Ministerstwo Finansów

Synonimy:
MF,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Finansów (138)

 • Będzie podatek od hipotetycznych, czyli niezrealizowanych, zysków

  Będzie podatek od hipotetycznych, czyli niezrealizowanych, zysków

  Koniec z przenoszeniem aktywów albo rezydencji podatkowej do innego kraju tylko po to, aby uniknąć w Polsce PIT lub CIT. Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które sprawią, że przestanie się to opłacać.
 • Zmiany w zakresie upubliczniania danych podatników

  Zmiany w zakresie upubliczniania danych podatników

  Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza przepisy umożliwiające ministrowi finansów publikację danych podatkowych podatników. Dotyczy to tych podatników, których przychody w ubiegłym roku przekroczyły kwotę określoną w złotych, której wartość przekracza 50 mln euro oraz płatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej.
 • Fiskus nie zamierza oddawać nadpłaconego podatku

  Fiskus nie zamierza oddawać nadpłaconego podatku

  Przedsiębiorca, który nie zwróci nadwyżki VAT klientom, nie odzyska jej z budżetu państwa. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.
 • Fiskus chce ograniczyć przywóz paliw zza wschodniej granicy przez tzw. "mrówki"

  Fiskus chce ograniczyć przywóz paliw zza wschodniej granicy przez tzw. "mrówki"

  Ministerstwo Finansów chce ograniczyć przywóz paliw zza wschodniej granicy Polski, w tym celu proponuje, aby bez cła i akcyzy można było przywieźć tylko do 200 litrów - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
 • Komu zawdzięczamy sukces w VAT. Czy na pewno tylko urzędnikom Ministerstwa Finansów i skarbówki?

  Komu zawdzięczamy sukces w VAT. Czy na pewno tylko urzędnikom Ministerstwa Finansów i skarbówki?

  W ubiegłym roku z tytułu podatku od towarów i usług do kasy państwa wpłynęło rekordowe 156,8 mld zł - o ponad 30 mld więcej niż w 2016 i jednocześnie o 13,3 mld zł więcej, niż zapisano w ustawie budżetowej. Rząd przekonuje, że ten sukces należy przypisać urzędnikom Ministerstwa Finansów i skarbówki. Ale czy na pewno tylko im? Uszczelnienie faktycznie poprawiło dochody z podatku, choć nie tak mocno, jak chwali się fiskus. - Odpowiada ono za 12,5 mld zł wpływów ekstra - szacuje Credit Agricole.
 • Papierosy w transporcie rudy żelaza

  Papierosy w transporcie rudy żelaza

  Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w pociągach wjeżdżających do Polski z rudą żelaza znaleźli 23 750 paczek papierosów bez znaków akcyzy - poinformowało Ministerstwo Finansów.
 • Fiskus nie wyklucza rezygnacji z deklaracji VAT

  Fiskus nie wyklucza rezygnacji z deklaracji VAT

  - Do 26 lutego wszystkie firmy rozliczające VAT muszą złożyć elektroniczną ewidencję transakcji w formie JPK_VAT; fiskus czeka na 1,6 mln plików. Dzięki JPK, być może w przyszłym roku będzie można zrezygnować z deklaracji VAT - zapowiada wiceminister finansów, szef KAS Marian Banaś.
 • Kogo dotyczą zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych?

  Kogo dotyczą zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych?

  Rok 2018 przynosi sporo zmian w przepisach PIT. Część z nich należy uznać za korzystne, wszak służą wyjaśnieniu kwestii będących w ostatnich latach przedmiotem licznych wątpliwości interpretacyjnych lub przyczynią się do zmniejszenia zobowiązań podatkowych niektórych podatników.
 • Eksperci: Nowelizacja nie powinna wejść w życie z datą wsteczną

  Eksperci: Nowelizacja nie powinna wejść w życie z datą wsteczną

  Nowelizacja ustawy o CIT, która m.in. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm rodzinnych, nie powinna wchodzić z datą wsteczną - jak proponuje MF - zawiera bowiem też przepisy niekorzystne dla podatników - oceniają eksperci.
 • Od wygranych z gier w kasynach nie trzeba będzie płacić PIT

  Od wygranych z gier w kasynach nie trzeba będzie płacić PIT

  Od wygranych z gier w kasynach nie trzeba będzie, tak jak do końca zeszłego roku, płacić podatku dochodowego - poinformował wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Jego zdaniem zmiana nie będzie miała wpływu na dochody budżetu.

Filmy - Ministerstwo Finansów (10)

 • Nowe ostrzeżenie Ministerstwa Finansów kierowane do podatników

  Ministerstwo Finansów wydało ostrzeżenie dotyczące spółek działających za granicą. Dotyczy nie tylko rajów podatkowych, ale także innych krajów. A chodzi o to, kiedy cały podatek dochodowy trzeba zapłacić w Polsce.
 • Czy Ministerstwo Finansów skomplikuje nam życie?

  Ministerstwo finansów planuje wprowadzenie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, której celem ma być postawienie granicy pomiędzy dopuszczalnym planowaniem podatkowym, a tworzeniem sztucznych struktur mających na celu jedynie unikanie opodatkowania. Klauzula ma to uniemożliwić. Według ekspertów firmy doradczej Deloitte tryb wprowadzenia ustawy oraz niektóre jej zapisy mogą jednak budzić pewne wątpliwości na gruncie ustawy zasadniczej, w konsekwencji czego decyzje podjęte na podstawie ustawy przez organy podatkowe mogą być podważane. O nowych zmianach w rozmowie z MarketNews24 mówił Maciej Guzek z Deloitte.
 • Co dalej z barami mlecznymi?

  Właściciele barów mlecznych komentują rozporządzenie Ministerstwa Finansów – Powinny być reguły, które wyznaczają pewne standardy, ale nie mogą być one aż tak restrykcyjne i nie mogą unieruchamiać pracy baru – twierdzi Aleksander Ćirlić, właściciel warszawskiego baru mlecznego.
 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.