InteriaTV - migranci

Filmy - Migranci (6)

 • Getta w Kopenhadze. Twardy kurs przeciwko migrantom

  Getta w Kopenhadze? W Danii nie tylko prawicowi populiści, ale nawet socjaldemokraci przyjęli twardy kurs przeciwko migrantom. Według nowego prawa dzielnice, w których mieszka społeczność spoza zachodnich krajów, nazywane są gettami.
 • Do Unii Europejskiej zmierza mniej migrantów. Dlaczego? (wideoblog z Rzymu, odc. 1)

  Z najnowszych danych Frontexu wynika, że przez pierwszych dziewięć miesięcy 2018 roku centralnym szlakiem migracyjnym przez Morze Śródziemne dotarło do Unii Europejskiej 80 procent mniej migrantów niż w tym samym czasie w roku 2017. Skąd ten spadek? Zapraszamy na pierwszy odcinek wideobloga Agnieszki Waś-Tureckiej z Rzymu.
 • Włoscy ratownicy uratowali ponad 300 migrantów

  Włochy. 304 migrantów z Afryki zostało uratowanych przez włoskie służby ratownicze po zatonięciu łodzi, którą zamierzali dostać się do Europy. Wypadku nie przeżyły dwie osoby.
 • Polska coraz popularniejszym kierunkiem migracji cudzoziemców

  Już około 234 tys. obywateli innych krajów ma ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce przez dłuższy czas niż określa to np. wiza. To o 60 proc. więcej niż w 2013 roku. Wśród nich przeważają obywatele Ukrainy, na drugim miejscu są Niemcy. Jedna piąta zezwoleń dotyczy stałego pobytu, związanego z pracą, edukacją i łączeniem rodzin. Do końca roku liczba cudzoziemców z prawem pobytu może przekroczyć ćwierć miliona.– Polska jest coraz popularniejszym kierunkiem migracji cudzoziemców – wskazuje Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców. – Zdecydowana większość to migracje czasowe, zezwolenia na tego rodzaju pobyt i pracę, a także edukację. Częste są również przypadki łączenia rodzin.
 • Starcia na granicy grecko-macedońskiej

  Co najmniej 260 migrantów ucierpiało w niedzielę, gdy macedońska policja użyła gazu łzawiącego i plastikowych kul wobec kilkusetosobowej grupy, która próbowała sforsować ogrodzenie na grecko-macedońskiej granicy - poinformowali Lekarze bez Granic. Macedońska policja użyła gazu łzawiącego, żeby odeprzeć ok. 500 migrantów napierających na ogrodzenie rozległego i prowizorycznego obozowiska dla uchodźców w Idomeni, po greckiej stronie przejścia na granicy z Macedonią. Protestujący, którzy obrzucali macedońską policję kamieniami, nie zdołali przedostać się przez ogrodzenie.
 • Anonimowe mogiły. Setki bezimiennych ciał

  Na cmentarzu niedaleko Trypolisu wiele mogił jest anonimowych. Tutaj pochowani są migranci, którzy zginęli usiłując przeprawić się z Libii do Europy przez Morze Śródziemne. Na kamiennych tablicach często widnieje jedynie data odkrycia zwłok danej ofiary. Mimo to, Tunezyjczyk Imad Ben Salem jest pewny, że w jednym z grobów spoczywa ciało jego brata, Kabila. – Wyjechał we wrześniu i nie wyruszył sam. Z tego, co wiem, jedna osoba przeżyła tę wyprawę. Grupa liczyła 120 osób – mówi brat zmarłego migranta. Kabil, tak jak wielu innych migrantów, utonął podczas próby dotarcia do europejskich wybrzeży. Imad chce, by ciało brata wróciło do Tunezji.