minister zdrowia łukasz szumowski

Filmy - Minister zdrowia łukasz szumowski (5)

 • Szumowski o koronawirusie: Maseczki nie pomagają. 80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny

  "80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny lub bezobjawowy. Podobnie jak w grypie, chorują poważnie osoby starsze, chore, osoby, które mają inne choroby - onkologiczne, dializy, powyżej 80 roku życia" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o rozprzestrzeniającego się w kolejnych krajach koronawirusa. "Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem" - dodał. "Kiedyś w Chinach i całym świecie azjatyckim noszono je głównie z powodu smogu i pewnej kultury, która tam jest. WHO nie zaleca. Eksperci nie zalecają" - podkreślił. Naprawdę się przejmujemy koronawirusem. Grypę znamy - to jest różnica. Ryzyko śmierci jest podobne do grypy, owszem, tylko koronawirusa tego konkretnie my nie znamy jeszcze" - tłumaczył Szumowski. Co powinni zrobić Polacy wracający z Włoch w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa? Jeżeli wracamy z tych północnych rejonów, one są przez ECDC określone jako ryzykowny teren, wtedy powinniśmy sprawdzić, czy się czujemy dobrze czy nie, czy mamy temperaturę czy nie. Jeżeli mamy temperaturę 38 stopni, kaszlemy, duszno nam, zgłaszamy się do oddziału zakaźnego. Nie na SOR, nie do POZ-u, nie na izbę przyjęć - do oddziału zakaźnego - tłumaczył w Porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nie chodzi o kichnięcie dwa razy, tylko o grypowe objawy - dodał. Co powinni zrobić ci, którzy chcieliby w najbliższym czasie pojechać do Włoch na narty? Te rejony są w tej chwili uznane za ryzykowne. Nie zalecamy wyjazdów - oświadczył szef resortu zdrowia.
 • Minister zdrowia dla Interii: Więcej pieniędzy na leczenie

  - W 2019 roku wydaliśmy na służbę zdrowia ok. 103 mld zł. W tym roku planujemy wydać sto kilkanaście miliardów. Jestem przekonany, że wydamy więcej. Wydajemy więcej niż zakłada ustawa 6 proc. PKB na zdrowie, więc myślę, że do tych 6 proc. dociągniemy szybciej niż nam się wydaje – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Bartoszem Bednarzem.
 • Szumowski w Porannej rozmowie RMF (05.04.18)

  Szumowski w Porannej rozmowie RMF (05.04.18)
 • Minister zdrowia zawiesza pomysł dyżurowania jednego lekarza na kilku szpitalnych oddziałach

  Wstrzymałem na razie procedowanie tego rozporządzenia - tak o pomyśle, by jeden lekarz dyżurował na kilku oddziałach równocześnie, mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Gość Marcina Zaborskiego przyznaje, że jest ono zbyt mało precyzyjne i budzi niepokój. "Usiądę do stołu z konsultantami krajowymi, z pracodawcami i z lekarzami, żeby tak skonstruować to rozporządzenie, by było z korzyścią dla pacjenta, dla lekarzy i dla pracodawców - i to się da zrobić" - zapewnia minister. Żeby dojść do tego, żeby klauzula op-out nie istniała, musimy zwiększyć liczbę kadry - tłumaczy minister. "Bez tego jest to zapis, który mógłby być niebezpieczny. Dajemy sobie 10 lat na zwiększenie liczby lekarzy w systemie. Nie ma mapy drogowej, jak to będziemy robili" - przyznaje g. Pytany o to, czy pomysł na jedno miejsce pracy lekarzy specjalistów nie pogłębi problemów z grafikami, odpowiada: "Nie wydaje mi się". "Ponad 60 proc. lekarzy pracuje na umowę gospodarczą, większość z tych lekarzy na pewno utrzyma taką formułę" - uważa minister. "NFZ na pewno nie zniknie w tej kadencji" - deklaruje Szumowski. "Zmienia się - i w opinii kolegów lekarzy, szpitali, osób kontaktujących się z NFZ, NFZ zmienia się na dobre" - uważa. "Nie likwidujemy go, działamy tak, by poprawiać jego efektywność" - dodaje minister zdrowia.