mieszkanie na wynajem

Artykuły - Mieszkanie na wynajem (114)

 • Zarabianie na nieruchomościach - czy to wciąż ma sens?

  Zarabianie na nieruchomościach - czy to wciąż ma sens?

  W ostatnim czasie notujemy znaczące zmiany na rynku nieruchomości. Powodem takiego stanu rzeczy jest panująca epidemia koronawirusa oraz sytuacja gospodarcza. Czy inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca? Czy najem wciąż daje regularny i stały zysk? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Studenci nadal będą najmować mieszkania w roku akademickim 2020/2021

  Studenci nadal będą najmować mieszkania w roku akademickim 2020/2021

  Branża nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym w czasach zagrożenia epidemiologicznego przeżywa chwile niepewności.
 • Rządowe wsparcie dla najemców i właścicieli

  Rządowe wsparcie dla najemców i właścicieli

  Zaprezentowany przez rząd program ma pomóc w budowie kolejnych mieszkań o umiarkowanych czynszach, ale też wesprzeć najemców i właścicieli w trakcie przejściowych trudności. Podobnym kosztem można też wesprzeć młodych Polaków w zakupie nawet 100 tysięcy mieszkań. Wzoru można szukać po drugiej stronie globu.
 • Koronawirus w Polsce. Wynajem mieszkania za pół ceny

  Koronawirus w Polsce. Wynajem mieszkania za pół ceny

  Minus 40-50 proc. przez pierwsze dwa, trzy miesiące. Prowizja obcięta o połowę. Wiele biur nieruchomości już na wstępie oferuje takie zniżki przy wynajmie mieszkań. Agenci przyznają, że popyt niemal zamarł, a do ofert trafiło wiele lokali, wynajmowanych do tej pory na doby.
 • Wynajmujesz mieszkanie? Ogranicz koszty eksploatacyjne

  Wynajmujesz mieszkanie? Ogranicz koszty eksploatacyjne

  Według Barometru Metrohouse i Gold Finance aż 31 proc. mieszkań na rynku wtórnym jest nabywanych w celach inwestycyjnych. Wraz z coraz większą konkurencją na rynku najmu właściciele lokali starają się obniżać koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem mieszkania.
 • Jak pozbyć się niechcianego lokatora?

  Jak pozbyć się niechcianego lokatora?

  Wiele osób decyduje się dzisiaj na zarabianie na nieruchomościach. Chętnie kupujemy, a potem wynajmujemy mieszkania lub domy, w różnych częściach kraju. Największą naszą obawą jest jednak to, że nie będziemy w stanie pozbyć się niechcianego lokatora. Jak skutecznie pozbyć się problematycznego najemcy?
 • Najem krótkoterminowy – jak go poprawnie rozliczyć?

  Najem krótkoterminowy – jak go poprawnie rozliczyć?

  Najem krótkoterminowy to bardzo popularna forma zarabiania na nieruchomościach. Sprawdza się przede wszystkim w miejscach atrakcyjnych turystycznie, a także dużych miastach. Tam bowiem najczęściej szuka się noclegu na kilka dni, maksymalnie na tydzień lub dwa. Jak poprawnie rozliczyć taki najem?
 • Jak rozliczyć najem w 2020 roku?

  Jak rozliczyć najem w 2020 roku?

  Najem lokalu przez osoby fizyczne rozliczany jest najczęściej na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2020 roku zmianie uległy niektóre zasady, związane z tym podatkiem. Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. wyjaśnia, jak poprawnie go rozliczyć.
 • Trzy miasta, w których najbardziej opłaca się kupić mieszkania na wynajem

  Trzy miasta, w których najbardziej opłaca się kupić mieszkania na wynajem

  Koszty najmu w ciągu roku wzrosły o 5 proc., czyli w mniejszym stopniu niż ceny mieszkań. W Polsce są trzy miasta, w których wyjątkowo opłaca się kupować mieszkania na wynajem.
 • Kupić czy wynająć - co się bardziej opłaca?

  Kupić czy wynająć - co się bardziej opłaca?

  Dzisiaj wiele osób spotyka się z dylematem dotyczącym wyboru pomiędzy wynajmowaniem mieszkania a jego zakupem. Z jednej strony czujemy niechęć do kredytów i wieloletnich zobowiązań. Z drugiej strony natomiast marzy nam się własne miejsce, które będziemy mogli urządzić zgodnie ze swoimi preferencjami. O tym, jak dokonać tego wyboru opowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Filmy - Mieszkanie na wynajem (4)

 • Rośnie ryzyko związane z kupowaniem mieszkań: spada rentowność najmu

  To w Gdańsku wynajmowanie mieszkań daje największe zyski. Warszawa wypada gorzej od Łodzi. W Krakowie rentowność najmu jest mniejsza niż w Lublinie czy Białymstoku. Wzrosty cen mieszkań sprawiają, że opłacalność inwestycji w lokal na wynajem spada.
 • Co warto wiedzieć jeśli chcemy zainwestować w mieszkanie na wynajem?

  Inwestując w mieszkanie na wynajem musimy zdecydować czy owe mieszkanie chcemy wynajmować na okres krótko- czy długoterminowy. Kolejną kwestią są koszty finansowania mieszkania. Musimy przeanalizować i wybrać najkorzystniejszy dla nas kredyt.
 • 7 rad jak sensownie kupić mieszkanie na wynajem

  Aby policzyć ile zarobimy kupując mieszkanie na wynajem, trzeba zacząć od decyzji kto ma tam mieszkać. Studenci czy profesjonaliści, a to dwa zupełnie różne scenariusze.
 • Mieszkania na wynajem to dobra inwestycja

  Między 3,5 a 5 proc. – to średnie roczne zyski z wynajmu mieszkania na siedmiu największych rynkach w kraju, największe można osiągnąć w Gdańsku i Warszawie. Zainteresowanie takimi inwestycjami rośnie, również wśród mikroinwestorów. Eksperci przekonują, że potencjał polskiego rynku jest duży, bo zaledwie 4 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie. W niektórych krajach zachodnich odsetek ten sięga 50 proc. Przybywa inwestorów kupujących lokale do wynajęcia, by na nich zarabiać. Zysk z takiej działalności może znacznie przewyższać to, co oferują inwestorom banki. Obecnie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego są najniższe w historii i w rezultacie takie też jest oprocentowanie bankowych lokat. Realnie można na nich dziś zarobić nieco ponad 2 proc. w skali roku. Kupienie mieszkania na wynajem daje dwa razy więcej. Obecnie średnia dla siedmiu największych polskich miast jest na poziomie ponad 4,3 proc. w skali roku – wynika z badania Domiporta.pl oraz Home Brokera. Najlepszymi miastami do inwestowania w mieszkania na wynajem są Gdańsk, Warszawa oraz Wrocław. Komentuje Maciej Górka, ekspert ds. nieruchomości Domiporta.pl.