmigłowiec H225M Caracal.
 • Jest śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego

  Jest śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego "w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną". Według portalu Dziennik.pl chodzi o wiceministra obrony narodowej Waldemara Skrzypczaka.
 • "Najdroższa motorówka świata" gotowa w 2016 r.?

  "Najdroższa motorówka świata" gotowa w 2016 r.?

  Okręt patrolowy na bazie istniejącego kadłuba wypłynie na wody Bałtyku w 2016 r. - zapowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej. Będzie to 15 lat od rozpoczęcia projektu budowy korwet typu Gawron, który dotychczas pochłonął prawie pół mld złotych.
 • Wojsko szuka następców samolotów szturmowych Su-22

  Wojsko szuka następców samolotów szturmowych Su-22

  Bezzałogowce lub kolejne samoloty F-16 to opcje, jakie rozważa MON, szukając następców samolotów szturmowych Su-22. Jak wynika z informacji z Sił Powietrznych, wycofywanie tych maszyn może się rozpocząć już w 2014 r.