Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Synonimy:
MAiC,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (1403)

 • Cyfrowa rewolucja w dokumentach - wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon

  Cyfrowa rewolucja w dokumentach - wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon

  Cyfrowa rewolucja w dokumentach. W ministerstwie cyfryzacji trwają prace nad projektem mObywatel. Docelowo wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon. W kontakcie z urzędnikiem wystarczy podać numer telefonu, by potwierdzić tożsamość. Do końca roku pilotaż trwa w kilku urzędach w kraju.
 • Jaki koszt naruszenia ochrony danych w firmie?

  Jaki koszt naruszenia ochrony danych w firmie?

  Średni koszt naruszenia ochrony danych, według instytutów badawczych, może wahać się od 200 tysięcy do 3,6 miliona dolarów uważają analitycy firma F-Secure.
 • Komu zagraża ustawa internetowa

  Komu zagraża ustawa internetowa

  Czy szykowane w Ministerstwie Cyfryzacji zmiany w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną ograniczą wolność w internecie? W ubiegłym tygodniu światło dzienne ujrzała robocza wersja projektu. Od urzędników usłyszeliśmy, że dokument "może się jeszcze 750 tysięcy razy zmienić".
 • 500 urzędów akceptuje płatności bezgotówkowe

  500 urzędów akceptuje płatności bezgotówkowe

  Do zeszłego tygodnia już 500 urzędów administracji publicznej przyjmuje płatności bezgotówkowe. Od rozpoczęcia programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR) minęły nieco ponad cztery miesiące.
 • Nadchodzą ważne zmiany w ochronie danych osobowych

  Nadchodzą ważne zmiany w ochronie danych osobowych

  - Przyładowanie z identycznej armaty do każdego przedsiębiorcy, który tylko naruszy RODO byłoby błędem. A trzeba zwrócić uwagę, że naruszenie wcale nie będzie trudne. Sam kierunek regulacji unijnych o ochronie danych osobowych mnie osobiście niezbyt satysfakcjonuje - mówi Anna Streżyńska, minister cyfryzacji w rozmowie z Moniką Krześniak - Sajewicz i Bartoszem Bednarzem.
 • Dowód osobisty już bez kolejki

  Dowód osobisty już bez kolejki

  Ministerstwa: Cyfryzacji oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły drugą wersję zmienionego elektronicznego wniosku o wydanie bądź wymianę dowodu osobistego. Złożenie wniosku on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków, a wszystko trwa zaledwie kilka minut.
 • Rząd zapowiada kolejne mobilne dokumenty. Dobre wieści m.in. dla studentów i rodziców

  Ministerstwo Cyfryzacji testuje mobilny dowód osobisty. - Na jesieni będą dokumenty kierowcy i pojazdu. (...) Następnie karta studencka, karta miejska, karta emeryta i rencisty, karta osoby niepełnosprawnej, karta dużej rodziny, a później następne, które przyjdą nam do głowy - zapewnia w rozmowie z PAP minister Anna Streżyńska.
 • Profile Zaufane można zakładać za pośrednictwem nie tylko banków

  Profile Zaufane można zakładać za pośrednictwem nie tylko banków

  Kolejny polski bank umożliwił założenie Profilu Zaufanego za pośrednictwem swojego systemu transakcyjnego. Taką możliwość uzyskali właśnie klienci Banku Pekao SA. Profil Zaufany pozwala w e-urzędach składać wnioski i załatwiać sprawy przez internet. Kierowcy mogą również sprawdzać online liczbę punktów karnych. Dzięki nim można załatwiać sprawy urzędowe i sprawdzać punkty karne przez internet.
 • "Sprawdź swoje punkty karne" bije rekordy

  Ponad 170 tysięcy kierowców sprawdziło stan swojego konta punktowego bez wychodzenia z domu. Obywatele założyli niemal 70 tys. nowych Profili Zaufanych (eGO). To bilans po czterech dniach od uruchomienia e-usługi "Sprawdź swoje punkty karne".
 • Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID

  Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID

  Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID, w tym mobilny dowód osobisty dostępny w smartfonie. 11 maja rusza pilotażowa wersja systemu.

Filmy - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (9)

 • Michał Dworczyk: Minister cyfryzacji jest potrzebny, myślę, że wkrótce poznamy jego nazwisko

  "W tej chwili pełni obowiązki ministra cyfryzacji pan premier Mateusz Morawiecki. Myślę, że wkrótce poznamy tego ministra, który już będzie zarządzał docelowo resortem" - powiedział w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera dodał, że nie wie dokładnie kiedy to się stanie. "To dlatego, że nie ma tego kandydata?" - dopytywał Marcin Zaborski. "Premier prowadzi szereg aktywności (…), w związku z tym wyłanianie i powołanie ministra, jeżeli się odsunie o tydzień czy dwa, nie jest niczym nadzwyczajnym" - odpowiedział gość RMF FM, który podkreślił również, że nowy minister jest potrzebny, ponieważ koordynowanie prac resortu przez Mateusza Morawieckiego to sytuacja przejściowa i w tej formie jest ona akceptowalna. W Popołudniowej rozmowie w RMF FM pojawił się także temat specjalnego zespołu do zarządzania kryzysowego, wizerunkowego w kancelarii premiera. "Nic o tym nie wiem (aby taki zespół miał powstać - przyp. red.). Jest w kancelarii premiera Centrum Informacji Rządowej, jest Departament Komunikacji Strategicznej. Te komórki pracują na rzecz pana premiera i przekazują informacje. I oczywiście zawsze jest tak, że należy poprawiać i cały czas doskonalić funkcjonowanie tego rodzaju podmiotów, ale nic nie słyszałem o tym, żeby miały być tworzone jakieś nowe struktury" - wyjaśnił Dworczyk. "Czy Antoni Macierewicz wciąż ma swój gabinet w MON"? – pytał swojego gościa Marcin Zaborski. "Nie mam takiej wiedzy" - odpowiedział szef kancelarii premiera i dodał: "Nie zdziwiłbym się, gdyby pan minister, który jest znany ze swojej pracowitości był codziennie na Klonowej, ponieważ tam pracuje podkomisja smoleńska, której przewodniczy. (...) Minister Błaszczak jasno powiedział, dlaczego zmienił siedzibę, w której funkcjonuje: chce być blisko swoich współpracowników, chce w sposób dynamiczny zarządzać resortem. Dla mnie to jest przekonująca odpowiedź".
 • Przedłuża się aukcja na częstotliwości LTE

  Ponad 6,8 mld zł – tyle wynosi łączna wartość ofert w aukcji na częstotliwości z pasma 800 MHz oraz 2,6 GHz. Aukcja trwa już osiem miesięcy, a jej zakończenie będzie możliwe, kiedy licytujący przestaną podbijać cenę. Operatorzy jednak nie ustępują. Eksperci podkreślają, że szybkie zakończenie aukcji będzie korzystne dla wszystkich stron rynku. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zakończyło konsultacje społeczne projektu rozporządzenia w sprawie aukcji na częstotliwości LTE. Ma ono umożliwić szybkie zakończenie aukcji trwającej od lutego 2015. – Wydaje mi się, że można było bardziej precyzyjnie zapisać w nim niektóre rzeczy. Tak to niestety bywa u nas, że urzędnicy dają szansę do popracowania prawnikom i z pewnością się tak stanie. Ważne jednak, że rozporządzenie jest i jeśli zakończy cały proces aukcyjny, to będzie dobrze – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.
 • Powstało pierwsze Centrum Aktywności Cyfrowej. Do połowy przyszłego roku ma ich być 500

  W Sosnowcu w jednej z placówek Poczty Polskiej otwarto w tym tygodniu pierwsze Centrum Aktywności Cyfrowej, mające ułatwić dostęp do usług administracji elektronicznej. W ten sposób Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce zachęcić Polaków do załatwiania spraw urzędowych online. Na miejscu będzie można skorzystać z ponad stu usług, w tym otworzyć działalność gospodarczą bądź złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w przypadku jego zagubienia. – Dzięki Centrum Aktywności Cyfrowej mamy możliwość dostępu do wszystkich usług administracji rządowej i możliwość korzystania z nich w przyjaznym środowisku z pomocą specjalistów – przekonuje Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. – Bo tak naprawdę chodzi tylko o to, żeby zapoznać się z tymi narzędziami, do których wystarczy komputer. Aby jednak wejść w ten cyfrowy świat, potrzebny jest ktoś, kto nas będzie w niego wprowadzał – dodaje.
 • Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ograniczy biurokrację

  70 proc. polskich gospodarstw domowych jest w zasięgu sieci, ale szybkość łącz pozostawia wiele do życzenia. W poszczególnych regionach samorządy i firmy telekomunikacyjne budują infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu, dzięki czemu w przyszłym roku 25 milionów Polaków będzie miało dostęp do internetu o prędkości 30 Mbps. W nowej perspektywie unijnej uzupełnianiem sieci będą zajmować się przedsiębiorcy telekomunikacyjni, a resort administracji i cyfryzacji chce im to zadanie ułatwić. – Tworzymy już system monitoringu na rzecz tych projektów, które są realizowane w regionach i w Polsce Wschodniej. Myślimy o tym, żeby ten system był na tyle uniwersalny, żeby można go było zastosować też do projektów z przyszłej perspektywy finansowej, tak żebyśmy mieli dokładną informację na temat postępu realizacji projektów, najlepiej w formie elektronicznej – mówi Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.