Ministerstwo Obrony Narodowej

Artykuły - Ministerstwo Obrony Narodowej (87)

 • Narew. MON zdradza informacje o obronie przeciwlotniczej

  Narew. MON zdradza informacje o obronie przeciwlotniczej

  W czasie wizyty w 3. Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej, minister Mariusz Błaszczak poinformował o postępach programu zakupu systemu obrony przeciwlotniczej Narew, który ma stanowić uzupełnienie dla zestawów Patriot.
 • MON w tym tygodniu podejmie kluczową decyzję

  MON w tym tygodniu podejmie kluczową decyzję

  Decyzja w sprawie przystąpienia Polski do współpracy obronnej w ramach Unii Europejskiej zapadnie jeszcze w tym tygodniu; zostanie podjęta w trójkącie MSZ-MON-premier Beata Szydło - zapowiedział w środę wiceminister obrony Wojciech Fałkowski.
 • MON: Zakup samolotów był pilny i odbył się prawidłowo

  MON: Zakup samolotów był pilny i odbył się prawidłowo

  "Zakup specjalnej wersji Boeinga 737-800 - średnich samolotów do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie był pilny i przebiegł prawidłowo. Zakup z wolnej ręki pozwolił kupić je taniej niż w poprzednim przetargu, a cena wynika ze specjalnego wyposażenia" - mówił w czwartek w Sejmie wiceszef MON Wojciech Fałkowski.
 • MON wycofuje się z zamówienia na superdługopisy

  MON wycofuje się z zamówienia na superdługopisy

  Miały ciąć, świecić i rozbijać szyby, ale resort obrony zrezygnował z zakupu tysiąca długopisów "taktycznych".
 • Radom siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej

  Radom siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej

  Radom będzie siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej. Taki plan ma Ministerstwo Obrony Narodowej. Wcześniej jednak firma, która od sześciu lat jest w upadłości, musi wrócić do Skarbu Państwa. Przetarg trwa. Oferty składać można do końca stycznia.
 • Jak budować program obrony powietrznej w Polsce?

  Jak budować program obrony powietrznej w Polsce?

  MON rozważa, czy obronę powietrzną rozwijać począwszy od systemów średniego czy krótkiego zasięgu. Decyzja zależy od ofert od ewentualnych dostawców – powiedział PAP wiceszef MON Bartosz Kownacki. Za jeden z ważniejszych programów uznał też zakup bojowych wozów piechoty.
 • Polska i Szwecja zapowiadają strategiczną współpracę wojskową

  Polska i Szwecja zapowiadają strategiczną współpracę wojskową

  Ministerstwa obrony Polski i Szwecji podobnie oceniają sytuację bezpieczeństwa, dlatego resorty obu krajów rozpoczną strategiczną współpracę - zapowiedzieli wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak i minister obrony Szwecji Peter Hultqvist po poniedziałkowym spotkaniu w Warszawie. Wyrazem współpracy mają być "znaczące ćwiczenia" wojsk obu krajów.
 • Defence24: Państwo płaci za krajowe technologie. "Sprzęt zza granicy zgodnie z prawem"

  Defence24: Państwo płaci za krajowe technologie. "Sprzęt zza granicy zgodnie z prawem"

  Nie milkną echa kontrowersyjnej decyzji MON o wyborze izraelskich robotów firmy Roboteam, w postępowaniu odrzucając ofertę Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Zdaniem resortu obrony nie ma znaczenia czy sprzęt kupowany dla wojska powstawał ze środków budżetowych czy nie. Minister Czesław Mroczek zasłania się ustawą Prawo Zamówień Publicznych, ale problem nie został rozwiązany.
 • ​MON pozwie "Wprost" za sugestie o sfałszowanym przetargu na śmigłowce

  ​MON pozwie "Wprost" za sugestie o sfałszowanym przetargu na śmigłowce

  Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało pozew wobec "Wprost" w związku z artykułem sugerującym, że resort mógł sfałszować wynik przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla armii. MON wybrało w kwietniu oferowany przez Airbus Helicopters śmigłowiec H225M Caracal.

Filmy - Ministerstwo Obrony Narodowej (3)

 • Mariusz Błaszczak w "Graffiti": Razem weszliśmy do Afganistanu, razem wychodzimy

  Marcin Fijołek zapytał ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczyka, dlaczego prezydent Joe Biden jeszcze nie złożył wizyty w Polsce. - Mamy kontynuację procesów, które zostały rozpoczęte, można powiedzieć wprost - za czasów prezydenta Baraca Obamy. - Te procesy rozpoczęły się w 2016 roku szczytem NATO w Warszawie i postanowieniami tego szczytu związanym z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, na Łotwie czy w Rumunii, a potem ten proces przybierał na sile – powiedział szef MON.Pytany o to, czy polscy żołnierze również wycofają się z Afganistanu do 11 września, odparł: "Tak, plany są skoordynowane, w myśl zasady, że razem weszliśmy do Afganistanu, razem przystosowywaliśmy nasze wojsko do sytuacji i razem z Afganistanu wychodzimy.
 • Były szef MON Tomasz Siemoniak o audycie w resorcie

  Były szef MON Tomasz Siemoniak o audycie w resorcie (wypowiedź z 18.03.2016 dla Interii)
 • Tomasz Siemoniak: Mamy próbę tworzenia wojska PiS-u

  "Odejście 5 generałów to początek góry lodowej. Obawiam się, że zmiany dotkną także młodych z III RP. Mamy próbę tworzenia wojska PiS-u" – tak odejście 5 generałów z Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych komentuje były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. "Wydaje mi się, że elementem tych odejść i przyszłych odejść jest to, że ludzie nie chcą pracować z takim szefem, który ma problem z rzeczywistością" – uważa gość Kontrwywiadu RMF FM. "Cały rząd jest słaby. Przykład Waszczykowskiego pokazuje, że PiS sam wywołuje pożary, które gasi" – tak Siemoniak komentuje sprawę listu szefa MSZ do Komisji Weneckiej. "To, co się dzieje, jest żenujące. Najpierw minister Waszczykowski zaprosił Komisję Wenecką, potem próbował się z tego desperacko wykręcić, gdy prezes go skrytykował. Ale nie wiem, czy metodą jest tutaj odwołanie go" – dodaje gość Kontrwywiadu RMF FM.