Ministerstwo Cyfryzacji

Artykuły - Ministerstwo Cyfryzacji (37)

 • Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk rezygnuje

  ​Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk rezygnuje ze stanowiska. Informację przekazaną przez samą Buk na Twitterze potwierdziło we wtorek PAP Ministerstwo Cyfryzacji.
 • Aukcja 5G w tym roku? "Bardzo nam na tym zależy"

  Aukcja 5G w tym roku? "Bardzo nam na tym zależy"

  Czy do aukcji 5G dojdzie jeszcze w tym roku? - Takie jest założenie. Przyjmujemy, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - nowy lub któryś z wiceprezesów pełniący obowiązki - uruchomi aukcję tak szybko, jak to będzie możliwe - mówi w rozmowie z Interią minister cyfryzacji Marek Zagórski.
 • Minister cyfryzacji dla Interii: Aplikacja ProteGo Safe to nie inwigilacja, to pomoc na czas pandemii

  Minister cyfryzacji dla Interii: Aplikacja ProteGo Safe to nie inwigilacja, to pomoc na czas pandemii

  - Nikt nie ma wątpliwości, że taka aplikacja jest potrzebna - mówi Interii Marek Zagórski, minister cyfryzacji pytany o aplikację ProteGo Safe. Od następnego tygodnia resort cyfryzacji będzie przekonywać Polaków, że aplikacja nie szkodzi, a ma pomóc w walce z pandemią. - Nie ma złych cech, które próbuje się jej przypisać, tj. inwigilacji, śledzenia, zbierania danych o tym z kim się spotykaliśmy i w jakim celu - tłumaczy szef resortu cyfryzacji.
 • Nadciąga "epidemiczny Wielki Brat". Chodzi o dane z naszych telefonów komórkowych

  Nadciąga "epidemiczny Wielki Brat". Chodzi o dane z naszych telefonów komórkowych

  Na czas epidemii minister cyfryzacji będzie mógł zbierać od operatorów komórkowych dane lokalizacyjne użytkowników - i to nie tylko tych zakażonych czy objętych kwarantanną. Z kolei premier będzie mógł zażądać od telekomów danych, które uzna za niezbędne dla zwalczania koronawirusa. Takie regulacje znalazły się w projekcie nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej.
 • Koronawirus. Oszuści wyłudzający dane będą blokowani

  Koronawirus. Oszuści wyłudzający dane będą blokowani

  Dzięki porozumieniu Ministerstwa Cyfryzacji z operatorami telekomunikacyjnymi oszuści żerujący na koronawirusie, wyłudzający dane albo pieniądze, będą blokowani, a ich strony umieszczane na liście ostrzeżeń - wynika z informacji resortu cyfryzacji. W niektórych przypadkach będą ścigani.
 • Dane cenniejsze niż złoto

  Dane cenniejsze niż złoto

  Instytucje publiczne generują ogromne ilości danych. W dobie gospodarki cyfrowej stanowią one coraz cenniejszy zasób, który przynosi wymierne korzyści dla państwa i jego obywateli. Czym właściwie są otwarte dane i dlaczego są takie ważne?
 • W listopadzie ruszy prototyp systemu do monitorowania pól elektromagnetycznych

  W listopadzie ruszy prototyp systemu do monitorowania pól elektromagnetycznych

  W listopadzie ruszy prototyp systemu do monitorowania pól elektromagnetycznych, dzięki któremu będzie można przez internet sprawdzić ich poziom w dowolnym miejscu w Polsce. Budowa systemu ma się zakończyć w sierpniu 2020 r. i kosztować ok. 11,2 mln zł - podało Ministerstwo Cyfryzacji.
 • Od 4 marca przyjmowanie wniosków o e-dowody; wcześniej przerwa techniczna

  Od 4 marca przyjmowanie wniosków o e-dowody; wcześniej przerwa techniczna

  1,5 milionom osób w tym roku kończy się ważność dowodu osobistego. Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji przypomina, że od 4 marca urzędy będą przyjmowały wnioski o dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Wcześniej jednak nastąpi przerwa techniczna; ostatnie wnioski o stare dowody zostaną przyjęte w piątek do godz. 11.30.
 • E-dowody osobiste już od 4 marca

  E-dowody osobiste już od 4 marca

  Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji (KRMC) przyjął informację ministra cyfryzacji o stanie przygotowania do wdrożenia e-dowodu w Polsce. Według obecnego stanu prac e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r., tj. zgodnie z ustawą o dowodach osobistych oraz zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej.

Filmy - Ministerstwo Cyfryzacji (5)

 • Wystąpienie ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podczas V Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa w Katowicach

  W ostatnim czasie powstała „Strategia Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019 – 2024”. Strategia zakłada realizację kilku celów szczegółowych: zwiększenie odporności na ataki, zwiększenie poziomu technologicznego w zakresie narzędzi chroniących, podnoszenie świadomości oraz zwiększenie współpracy międzynarodowej. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy cyberbezpieczeństwa można nazwać podpisanie memorandum przez Orange, Polkomtel, T-Mobile, Polski Funduszu Rozwoju oraz Exatel odnośnie budowy sieci 5G w Polsce, co pozwoli optymalizować koszty i przyspieszyć czas budowy - mówił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
 • Jak walczyć z dezinformacją

  Dezinformacja dotyka nas na płaszczyźnie prywatnej, politycznej oraz biznesu. Fałszywe informacje rozsiewane przez konkurencje mogą bardzo zaszkodzić biznesowi. Trzeba zwracać uwagę przedsiębiorcom żeby umieli się przed tym bronić oraz zaczęli od samoregulacji i wprowadzenia kodeksów etycznych – mówił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
 • Wiceminister cyfryzacji: "Prawie 40 proc. dzieci i młodzieży spotyka się z patostreamem"

  Patostream, propagowanie na żywo patologii - niebezpieczne zjawisko, którego w internecie jest coraz więcej. - Jego skala jest bardzo duża. Prawie 40 proc. dzieci i młodzieży spotyka się z patostreamem w internecie - informowała Interię Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji podczas XIII Międzynarodowej Konferencji “bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Dodała, że co piąty z nich uważa patostreamerów za swoich idoli.
 • Ile szkół w Polsce ma dostęp do szybkiego Internetu?

  Minister Cyfryzacji Marek Zagórski odpowiedział na pytania naszego reportera.